فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

توانایی ارائه یک کنفرانس مطلوب را ندارم و بر سخن گفتن مسلط نیستم . چکنم ؟

 جرأت کنفرانس دادن را ندارم ؛ احساس مى‏کنم آن‏گونه که باید بر سخن گفتن مسلط نیستم و نمى‏توانم آنچه را که مى‏دانم بر زبان آورم. در ضمن اگر کسى هنگام سخن گفتن انتقاد کرد، چگونه باید برخورد کنیم؟ لطفاً راهنمایى‏ام کنید. 

من پاسخ بهتری دارم !

پیوند همیشگی پاسخ یکى از علل نداشتن جرأت براى ارائه کنفرانس یا سخنرانى، نداشتن اعتماد به نفس کافى است. اگر بتوانید قبل از شروع کار، اراده و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و به خود تلقین کنید که قادر بر انجام این کار هستید، مشکل شما تا حد زیادى حل مى‏شود. علاوه بر این، در اینجا به بعضى از راه‏کارهایى دیگر براى برطرف شدن این مشکل اشاره مى‏شود. اما قبل از آن توجه به مقدمه‏اى در این باره بایسته است:
اضطراب و ترس از شرکت در برنامه‏هاى جمعى، علل زیادى دارد. یکى از آنها داشتن افکار منفى است و چون زیر بناى احساسات انسان افکار او است، اگر این افکار منفى باشد، احساسات او نیز منفى و تخریب گر خواهد بود. اگر بتوانید افکار منفى را تبدیل به افکار مثبت کنید، ترس شما از بین مى‏رود.
چند نمونه از افکار منفى که ......


برچسب‌ها: اعتماد به نفس, تقویت اراده, اضطراب کنفرانس, خجالت کشیدن, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه بهتر كنفرانس يا سمينار بدهيم ؟

 

چگونه بهتر كنفرانس يا سمينار بدهيم


وقتي استاد مي خواهد از روي فهرست اسامي، فرد مورد نظر را براي كنفرانس يا سمينار انتخاب نمايد اكثر بچه ها (بويژه آنهايي كه طبق ليست جز نفرات اول محسوب مي شوند)دل توي دلشان نيست ودلهره عجيبي آنها را فرا مي گيرد، به نوعي دنبال فرار از اين امر يا آماده كردن بهانه هستند.
چرا اين حالات به وجود مي آيد؟ آيا از ترس است؟ آيا ازبي حالي و تنبلي است؟ و يا...

ببينيد اينها نيز مي توانند از دلايل اين امر باشند !!! اما خوب مي دانيم اصل ماجرا را بايد در جاي ديگري جستجو كرد!!!

تصور كنيد قرار است در مقابل 20 الي 30 نفر بايستيد و برايشان سخنراني كنيد!!! آنهم دوستاني كه تا همين چند لحظه پيش همه چيز را با هم به سخره مي گرفتيد از زمين و . . . .


برچسب‌ها: چگونه بهتر كنفرانس يا سمينار بدهيم, سمینار, کنفرانس, روش های ارائه سمینارو کنفرانس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۲:۳۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

برخورد با افراد غیرممکن

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ، مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۳۳ - تمرین برقراری آرامش و نظم در محل سخنرانی ، برخورد مناسب با مخاطبان مشکل دار و اخلالگران و روش های حفط آرامش در موقعیت های استرس زا

۱

برخورد با افراد غیرممکن

اکثر افراد با اختلالات شخصیتی معمولاً دچار مشکلی به نام "اختلال نفس" هستند چون معمولاً باور ندارند که دچار مشکل هستند. آنها فکر می کنند . . .


برچسب‌ها: آرامش, همایش, اخلال, مخاطب مشکل دار, نظم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۱ساعت ۱۰:۴۸ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مدیریت موثر جلسات


مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۳۰ - مدیریت بر جلسات سخنرانی ها ، همایش ها و کلاس های درس

۱۹

مدیریت موثر جلسات

جلسات کاری برای مدیران می‌تواند تبدیل به نوعی شیوه زندگی شود. اغلب تصور می‌شود که جلسات بسیار وقت گیرند و نتایج کمی‌را ارائه می‌دهند. اما باید گفت که . . .


برچسب‌ها: مدیریت جلسات, مدیریت همایش ها, سخنرانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۱ساعت ۱۸:۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

پنج هراس بزرگ در برنامه‌ ریزی یک مراسم و شیوه ‌های مقابله با آنها

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو و مناظرات

۳۰ - مدیریت بر جلسات سخنرانی ها ، همایش ها و کلاس های درس

۱۷

پنج هراس بزرگ در برنامه‌ریزی یک مراسم و شیوه‌های مقابله با آنها

برگزاری یک مراسم (جشن، سخنرانی و ...) راه بسیار خوبی برای آشنایی با آدم‌های جدید، معرفی کسب‌وکار خود و تفریح‌کردن است. اما اگر سازمان‌دهنده این . . .

 


برچسب‌ها: مدیریت همایش ها
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۱ساعت ۱۷:۴۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

پنج اشتباه رایج در ساخت پاورپوینت۱- استفاده خیلی زیاد از اسلاید: معمولا سوال می‌شود چه تعداد اسلاید برای یک “ارائه” خوب مناسب است. جواب دادن به این سؤال آسان نیست – برخی ارائه‌ها به آن نیازی ندارند، در حالی که بعضی دیگر کم و بیش و پیوسته درهر یک دقیقه به آن نیاز دارند.

اما به طور کلی از نشان دادن بیش از یک اسلاید در هر سه دقیقه پرهیز کنید. شما باید ستاره‌ی صحنه باشید نه نمایش اسلایدها. اسلایدها نباید اطلاعات جدید را به مخاطب‌ها بگویند، بلکه آن‌ها باید پیام‌‌های کلیدی را تقویت کنند. پس تعداد اسلایدها را کم کنید اگر آن‌ها به تقویت نکته‌های مهم کمک نمی‌کنند.

۲- استفاده از کلمات زیاد: گاهی دیده می‌شود که یک سخنران در یک اسلاید بیش از ۱۰۰ کلمه گنجانده است. مسئله‌ای که باعث می‌شود هیج‌کس نتواند مطالب اسلاید را بخواند، و البته بعد از مدتی کسی به حرف‌های سخنران هم گوش نخواهد داد.

برای هر سطر بیش از ۳ یا ۴ کلمه استفاده نکنید، و برای هر اسلاید بیش از ۳ سطر. نکته‌ی دیگر این‌‌که از اسلایدها به‌گونه‌ای استفاده نشود که آن‌ها مستقل باشند و بیننده نیازی به حرف‌های شما نداشته باشد، اگر چنین اتفاقی بیافتد احتمالا شما از اطلاعات بیش از حد در اسلایدهای خودتان استفاده کرده‌اید.

۳- استفاده از انیمیشن غیر ضروری: شما ممکن است فکر کنید که چون مایکروسافت پاورپوینت را بوجود آورده بنابراین حالا نوبت سخنران‌‌هاست که  از همه‌ی امکانات آن استفاده کنند. این‌طور نیست. روبرت گاسکینس  کسی که دست‌اندکار پروژه پاورپوینت در مایکروسافت بوده در این‌باره می‌گوید:

علی‌رغم تاثیرات گرافیکی مؤثری که این روزها به آسانی می‌شود با ابزارهای مدرن برای ارائه سخنرانی‌های استفاده کرد.  ارائه‌های امروزی باید به فرم‌های نسبتا مختصر قدیمی گذشته که شفافیت بالاتری داشتند بازگردند.

حق با اوست. انیمیشن و گرافیک اگر به منظور یک هدف مشخص به کار گرفته شوند که کمکی در یادآوری پیام اصلی به مخاطبان باشد خوب است. اما در ۹۹ درصد مواقع آن‌چه دیده می‌شود به این صورت نیست.

۴- استفاده کافی از گرافیک: همان‌طور که گفته شد اسلایدها باید پیامی را که شما می‌خواهید ارائه کنید تقویت کنند؛ گراف‌ها، نمودارهای دایره‌ای، و تصاویر روش‌هایی برای انجام این مقصود هستند.

البته منظور این نیست که ارائه‌ی خودتان را پر از گراف بکنید، شما باید آگاهانه یک تعادل بین کلمات و گرافیک برقرار کنید. شما باید از این طریق به پاورپوینت ارائه‌ی خودتان نگاه کنید، مثلا هر وقت با سنگینی متن‌ها روبرو شدید از خودتان بپرسید که آیا بهتر نیست این مطلب را از طریق عکس و گراف نشان بدهم.

۵- پیچیدگی بصری: سه نکته‌ی کلیدی یک گرافیک خوب این‌هاست: سادگی، سادگی و سادگی. هر چیزی که اسلایدهای شما باید نشان بدهند باید تا ردیف‌های آخر سالن هم قابل مشاهده باشد. بنابراین هر متن کوچک، اگر جزء ضروری‌ترین بخش‌ها هم بود باید حذف شوند. اسلایدی که در ابتدای مطلب آمده یک نمونه‌ی وحشتناک از  پیچیدگی بصری‌ست.

و به عنوان یک مثال مثبت به اسلاید بالا اشاره می‌کنیم که البته ممکن است در این‌جا چندان معنا نداشته باشد اما در هنگام ارائه و با توضیحات سخنران کمک می‌کند که نکته‌ی مهم در ذهن مخاطب باقی بماند.

http://todaymedia.org/


برچسب‌ها: کنفرانس, پاور پوینت, سمینار
+ نوشته شده در  شنبه ۱ مرداد۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تعریف : کنفرانس ، سمینار ، بزرگداشت ، کنگره ، سمپوزیوم ، جشنواره و گردهمائی

 

تعریف : کنفرانس ، سمینار ، بزرگداشت ، کنگره ، سمپوزیوم ، جشنواره و گردهمائی

کنفرانس (Conference)

              کنفرانس يعني مجلسي که تشکيل مي شود براي آنکه کسي مطالب علمي را براي ديگران بيان کند. معني ديگر آن اجتماع و انجمني از عده معدودي براي بحث در مسايل سياسي، ‌اجتماعي و فني مي باشد.کنفرانس کوچکتر از کنگره است. ضمنا" به اجتماع گروهي از متخصصان فن براي شور و بحث در باب مسائل فني و يا اجتماع جمعي از سياستمداران ، روساي دولتها، ‌وزيران به منظور حل يک مسائله سياسي داخلي و بين المللي کنفرانس نيز اطلاق مي شود.

سمينار (Seminar)

              دسته اي از دانشجويان که تحت نظر يک استاد، در رشته اي خاص به تحقيق و تتبع بپردازند و سخنراني هائي در آن رشته ترتيب دهند ،‌همچنين به دوره اي از تحصيلات،‌که توسط چنين دانشجوياني تثبيت شود سمينار گفته مي شود. معني ديگر سمينار ،‌ اطاقي است که دانشجويان در آن گرد هم آيند و به تشريح موضوعي  بپردازند .

            در کشورمان واژه "همايش" جايگزين سمينار شده است. اما ديده مي شود بسياري از مجامع با اهداف متفاوت از معني، با عنوان "همايش" برگزار مي گردند .

بزرگداشت

    بزرگ داشتن، تعظيم کردن، توقير کردن،‌تکريم کردن ياد و خاطره شخصيتي که در عرصه هاي علمي، ‌فرهنگي، هنري و ... شاخص بوده است و اينک در ميان ما نيست. در مراسم بزرگداشت،‌ چندين سخنران در باره آراء و نظرات و آرمانهاي نيک آن شخصيت سخنراني مي نمايند .             

کنگره (Congress)

              کلمه کنگره فرانسوي است که وارد فارسي شده در تلفظ بايد گافِ وسط آن ساکن باشد . يعني اجتماع و انجمني از آگاهان، ‌صاحبنظران و دانشمندان براي بحث و گفتگو پيرامون مسايل سياسي ،‌علمي ،‌هنري و نظاير آن . همچنين به مجمعي که از سران دُوَل، نمايندگان کشورها يا دانشمندان تشکيل مي شود تا در باب مسايل سياسي ،‌اقتصادي و علمي بحث کنند، کنگره گفته مي شود

سمپوزيوم (Symposium)

  مجمعي که هدفش مباحث فلسفي و علمي باشد و يا مجمعي که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعي واحد، ‌مقالاتي ارائه نموده و يا سخنراني هایی ايراد نمايند. مانند سمپوزيوم نفت يا سمپوزيوم حکمت و فلسفه و نظاير آن. عنصر اصلي در سمپوزيوم، ‌موضوع واحد آنست .

جشنواره (Festival)

        جَشن + واره -

    1- واره " يعني نوبت، مرتبه - به قول رودکي سمرقندي : گــُــل دگر ره به گلستان آمد          واره باغ و بوستان آمد

          واره وقتي به آخر اسم ملحق شود معاني مختلفي پيدا مي کند از جمله " نوبت شادي "

    2- جـَشن " يعني مجلس شادماني ، محفل نشاط - ضيافت - سُرور و شادي.

         برگزاري مراسمي تحت عنوان " جشنواره " بدين علت است که برگزارکنندگانش مي خواهند اتفاق مبارکي که مثلا" سال پيش در عرصه هاي مختلف علمي، هنري، فرهنگي، ‌صنعتي و نظاير آن رخ داده است، امسال مورد معرفي و تجليل و تمجيد قرار دهند. سخنرانان جشنواره مي توانند در باب موضوع جشنواره، از دري سخن گويند با اين تفاوت که مطالب بايد به سوي معرفي و تجليل و تمجيد ميل داشته باشد .

گردهم آيي

  گردهم آيي ،‌اجتماع کردن براي بحث و گفتگو پيرامون موضوعي که اصلا" جنبه علمي تحقيقاتي نداشته باشد . مجمعي است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زواياي مختلف مورد بحث و بررسي قرار دهند. مثل حضور استانداران، يا مديران کل واحدهاي يک سازمان و يا مسئولان انجمن هاي صنفي و تخصصي و نظاير آن .... در گردهم آيي سخراني و يا مقالات تخصصي ارائه نمي گردد.

دو نکته بسيار مهم

1- گذاردن کلمه " اولين‌" و يا " نخستين " در کنار کنفرانس، کنگره، جشنواره، گردهم آيي، همايش و .... اساسا" صحيح نمي باشد. چناچه برگزاري آن در موعد ديگري با همان اهداف و موضوع تکرار شد، ‌در آن صورت کلمه شمارش " دومين"،‌ "سومين" و غيره را مي توان در جلوي تيتر مراسم اضافه نمود .

2- معمول شده است برگزارکنندگان اينگونه مجامع در پايان مراسم، قطعنامه و يا بيانيه اي را منتشر مي نمايند. قطعنامه و يا بيانيه اصولا" محصول و يا عصاره مطالبي است که در اثر اين اجتماع و مشورت و گفتگوها بدست آمده است. اما بين اين دو فرق است " قطعنامه" ناظر بر اجرا و مستلزم پيگيري هاي مفاد آنست که بعضا" واجد الزامات حقوقي و يا قانوني هم مي باشد اما " بيانيه " سفارش نامه است، ‌توصيه است و فاقد هرگونه الزامات. اگر در پايان مراسم، از واژه قطعنامه استفاده شده، بايد در مجامع آتي نتايج اجراي قطعنامه مجمع قبلي گفته شود، در غير اينصورت بهتر است از واژه " بيانيه " استفاده گردد .

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-33.aspx

+ نوشته شده در  جمعه ۲۱ اسفند۱۳۸۸ساعت ۲۱:۲۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

7 راهبرد برای کنفرانس موفق

 

7 راهبرد برای کنفرانس موفق

 از اين هفت تاكتيك استفاده كنيد تا جلسات كنفرانس خود را از خوب به عالي برسانيد

 آنچه كه كنفرانس هاي عالي را از كنفرانس هاي معمولي متمايز مي سازد هميشه ترفندهاي تكنيكي، هتل عالي يا بودجه سخاوتمندانه سخنران نيست. در واقع آنچه هر كنفرانسي را براي مخاطبين مفيد تر و به ياد ماندني تر مي سازد توجه بيشتر به قسمت هاي عمده برنامه ريزي كنفرانس است. در اينجا هفت راه ساده براي ايجاد بيشترين تاثير در كنفرانس آينده شما ارائه مي شود.

بهترين برنامه ريز كنفرانس را انتخاب كنيد

مشاركت كنندگان زيرك ديگر با تماشاي رهنمودهاي صنعتي يك پرزنتيشن Power Point  و به دنبال آن يك جلسه پرسش و پاسخ راضي نمي شوند. كنفرانس رو هاي امروزي به chat room، اي-ميل، كنفرانس ويدئويي، دوره هاي online و درخواستنامه هايي كه همكاري بين كارمندان را در سرتاسر جهان ميسر مي سازد دسترسي دارند- اين همه با جلسه كنفرانس سنتي در رقابت هستند و به عنوان مسيري جهت تعامل با افراد جديد و رساندن اين اطلاعات به همكاران عمل مي كنند. اين فشارها با هزينه هاي بالاي سفر و صرفه جويي ها در بودجه شركت و مشاركت كنندگاني كه خواهان چيزي بيش از سخنراني و پذيرايي هاي ناشيانه هستند، در مي آميزند.

چه چيزي كنفرانس شما را بهتر از همه اين انتخاب ها مي كند؟ آيا به منابع مالي و هوشي دسترسي داريد و آيا براي رشد و ارتقا به اندازه كافي وقت صرف مي كنيد؟ و يا توجه خود را فقط بر فروش فضاي نمايش، مذاكره با رابطين فروش و كنترل لجستيك هاي نمايشگاهي معطوف كرده ايد؟ اگر جلسات آموزشي شما ناگزير نقش ثانوي را در نمايشگاه ايفا خواهند كرد، استخدام كسي را در نظر داشته باشيد كه بر كنفرانس نظارت داشته باشد و يا مسئوليت شناسايي مضامين مهم، دعوت از سخنرانان و حفظ مشاركت مخاطبين را بر عهده بگيرد. اگر نمايشگاه با مجله اي ارتباط دارد، مشاركت با نشريه صنعتي راهي براي تضمين اين امر است كه برگزار كننده كنفرانس واقعا مشاركت كننده شما و نيازهاي او را مي شناسد. اگر چندين نشريه در دسترس باشد از هركدام بخواهيد تا پيشنهادات مشاركت خود را ارائه دهند.

با كميته برنامه ريزي نكنيد، با كميته مشورت كنيد

ضمن اين كه گردآوري بهترين نظرات در صنعت ايده اي خوبي است اما برخي از برگزار كنندگان بيش از حد بر كميته ها تكيه مي كنند. مشكل اين است كه معمولا يكي يا دو نفر مسئوليت هاي اصلي را بر عهده دارند و بر ديگر اعضاي كميته تاثير مي گذارند. اين امر منجر به تحريف نيازهاي صنعت شما مي شود.

در واقع توصيه مي شود كه نشريات صنعتي و بروشورهاي كنفرانس مرتبط يا رقيب را جمع آوري كنيد. اما مهمتر از آن اين كه با مخاطب صحبت كنيد. اگر نمي توانيد ارزيابي جامع انجام دهيد وقتي را براي گفتگوي تلفني در نظر بگيريد.

مثلا اگر براي يك كنفرانس برنامه ريزي مي كنيد كه مسائل مربوط به فروش را مطرح مي سازد، با نمايندگان فروش آن صنعت تماس بگيريد و سئوالات استدلالي زير را مطرح سازيد:

·        سه مانع بزرگ كه هنگام فروش با آنها مواجه هستيد كدامند؟

·        سه مخالفت بزرگ كه مقابله با آنها از همه سخت تر است، كدامند؟

·        كدام يك از گرايش هاي صنعت در برخوردهاي شما هنگام فروش  موثرند؟

آموخته هاي خود را با تحقيقات صورت گرفته همراه كنيد و سپس  براي اصلاح و تخليص از نظر كميته استفاده نماييد. به طور جداگانه با اعضاي كميته گفتگو كنيد و سپس به صورت گروهي تا به اين ترتيب ايده هاي خود را چند جانبه نگه داريد.

محل برگزاري صحيح را انتخاب كنيد

جلسات كنفرانس مانند سالن نمايشگاه، مثل نمايشنامه هستند- يك حس تئاتري و نمايشي كه حضار را از مسير روزانه و يكنواخت زندگي شان دور مي كند و ايده ها و عقايد حرفه اي آنها را احيا مي سازد.

تحليل كنيد كه چگونه شرايط محيطي جلسه به اين تجربه كمك مي كند. كارن چايكا، معاون شركت نمايشگاهها و كنفرانس هاي انجمن الكترونيك مصرف كننده، محل برگزاري متفاوتي را براي كنفرانس هاي خود در رده هاي ارشد سازماني انتخاب كرد. او مي گويد:" ما براي هر رويداد به نوع براندي كه مي خواهيم ايجاد كنيم مي انديشيم. اگر بخواهيم چيزي را ايجاد كنيم كه انحصاري و ويژه است، آن را در مكاني انحصاري و ويژه عرضه مي كنيم. اين كار بر تصوير و تجربه اي كه مي خواهيم خلق كنيم مي افزايد."

حتي اگر انحصاري بودن هدف شما نباشد، موارد موشكافانه اثري عميق بر نحوه يادگيري مخاطبين شما دارند- مانند دماي سالن ، نورپردازي، حتي ترتيب چيدن صندلي ها.

سخنرانان مناسب را انتخاب كنيد يا آموزش دهيد

اگر سخنران پرآوازه داريد، پرتوقع باشيد. اما اگر مانند بسياري از مديران نمايشگاه بايد از سخنرانان غيرحرفه اي صنعت خود استفاده كنيد آموزش لازم را به آنها بدهيد.

سخنرانان بايد آموزش دهند نه اين كه فقط صحبت كنند. سبك هاي يادگيري مختلف هستند. برخي از افراد به واسطه ديدن اطلاعات را ياد مي گيرند. برخي از راه شنيدن آن و برخي نيز بايد براي جذب اطلاعات به شيوه فيزيكي با اطلاعات تعامل داشته باشند يا كاري با آن انجام دهند. سخنران هاي خوب براي هر كس چيزي ارائه مي كنند. يعني از آنچه كه معلمان "گچ و نخته" ياد مي كنند، امتناع مي ورزند.

به سخنرانان خود توضيح دهيد كه يك سخنران متوسط مي تواند توجه مخاطب خود را به مدت 20 الي 30 دقيقه حفظ كند. يك سخنراني خوب و كمك هاي بصري ضروري هستند اما از سخنرانان بخواهيد تا فعاليتي ايجاد كنند كه حضار را با اطلاعاتي كه فرا مي گيرند به تعامل وا مي دارد. بحث هاي بررسي موردي، تجارب حل مسئله يا فعاليت هاي گروهي را پيشنهاد كنيد.

قبل از رويداد با سخنرانان هماهنگي لازم را به عمل آوريد و از آنها بخواهيد تا رئوس مطالب خود را پيشاپيش ارائه كنند تا ايجاد تغييرات جزيي ميسر شود. مطمئن شويد كه روش سخنران با آنچه به مشاركت كننده وعده داده ايد هماهنگ و همانند است. اگر از سخنران خواسته ايد كه فعاليتي را برنامه ريزي كند، زماني را براي بررسي طرح وي اختصاص دهيد تا مطمئن شويد اين طرح عملي و مناسب است.

نهايتا اينكه، وقت كافي براي پرسش ها در نظر بگيريد. همه از مطرح كردن سئوالات خود در گروه بزرگ احساس راحتي نمي كنند. پس امكان آن را فراهم كنيد تا مشاركت كنندگان كارت هاي يادداشتي را به جلو بفرستند يا به جاي حركت كردن در جهت ميكروفون سالن، از ميكروفون هاي بي سيم استفاده كنيد.

مشاركت كنندگان را آماده سازيد

چرا انتظار داريد كه مردم ساكت بنشينند و اطلاعات را  بدون هيچ نوع آمادگي و نقشه قبلي جذب كنند؟ به آنها كمك كنيد تا واقعا به حرف هاي سخنران گوش دهند. از سخنراني خشك و يا گزافه پردازي بپرهيزيد. به مخاطبين كمك كنيد تا قبلا درباره عناوين كنفرانس فكر كنند. مثلا از مشاركت كنندگان بخواهيد تا در فرم درخواست خود درباره علت مشاركت شان در كنفرانس مطلبي كوتاه بنويسند. آنها تمايل دارند كدام چالش هاي تخصصي مطرح شوند؟ اين امر بدان معناست كه مشاركت كنندگان قبل از ورود اهداف خود را ارزيابي مي كنند.

اين مطالب را به سخنرانان انتقال دهيد تا آمادگي خود را افزايش دهند.

از سخنرانان بخواهيد تا چيزي بيش از برگه هاي اعلاميه آماده كنند

 برگه هاي اعلاميه كه سرفصل هاي سخنراني را نشان مي دهند هميشه ايده مناسبي هستند اما مشاركت كنندگان به چيز بيشتري نياز دارند. مثلا  مطالبي به آنها بدهيد كه بتوانند در كار روزمره خود از آنها استفاده كنند.

شبكه ارتباطي

به مشاركت كنندگان كمك كنيد تا از وقت خود در كنفرانس بهره بيشتري ببرند براي اين كار  بسياري از كنفرانس هاي مهم فهرست مشاركت كنندگان را همراه با معرفي كوتاهي از آنها و ارتباطات تماس منتشر مي كنند. شايد اين كار براي كنفرانس هاي بزرگ ميسر نباشد اما محلي را در وب سايت خود در نظر بگيريد تا مشاركت كنندگان بتوانند پيام هاي خود را قبل، طي و بعد از كنفرانس ارسال كنند. آنها را تشويق نماييد تا جلسات كوتاه خود را در فاصله سخنراني و زمان پذيرايي ترتيب دهند. مثلا مشارك كننده اي كه در خصوص خط توليد خاصي مشكل دارد مي تواند چالش خود را پست كند و مشاركت كنندگان ديگري را دعوت كند تا براي تبادل نظر به وي ملحق شود.

در بازديد بعدي خود از محل برگزاري كنفرانس موارد زير را بررسي كنيد:

·        آيا سالن كنفرانس به راحتي از طريق سالن هاي نمايشگاه قابل دستيابي است يا مشاركت كنندگان بايد وقت باارزش را براي پيدا كردن تالار همايش صرف كنند؟

·        آيا نقشه اي وجود دارد و آيا سالن ها به درستي و وضوح مشخص شده اند؟

·        آيا مكان هاي مناسبي براي صرف چاي و قهوه وجود دارد؟ (جايي براي تنقلات و محلي براي نشستن مشاركت كنندگان ، گذاشتن وسايل شان و گفتگو با يكديگر)

·        آيا اتاق هاي كنفرانس كنترل دماي مستقل دارند؟

·        نورپردازي چگونه است؟ آيا مي توانيد نور جلوي صحنه را كم كنيد اما بقيه سالن تغيير نكند؟ آيا آيينه يا پنجره هايي وجود دارند كه با سيستم هاي پروژكتور تداخل ايجاد كنند؟

·        آيا امكان آن وجود دارد كه سخنرانان به صورت online مطلبي را ارائه دهند؟

·        ترتيب چيدن صندلي ها به چه نحو است؟ آيا صندلي ها راحت هستند؟

·        آيا ساختمان برگزاري كنفرانس پشتيباني صوتي بصري مورد نياز شما را ارائه مي دهد؟

·        انتظار چه ميزان نويز را داريد؟ ديوارهاي تا چه حد عايق صوتي هستند و آيا طي برگزاري كنفرانس شما رويدادهاي ديگري در اتاق هاي مجاور برگزار مي شوند؟

به جز جلسات پرسش و پاسخ روش هاي ديگري براي ايجاد تعامل و مشاركت افراد وجود دارد. در اينجا چند روش بديع مطرح مي شود كه شايد با نياز هاي شما منطبق باشند.

تاكيد بر عناوين بحث برانگيز

آيا مضامين بحث برانگيز در صنعت شما وجود دارد؟ آيا كنفرانس شما به عنوان محلي براي مطرح كردن ديدگاههاي مخالف تلقي مي شود؟

تشويق مشاركت كنندگان به صراحت بيان

چگونه يك سخنران مي تواند مشاركت كنندگان را وادار كند تا نظر خود را طي جلسات گروهي بيان كنند؟ چگونه گروهها مي توانند به سرعت به توافق برسند و چگونه سخنران مي تواند گروه را هدايت كند تا به جاي جذب اطلاعات از فرايند اكتشاف و پژوهش استفاده كنند؟ "مركز دمكراسي هوشمندانه" روشي را تهيه كرده است كه "تسهيل ديناميك" نام دارد و در آن سخنران چيزي بيش از يك مربي است. 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-39.aspx

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۸ساعت ۱۸:۲۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

رهنمودهای‌ اجرایی‌ برای‌ برگزاری‌ كنفرانس خبری‌

 

رهنمودهای‌ اجرایی‌ برای‌ برگزاری‌ كنفرانس خبری‌:

  1 ـ میكروفون ها باید قبلاً تنظیم‌ شده‌ و آزمایش‌ شوند.

 2 ـ به‌ اندازه‌ كافی‌ صندلی‌ در سالن‌ پیش‌ بینی‌ شود به‌ شكلی‌ كه‌ هر شخص‌ بتواند به‌راحتی‌ پاسخگو را ببیند و حرفهای‌ او را بشنود .

3 ـ محل‌ پاسخگوی‌ سئوالات‌ باید كمی‌ نسبت‌ به‌ خبرنگاران‌ بلندتر باشد. وجود یادداشت‌ و ظرف‌ آب‌ ضروری‌ است‌.

4 ـ نور سالن‌ كنفرانس‌ باید در همه‌ جا به‌ حدی‌ باشد تا هر كس‌ بتواند نوشته‌ ای‌ را بخواند و یا یادداشت‌ بردارد.

۵ ـ لوازم‌ التحریر از قبیل‌ خودكار، مداد و كاغذ از هر نوع‌ و به‌ اندازه‌ كافی‌ باید پیش‌ بینی‌شده‌ و در دسترس‌ باشد.

 6 ـ جریان‌ كنفرانس‌ از ابتدا تا انتها باید توسط‌ ضبط‌ صوت‌ ضبط‌ گردد.

 7 ـ لیستی‌ از خبرنگاران‌ كه‌ در كنفرانس‌ حاضرند و مطبوعاتی‌ كه‌ نماینده‌ آن‌ هستند تهیه‌ شود.

 8 ـ از آنجائیكه‌ برای‌ رسانه‌ های‌ همگانی‌ عكس‌ اهمیت‌ زیادی‌ دارد چنانچه‌ لازم‌ باشد چند دقیقه‌ اول‌ به‌ خبرنگاران‌ عكاس‌ فرصت‌ داده‌ شود كه‌ عكس های‌ دلخواه‌ خود را از هر زاویه‌ ای‌ كه‌ مایلند بگیرند.

 9 ـ محلی‌ برای‌ استقرار دوربین‌ تلویزیونی‌، چنانچه‌ در برنامه‌ منظور شده‌ پیش‌ بینی‌ شود.

 10 ـ چنانچه‌ بنا به‌ دلایلی‌ مصاحبه‌ اختصاصی‌ با یك‌ رسانه‌ پس‌ از كنفرانس‌ پیش‌ بینی‌شده‌ است‌ نباید اطلاعات‌ و خبر بیشتر از آنچه‌ كه‌ در كنفرانس‌ خبری‌ بیان‌ و اعلام‌ گردیده‌ در اختیار این‌ رسانه‌ قرار داد.

 11 ـ با ارسال‌ نامه‌ ای‌ به‌ دفتر رسانه‌ های‌ همگانی‌ كه‌ خبرنگارانشان‌ را به‌ كنفرانس‌ اعزام‌ داشته‌ بودند از آنها تشكر كنید.

كنفرانس‌ خبری‌ :
 شخصی‌ كه‌ برای‌ عده‌ ای‌ سخنرانی‌ می‌ كند یك‌ ارتباط‌ دو جانبه‌ بر قرار می‌ سازد مخاطبین‌ پیامهای‌ او را دریافت‌ می‌ كنند و آنرا یا می‌ پذیرند یا رد می‌ كنند و در طول ‌سخنرانی‌ با گوینده‌ وارد گفتگو نمی‌ شوند. تنها در انتهای‌ سخنرانی‌ احتمالاً سئوالاتی‌ رامطرح‌ می‌ نمایند. كنفرانس‌ خبری‌ عبارت‌ از آن‌ شكل‌ از تاكتیك‌ گفتاری‌ است‌ كه‌ ازطریق‌ آن‌ اخبار، اطلاعات‌ و عقاید گوینده‌ به‌ سرعت‌ از طریق‌ رسانه‌ های‌ همگانی‌ به‌اطلاع‌ عموم‌ می‌ رسد. از نقطه‌ نظر روابط‌ عمومی‌ كنفرانس‌ خبری‌ یك‌ اقدام‌ مثبت‌ و مساعد است‌ كه‌ روابط‌عمومی‌ با توجه‌ به‌ حضور نمایندگان‌ وسایل‌ ارتباطی‌ می‌ توانند طرحها، اقدامات‌ و نظرهای‌ خود را بیان‌ نماید.

برنامه‌ ریزی‌ و اداره‌ یك‌ كنفرانس‌ خبری‌:

 پس‌ از اینكه‌ فكر كنفرانس‌ خبری‌ از ذهن‌ مدیر مؤسسه‌ و یا مسئول‌ روابط‌ عمومی‌ گذشت ‌باید با دقت‌ به‌ این‌ سئوال‌ اصلی‌ پاسخ‌ دهد كه‌ آیا برپایی‌ كنفرانس‌ خبری‌ ضرورتی‌ دارد یا نه‌؟ در پاسخ‌ به‌ این‌ سئوال‌ باید توجه‌ كرد چنانچه‌ خبری‌ به‌ مفهوم‌ رسانه‌ های‌ همگانی‌ دارید دایر كردن‌ كنفرانس‌ خبری‌ ضرورت‌ دارد و در غیر اینصورت‌ چنین‌ كاری‌ نكنید. اگر خبرنگاران‌ در محل‌ كنفرانس‌ حاضر شده‌ و با اعلام‌ خبری‌ مواجه‌ نشوند و یا مشتی ‌تبلیغات‌ بشنوند و  با دستی‌ خالی‌ به‌ محل‌ كار خود باز گردند ارتباط‌ بین‌ مؤسسه‌ و رسانه‌ ها تیره‌ خواهد شد و فرصت های‌ آینده‌ از روابط‌ عمومی‌ مؤسسه‌ گرفته‌ می‌ شود و كنفرانس‌خبری‌ بعدی‌ نیز در بین‌ نخواهد بود. اگر خبر در حد یك‌ كنفرانس‌ خبری‌ اهمیت‌ ندارد مسئول‌ روابط‌ عمومی‌ با تجربه‌ و باهوش‌ آنرا بصورت‌ یك‌ اطلاعیه‌ خبری‌ تهیه‌ و در اختیار رسانه‌ های‌ همگانی‌ قرار می‌ دهد و با پیگیری‌، فرصت‌ درج‌ و پخش‌ آنرا فراهم‌ می‌ آورد. یك‌ كنفرانس‌ خبری‌ باید به‌ دقت‌ برنامه‌ ریزی‌ شود . دعوتنامه‌ ای‌ باید تهیه‌ و حداقل‌ یك‌هفته‌ قبل‌ از تاریخ‌ برگزاری‌ كنفرانس‌ به‌ رسانه‌ های‌ همگانی‌ ارسال‌ شود. باید دقت‌ كرد برای‌ همة‌ وسایل‌ ارتباطی‌ و سازمان هایی كه‌ به‌ خبر علاقمند هستند فرستاده‌ شود . همراه‌ با دعوتنامه‌ بهتر است‌ مطالب‌ اطلاعاتی‌ و خبری‌ فرستاد تا مسئولین‌ رسانه‌ ها نسبت ‌به‌ خبر آگهی‌ قبلی‌ پیدا كنند و خبرنگار مناسب‌ را به‌ كنفرانس‌ اعزام‌ دارند. در دعوتنامه‌ باید زمان‌ مكان‌ و شخصی‌ كه‌ به‌ سئوالات‌ پاسخ‌ می‌ دهد معین‌ گردد. در طول‌ كنفرانس‌ خبری‌ چنانچه‌ سئوالی‌ از سوی‌ خبرنگاری‌ پرسیده‌ شود كه‌ به‌ دلایلی‌ پاسخ‌ گویی‌ به‌ آن‌ مصلحت‌ نباشد باید با خونسردی‌ و نزاكت‌ كامل‌ گفت‌ من‌ مطمئن‌ هستم‌تأیید خواهید فرمود كه‌ پاسخ‌ به‌ این‌ سئوال‌ و انتشار این‌ خبر از اسرار است‌ چنانچه‌ كسی‌به‌ سئوالات‌ پاسخ‌ می‌ دهد عصبانی‌ شده‌ و یا با بی‌ اعتنایی‌ و یا بدبینی‌ رفتار نماید مطمئن‌ باشید كه‌ خبرنگاران‌ نیز متقابلاً همین‌ احساس‌ و رفتار را در پیش‌ می‌ گیرند و فضای‌ بی‌اعتمادی‌ حاكم‌ بر كنفرانس‌، نتیجه‌ را فاجعه‌ آمیز می‌ كند.

راهنمایی‌ های‌ عملی‌ زیر به‌ كسی‌ كه‌ به‌ سئوالات‌ پاسخ‌ می‌ دهد كمك‌ می‌ كند تا با بهترین‌ شكل‌ جریان‌ كنفرانس‌ راكنترل‌ و هدایت‌ كند.

1 ـ هرگز مطلبی‌ را اعلام‌ نكنید و بعد از خبرنگاران‌ بخواهید كه‌ آن‌ را در رسانه‌ ها پخش‌ و درج‌ نكنند.

 2 ـ هرگز به‌ سئوالات‌ پاسخ‌ دروغ‌ ندهید. اگر در برابر پرسشی‌ قرار گرفتید كه‌ پاسخ‌ آنرا نمی‌ دانید و یا نمی‌ خواهید بیان‌ كنید بهترین‌ راه‌ این‌ است‌ كه‌ مؤدبانه‌ بگویید « در این‌مورد نظری‌ ندارم‌ »

 منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-84.aspx

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ شهریور۱۳۸۸ساعت ۱۹:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

نوشتن يک سمينار

    نوشتن يک سمينار

 سمينار چيست؟

سمينار يک ارايه رسمی است که از پيش آماده شده, مثل يک سمينار در اداره يا کنفرانس و منظور، آن سری سخنرانيهايی نيست که به دانشجوها ارايه می شود.


مزيتهای يک سمينار نسبت به يک مقاله:

فهميدن مطالب بسيار ساده است.
مي توان کارهای تمام نشده يا نتايج منفی را شرح داد.
شرح تجربيات شخصی.
مطرح کردن آراء و فرضياتی که ترديد داريد در مقاله استفاده کنيد.
سمينار نقش شخصی شما را قويتر از يک مقاله انتقال می دهد.    

                  
   تفاوتهای يک سمينار نسبت به يک مقاله:

 مطالب کمتر با جزييات کمتر در يک سمينار پوشش داده می شود.
توجه ويژه ای برای توضيح دادن وتقويت کردن مفهوم لازم است.
می توان از بعضی از قوانين معمول نويسندگی صرفنظر کرد.
می توان از مطالب ناقص يا نادرست استفاده کرد. 


نکات مهم:

اولين مرحله در نوشتن يک سمينار تجزيه و تحليل شنوندگان است.
عنوان سمينار نبايد لزوماً با عنوان مقاله اي که استفاده کرديد يکی باشد.
اطمينان حاصل کنيد که عنوان سمينار با متن مطابقت دارد.
بهتر است که سمينار را با يک اسلايد که شامل اسم ونصب شما و عنوان سمينار است آغاز کنيد.   (اسلايد عنوان)
«ابتدا به آنها بگوييد چه چيز را قصد داريد بگوييد و سپس بگوييد و در پايان به آنها در مورد آنچه که گفتيد  بگوييد.»


 اسلايدها


هرچه کمتر، بهتر.
يک اسلايد بايد چند خط داشته باشد؟
:Kenny 7 تا 8 خط
:Freeman 8 تا 10 خط
اما معمولاً در سخنرانيهای رياضی 20 خط يا بيشتر.


چرا يک اسلايد طولانی می شود؟
مضمون خيلی کشدار است و احتياج به ويرايش دارد.
به ايدههای زيادی اشاره شده است.
هر اسلايد را به يک ايده يا نتيجه محدود کنيد.
فهرستها روش مؤثری برای نشان دادن اطلاعات  به صورت جز می باشند.

اسامی نبايد خلاصه شوند.

از عدم وجود اشتباه املايي در اسلايدها اطمينان يابيد.

در انتهای سخنرانی، به نتايج و خلاصه از بحث اشاره کنيد.

خوانايي اسلايدها

تعداد اسلايدها


برای سخنرانی 20 دقيقه ای، 12 اسلايد يا کمتر استفاده شود.
برای سخنرانی 50 دقيقه ای، کمتر از 30 اسلايد استفاده شود.

دست نوشته يا تايپ؟

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ دی۱۳۸۷ساعت ۱۹:۴۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چه طور یک کنفرانس خبری را پوشش بدهیم

چه طور یک کنفرانس خبری را پوشش بدهیم 
 
 
 کنفرانس خبری قاعدتا باید محل اعلام آخرین تحولات باشد. اما آخرین تحول لزوما همیشه جذاب نیست. خیلی وقت ها سخنگویان کنفرانس خبری یا حرف های کلیشه ای می زنند یا نکته جدیدی را بیان نمی کنند.  
 
مجبور نیستیم کنفرانس های خبری را به طور کامل پوشش بدهیم. اگر در یک کنفرانس خبری هفتگی موضوع جذابی پیدا نمی کنید یا اظهارات به روشن شدن تحولات کمکی نمی کند می توانید به کلی از خیر آن بگذرید.

دو راه برای پوشش کنفرانس های خبری:

۱) خبر درباره یک موضوع

به جای این که یک کنفرانس خبری هفتگی را هر هفته از ابتدا تا انتها پوشش بدهید تحولات را دنبال کنید و یک یا دو موضوع را انتخاب کنید و بر اساس آخرین تحولات (اگر در صحبت های مثلا سخنگوی وزارت خارجه گفته جدیدی شنیده می شود) یک خبر بنویسید.

اگر یک دیپلمات ایرانی در عراق دستگیر شده این حتما خبر است و آنچه سخنگوی وزارت خارجه در این باره می گوید اگر جمله ای جدید باشد – یعنی پله ای بر آنچه تا به حال گفته شده یا انجام شده بیفزاید – آن یک جمله حتما خبر است.

بر اساس این یک جمله – اگر جمله به روشن کردن آخرین تحولات کمک می کند و باز هم تاکید می کنم آن جمله تکراری و همچنین کلیشه ای نیست (مثلا این که وزارت خارجه بگوید «داریم تلاش می کنیم تا مشکل را حل کنیم») – می توانید یک خبر جدید درباره ربوده شدن دیپلمات ایرانی در عراق بنویسید.

می توانید لید را روی آخرین اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه متمرکز کنید. در جمله بعد از لید مقداری پیشینه بدهید که مثلا ماجرا چگونه و کی اتفاق افتاد. یا اگر مثلا وزیر امور خارجه تقصیر را بر گردن نیروهای امریکایی در عراق انداخته اما نیروهای امریکایی دست داشتن خود را در قضیه رد کرده اند می توانید در پاراگراف پیروی لید بنویسید «نیروهای امریکایی می گویند کار انجام نبوده …»

در جملاتی که در پی می آید باز می توانید آخرین اظهار نظرها و تحولات را مربوط دیگر را شرح دهید. و الی آخر.

به این ترتیب شما از میان اظهارات سخنگوی وزارت خارجه یک موضوع را انتخاب کرده و بر اساس آن یک خبر نوشته اید. دیگر نیازی هم نیست در انتهای آن خبر مثلا اشاره کنید سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که سفر وزیر آموزش و پرورش بنین به ایران مفید بود.

خبر دیگر می تواند مثلا مربوط به برنامه هسته ای ایران و آخرین اظهار نظرها باشد که باز هم اگر اظهار سخنگوی وزارت خارجه کمکی به قضیه می کند و آن اظهارات جدید است و اهمیت دارد می توانید آن را هم یک خبر بکنید.

گاه همچنین این امکان وجود دارد که مثلا در یک کنفرانس خبری رییس جمهور اظهاراتی گفته شود که برخی از آنها به درد سرویس اجتماعی می خورد (مثلا به بیمه همگانی مربوط می شود) برخی به درد سرویس اقتصادی (آنجا که به مسکن مربوط می شود) و الی آخر. اگر درباره یک موضوع می نویسید، باید قانون نقل قول های طلایی را پاس بدارید. حداکثر دو یا سه نقل قول کوتاه کافی است. از نقل قول های کوتاه، شفاف استفاده کنید که صاف می رود سر اصل مطلب.

۲) راه دیگر: یک خبر با چند موضوع

برای این کار از یک (لید جمع بندی کننده) Summary_Lead استفاده کنید.

در این لید به دو یا سه موضوعی که بیشتر از سایر گفته ها اهمیت دارند اشاره کنید و در طول خبر به ترتیب اهمیت هر موضوع را با ذکر پیشینه، جزییات، نقل قول های مرتبط و توضیحات لازم بیاورید. تیتر چنین مطلبی می تواند مربوط به پر اهمیت ترین بخش خبر باشد.

این نوع خبرها بیشتر برای پوشش یک سخنرانی یا یک کنفرانس خبری با حضور یک مقام عالرتبه مملکتی مناسب است که اظهارات آنها در زمینه های مختلف مهم است. اما یادتان باشد تا این اظهارات را با پیشینه و آخرین تحولات پیرامونی شان همراه نکنید معنادار نخواهند شد.
  
   مهدی مهرپویان  
 
   مقالات ارسالی به آفتاب
 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۱ آبان۱۳۸۷ساعت ۱۱:۵۰ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه کنفرانس بدهیم ؟

چگونه کنفرانس بدهیم ؟

وقتى در مقام عرضة یک کنفرانس برمى آیید، چهار عامل اساسى وجود دارد که تأثیر نهایى شما را در شنوندگانتان رقم مى زند. این چهار عامل عبارت است از:

1. ساختار و محتواى سخن؛

2. شیوة ارائه آن؛

3. بهره گیرى از وسایل کمکى تصویرى؛

4. پاسخ گویى به پرسش هاى حضار.

دربارة هر یک از این چهار عامل به ترتیب بحث خواهد شد، پیش از آن مناسب است به پاره اى از مقدمات پرداخته شود.

قبل از آغاز مراحل آماده سازى کنفرانس بهتر است سئوالات زیر را با خود در میان گذارید:

* هدف از سخنرانى شما چیست؟ آیا هدف اطلاع رسانى به مخاطبان است یا متقاعدکردن یا سرگرم کردن آنان؟

* نکات کلیدى که مى خواهید مستمعان شما از این کنفرانس دریابند، چیست؟ براى دست یابى به این نکات چه مقدار وقت صرف کرده اید؟

* اطلاعات شنوندگان شما راجع به موضوع سخنرانى تان چقدر است؟

پاسخى که به این سئوالات مى دهید، نحوة عملکردتان را در هر یک از چهار حوزه اى که از این پس مطرح خواهد شد، معین مى کند.

1. ساختار

یک سخنرانى داراى بخش مقدماتى، بخش اصلى و بخش پایانى است. بخش آغازین یا مقدمة کنفرانس شما مى باید مشتمل بر توضیحى دربارة محتوا و ساختار سخنرانى تان باشد. این بخش باید شنونده را با محتوا و مضمون کنفرانس آشنا نماید. این امر به ویژه براى شنونده اى که اطلاع زیادى از حوزة مورد بحث شما ندارد بسیار مهم است. علاوه بر این، مقدمه مى باید بیانگر اهداف سخنرانى باشد (اطلاع رسانى، اقناع، سرگرم کردن؟).

پیکرة اصلى سخنرانى علمى مى باید به صورت منطقى پیش رود. لازم است نکات مورد نظر را به وضوح و روشنى تمام بیان نمایید و با استفاده از عبارت هایى نظیر «آنچه هم اکنون بیان کردم نشان مى دهد که ...» یا «از اینجا روشن مى شود که ...»، ارتباط منطقى بخش هاى مختلف سخنرانى تان را به مخاطبان خود نشان دهید. این امر به ویژه هنگامى که موضوع بحث را عوض کرده، به طرح نکات جدیدى مى پردازید، اهمیت مى یابد. لازم است به گونه اى پیش روید که شنوندة شما دریابد که سخن گفتن دربارة موضوع(الف) را به پایان رسانده و اکنون دربارة موضوع (ب) مشغول سخن گفتن هستید. استفاده از عباراتى نظیر «پس از طرح این نکته که ... به سراغ این بحث مى روم که ...» مى تواند شما را در اجراى این امر یارى رساند.

در بخش پایانى سخنرانى، مى باید خلاصه اى از نکات اصلى سخنرانى تان را بیان دارید. این نکته حایز اهمیت است که سخنرانى خود را به صورت«شسته رفته» به پایان رسانید و از اینکه کنفرانس شما در حالت سردرگمى و آشفتگى به پایان رسد، بپرهیزید. مى توانید این کار را با اظهار چند جمله نتیجه گیرى که با اهدافى که در آغاز بیان کردید مرتبط باشند، به انجام رسانید. براى مثال، مى توانید از این عبارت که: «امیدوارم که در این جلسه و در خلال بحث از ... توانسته باشم نشان دهم که ...» استفاده کنید.

2. ارائه

هر قدر ساختار سخنرانى شما مناسب باشد، نحوة بیان و ارائه مطالب براى شنوندگان نقش و اهمیت خاص خود را دارد. در اینجا نیز آمادگى حرف اول را مى زند.

مى باید قبل از ارائه کنفرانس خود تمرین لازم را کرده و آن قدر بر مطالب مسلط شده باشید که نیازى به قرائت سخنرانى از روى برگه هاى کاغذ نباشد. حداکثر مى باید از کارت ها یا اوراقى که بر روى آن سرفصل ها و عناوین اصلى یا عبارت هاى کلیدى سخنرانى تان نوشته شده استفاده نمایید.

در خلال سخنرانى به چهرة شنوندگان خود نگاه کنید و به زمین، سقف، دیوار مقابل یا پردة پروژکتور اورهد خیره نشوید! فقط به شنوندگانتان نگاه کنید! عبارات خود را شمرده ادا کنید و تا حدى سرعت و آهنگ کلامتان را تغییر دهید تا توجه حضار را به طور مستمر به خود جلب نمایید. از زبانى که با شنوندة شما تناسب دارد، بهره گیرید. این امر، به ویژه آن هنگام که مطالب تخصصى را براى افراد غیرمتخصص بیان مى کنید، اهمیت دارد.

قبل از آغاز سخنرانى، با توجه به محل ارائة کنفرانس و تعداد شنوندگان، تصمیم بگیرید که ایستاده یا نشسته سخن گویید. اگر در حالت ایستاده سخنرانى مى کنید، اندکى پیرامون محل استقرار خود حرکت کنید تا به دلیل یکنواخت نبودن، توجه شنوندگان در طول کنفرانس به شما باشد. باید درحین سخنرانى متناسب با محتواى سخن، حرکات دست و صورت خود را تنظیم نمایید، زیرا این عمل کمک مى کند تا شنوندگان مطالب شما را بهتر بفهمند. در هر حال، تلاش کنید تا در نظر مخاطبان خود، آسوده حال و طبیعى جلوه کنید، هر چند فى الواقع چنین احساسى نداشته باشید.

به یاد داشته باشید که تقریباً همة مردم در حالت سخنرانى احساس نگرانى و ناآرامى دارند.

تمرین قبل از سخنرانى مى تواند کمک زیادى به شما بکند و حالت عصبى شما را در حین کنفرانس کاهش دهد. افزایش تعداد سخنرانى هاى شما نیز بى تأثیر نخواهد بود. البته به نظر مى رسد که این امور، وقتى که براى اولین بار اقدام به سخنرانى مى کنید، کمک چندانى به شما نخواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که عموماً شنوندگان در جناح شما قرار دارند بدین معنا که علاقه مندند شاهد موفقیتتان باشند و اشتباهاتى که احتمالاً در نظر شما بسیار بزرگ جلوه مى کند ممکن است اصلاً مورد توجه مخاطبانتان واقع نشود. اگر در حین سخنرانى ناگهان دچار اشتباهات زیادى شدید و عنان سخن را از کف دادید (امرى که نه تنها براى شما بلکه براى هر کس ممکن است اتفاق بیافتد)، سخنتان را قطع کنید؛ نگاهى به نوشته هایتان بیافکنید؛ حالت اولیه خود (در چهره و ...) را دوباره به دست آورید؛ نفس عمیقى بکشید و سپس با حالتى که گویا هیچ اتفاق خاصى رخ نداده است، بحثتان را ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که هیچ کس انتظار ندارد سخنرانى شما بى عیب و نقص باشد.

از قبل با وسایل تصویرى اى که براى سخنرانى خود انتخاب کرده اید، تمرین کنید به گونه اى که در خلال سخنرانى کاملاً بر رفتار خود مسلط باشید. هر زمانى که در خلال سخنرانى تان کارى با پروژکتور اورهد یا اسلاید ندارید، آن را خاموش کنید و در مواقع لزوم، دوباره آن را روشن نمایید. وقتى مى خواهید توجه شنوندگان تان را به مطلب خاصى بر روى صفحه اورهد جلب کنید، به خود طلق اشاره کنید نه به صفحه نمایش.

اگر براى کنفرانس خود محدودیت زمانى دارید، آن را کاملاً مراعات کنید؛ نه بحث خود را از زمان مقرر طولانى تر کنید و نه آنکه آن را زودتر از موعد مقرر به اتمام رسانید.

3. وسایل کمکى تصویرى

استفاده از وسایل کمکى تصویرى به شما کمک مى کند تا مطالب را به گونه اى به مخاطبان خود منتقل نمایید که آن را با سهولت بیشترى درک کنند.

انواع متعددى از وسایل کمک آموزشى تصویرى وجود دارد؛ مانند دستگاه اورهد، تخته سیاه، تخته سفید (وایت بُرد)، نمودار، اسلاید و ... . توجه به این امر لازم است که هدف از به کارگیرى وسایل کمک آموزشى تقویت عناصر شفاهى کنفرانس و سخنرانى است و از این رو، تنها زمانى باید از آنها استفاده کرد که در خدمت اظهارات شفاهى سخنران باشد. این وسایل باید کاملاً بامحتواى سخنرانى هماهنگ و متناسب باشند و در مواقع لزوم نکات مهم را برجسته کرده، توضیح دهند. قبل از ارائه کنفرانس خود درباره اهدافتان از به کارگیرى یک وسیله کمک آموزشى خاص و نیز روش هاى دیگر ارائه همان اطلاعات بیاندیشید. چه بسا ممکن است اهداف خود را با استفاده از وسیله دیگرى بهتر تأمین کنید. بکوشید مطالب خود را، تا آنجا که امکان دارد، ساده و روشن بیان نمایید. ارائه اطلاعات بسیار زیاد با استفاده از یک وسیله تصویرى سبب مى شود که شنوندگان شما نتوانند همه مطالب روى صفحه را بخوانند. سعى کنید وسائل تصویرى مورد استفاده شما تا حد امکان سخنانتان را جذاب تر و دلپذیرتر نماید.

4. پرسش و پاسخ

در این بخش شنوندگان شما فرصت مى یابند که در برنامة کنفرانس مشارکت نمایند، فهم خود را از مطالب شما تعمیق بخشند و به صورت غیرمستقیم، برداشت خود شما را از موضوع بیازمایند. کنفرانس شما هنوز تمام نشده است. این مطلب مهم است که عمیقاً بدانید راجع به چه سخن مى گویید.

در آغاز سخنرانى خود اعلام کنید که چه زمانى آمادگى دریافت پرسش را دارید. برخى افراد علاقه مندند که سئوالات شنوندگان را در خلال سخنرانى خود و برخى دیگر تمایل دارند که پرسش ها را در پایان سخنانشان دریافت کنند. این امر کاملاً به نظر خود شما بستگى دارد چرا که این سخنرانى،سخنرانى شما است. اگر در خلال سخنرانى پرسشى مطرح شد که آمادگى پاسخگویى به آن را در آن وضعیت ندارید، این مطلب را براى شخص پرسش کننده بیان کرده، اشاره نمایید که در پایان سخنانتان به مسأله مورد نظر وى باز خواهید گشت.

وقتى یکى از حضار سئوالى را طرح مى کند، ابتدا مطمئن شوید که پرسش او را کاملاً فهمیده اید. اگر اطمینان ندارید، از وى بخواهید که سئوال خود را تکرار کند یا توضیح بیشترى دربارة آن بدهد و سپس به آن به صورت واضح و روشن پاسخ دهید. اگر توانِ پاسخ گفتن به سؤالى را ندارید، راه مطمئن تر آن است که صریحاً ناتوانى خود را اظهار دارید بدون آنکه بکوشید به هر طریق ممکن جوابى براى آن دست و پا کنید. این امر به ویژه زمانى اهمیت مى یابد که شنوندة شما درباره موضوع سخنرانى تان داراى اطلاعاتى است.

منبع :

http://www.modiriatstudents89.blogfa.com/post-9.aspx

+ نوشته شده در  جمعه ۱۰ آبان۱۳۸۷ساعت ۱۱:۷ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

ارائه کنفرانس دانشجوئی


 ارائه کنفرانس دانشجوئی

 
1 ) یک موضوع  در حوزه مباحث درس خود  ( آیین زندگی   یا   فلسفه اخلاق ) انتخاب کنید .
 
2 ) موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید به خوبی آنرا بفهمید و با تسلط کنفرانس دهید . اگر موضوعی را سنگین ، گنگ و سخت دیدید یا جذبه لازم را برایتان نداشت ، به سراغ موضوع دیگری بروید .
 
   « از ارایه موضوعات  کلی خودداری کنید ، عناوین جزیی و مرتبط با جوان ومسایل جدید ارزش بیشتری دارد . »
 
3 )  مقدار صفحاتی که مطالعه کرده و به آنها استناد می کنیدنباید از 50 صفحه کمتر باشد.

4  )  آنچه فهمیده اید یادداشت کرده و عناوین مهم و مطالب اصلی را خلاصه کنید .منظور از کنفرانس ارایه همه جزئیات و مطالب نیست بلکه خلاصه و فشرده آن باید مطرح شود . توجه کنید که منظور از کنفرانس به هیچ وجه حفظ کردن یا روخوانی از یک متن نیست .( به هیچ وجه اجازه روخوانی به عنوان کنفرانس داده نخواهد شد.) البته همراه  داشتن طرح و متن کنفرانس ، نگاه کردن به کتاب و یادداشت یا خواندن برخی از بخش ها مانند آیات و احادیث از متن اشکال ندارد، اما به هر حال  چیزی که در یک کنفرانس بسیار مهم است این است که بتوانید آنچه خودتان درک کرده و خوب فهمیده اید ؛ مانند یک صحبت عادی و دوستانه به سایرین منتقل کنید .

5 )  شایسته است خود را موظف و مکلّف کنید که کنفرانس خود  را دقیقا در زمانی که تعیین کرده اید ارایه دهید . ( حداکثر  زمان برای هر کنفرانس 15  دقیقه می باشد . در این باره قبلا تمرین کنید . )

6  )  در هر کنفرانس باید کتاب و منابع دیگری را که استفاده کرده اید دقیق به مخاطبان  معرفی کنید .
 
7 )شایسته است منابع کنفرانس شما حداقل 2 کتاب باشد ؛ بی تردید تعداد منابع و کتابهای بیشتر بر ارزش کنفرانس شما خواهد افزود .
 
8 ) در عین حال که می توانید از پایگاه های اینترنتی یا نرم افزار های مناسب به عنوان منبع کمکی استفاده کنید ، اما اینها جای کتاب را نمی گیرد و کنفرانسی که تنها به استناد به منابع اینترنتی  باشد فاقد ارزش بوده و پذیرفته نمیشود  .
 
9  )  ارایه کنفرانس های خوب و گیرا که بتواند بر دانشجویان کلاستان اثر بیشتری گذاشته و آنان را درگیر بحث کند نمره تشویقی خواهد داشت . بیشترین نمره و امتیاز کنفرانس مربوط به اظهار نظر و جمع بندی خود دانشجو است . 

10) به محض احساس آمادگی برای ارایه کنفرانس ، برای انجام آن داوطلب شوید و انجام آنرا به جلسات پایانی ترم به تأخیر نیاندازید (تجربه نشان داده که دوستان دانشجو در روزهای پایانی ترم مشتاق ارایه کنفرانس می شوند )
 
10) در پایان هر کنفرانس مشخصات دقیق و کامل خود و کتاب (یا کتابهایی ) را که کنفرانس داده اید وتاریخ وشماره شخصی  خود را روی  فرم مخصوص  نوشته و به استاد تحویل دهید .
 
11 ) شایسته است هنگام ارایه کنفرانس دوستانتان ، نظم و اخلاق و صبر را رعایت نموده و فضای مناسب و سالم را برای کنفرانس دادن  او  ایجاد کنید

منبع :

http://hossini39.parsiblog.com/

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ آذر۱۳۸۴ساعت ۱۹:۱۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

ويدئوكنفرانس چيست ؟

 

ويدئوكنفرانس چيست ؟


 
 مزاياي ويدئوكنفرانس
 
 كاربرد هاي ويدئوكنفرانس
 
 اجزای شبکه ویدئو کنفرانس
 
 استاندارد های ویدئو کنفرانس
 
 استانداردها و ویژگیهای تصویر
 
 استاندارد های کد گذاری صدا
 
 سایر قابلیتها و استانداردهای ویدئوکنفرانس

ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفنرانس فناوری است که افراد درمکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می سازد تا صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت نموده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل نطر نمایند.ویدئو کنفرانس می تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک اشتراک در تهیه مدارک ارسال عکسها و ... نیز همراه باشد.

مزایای ویدئو کنفرانس:

صرفه جوئی در زمان :

با استفاده از این سیستمها و بوجود آوردن امکان برقراری جلسات ویدیویی به صورت زنده، صرفه جوئی قابل توجهی در وقت صورت خواهد گرفت، بطوریکه زمان صرف شده برای انجام کار همان زمان اختصاص داده شده به کنفرانس ویدیویی است و زمانهای تلف شده برای اخذ بلیط ، ویزا، سفر ، اقامت و رفع خستگیهای ناشی از سفر حذف خواهد گردید.

صرفه حوئی در هزینه ها:

با استفاده از ویدئو کنفرانس و امکان برقراری جلسات بدون نیاز به جابجائی فیزیکی افراد، صرفه جوئی فوق العاده ای در هزینه ها صورت خواهدگرفت .در واقع هزینه هایی همچون رفت و آمد ، تهیه سالن ، پذیرایی و ... خواهد گردید.

طبق آمار بیش از 80 درصد از مشتریان بزرگ سیستمهای ویدئو کنفرانس در سطح دنیا اظهار داشتند که طی کمتر از 6 ماه پس از خرید تجهیزات ویدئو کنفرانس ، هزینه های سرمایه گذاری روی این تجهیزات را جبران نموده اند.

دیگر مزایا:

-       برقراری سریع یک همایش یا کنفرانس در موارد اضطراری

-       برقراری ارتباط زنده با تمام نقاط جهان

-       تسریع در تصمیم گیری

-       امکان حضور  در جلسات متعدد طی یک روز کاری

-       سهولت دسترسی به اعضا و امکان مشارکت بیشتر مدیران، متخصصان یا اعضای تصميم گیرنده در جلسات

-       بررسی سریع پیشنهادها، نتایج حاصله و نظرات

-       رفع مخاطرات ناشی از سفر

-       استفاده بهینه از منابع انسانی و مدیریت آنها

-       دسترسی سریع به اطلاعات ،مدارک و یافته ای علمی

-       سرعت در امداد رسانی

-       گسترش فرهنگ کار تیمی

کاربرد های ویدئو کفرنس

حضور در جلسات از طریق ارتباط زنده تصویری(Video conferencing))

یکی از رایج ترین موارد استفاده از سیستمهای ویدئو کنفرنس ، برقراری ارتباط زنده تصویری بین نقاط مختلف جغرافیائی می باشد.ویدئو کنفرانس این امکان را می دهد تا بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیائی ، به صورت زنده در جلسات شرکت نموده و بدین گونه در وقت، هزینه های سفر،اقامت و ... صرفه جوئی نمود. بدین ترتیب دیگر فواصل جغرافیائی مانع از شرکت فرد یا افرادی که حضور آنها در جلسه لازم به نظر می رسد نخواهد گردید بعلاوه از آنجا که اکثر سازمانها شرکتها دانشگاهها و ... در سطح جهان مجهز به این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی هسنتد برقراری ارتباط با انها نیز به آسانی مقدور خواهد بود.ارتباطات تصویری بین المللی می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت انجام کارها کاهش هزینه ها و ... داشته باشد.

آموزش از راه دور

یکی از کاربردهای کلیدی فن آوری ویدئو کنفرانس ،آموزش از راه دور می باشد. این سیستم ،ارتباط بین استادان و دانشجویان را در هر نقطه ای که باشند مقدور می سازد و از هزینه ای تحصیلی همچون سفر ، حق التدریس و ... می کاهد. با استفاده از صفحه لمسی ، سیستم ردیابی صدا ،به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، و قابلیت ارسال و دریافت دیتا در این سیستمها کیفیت آموزش نیز در سطح بالایی حفظ خواهد شد استادان و شرکتهای آموزش در هر جایی از دنيا که باشند می توانند از این طریق  دانشجویان خود را آموزش داده و در پایان دوره پس از برگزاری آزمون گواهینامه مربوطه را اعطا نمایند.

پزشکی از راه دور

یکی از پر کاربردترین استفاده های ویدئو کنفرانس در علم پزشکی درمان از راه دور میباشد

با استفاده از این تکنولوژی پیشرفته ، امکان انتقال اطلاعات بیمار عکسهای رادیولوژی نتایج آزمایشات نوار قلب و کنترل تجهیزات پزشکی توسط پزشک از راه دور فراهم میگردد.

با اين شیوه پزشکان می توانند کمیسیون پزشکی با پزشکان متخصص برگزار کنند و بیمار خود را در هر نقطه جغرافیائی معاینه و درمان نمایند.

حراست ویدئويی

یکی دیگر از کاربردهای این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی، حراست تصویری است با استفاده از این تکنولوژی نظارت تصویری مکانهای مختلف از هر نقطه بدون در نظرگرفتن موقعیت جغرافیائی آنها مقدور می باشد. کیفیت فوق العاده صدا و تصویر و امکاناتی نظیر حرکت افقی و عمودی دوربین درشت نمایی دید در شب انواع هشداردهنده ها (دود،رطوبت، لرزش، حرکت) و همچنین (امکان کنترل تمام نقاط با هر فاصله) از یک نقطه واحد و حتی امکان اشتراک و الحاق تصویر و صدای نقاط مختلف در کنفرانسهای ویدئویی و بسیاری از امکانات دیگر استفاده از این سیستم را بسیار مطلوب می سازد

ديگر كاربردها :

شرکت در سمینارها و کنفرانسهای مهم داخلی و خارجی

قضاوت از راه دور شامل: ارسال پرونده و مشاوره با کارشناسان حقوقی و فنی، شرکت زندانیان در جلسات دادگاه از طریق      ویدئو کنفرانس

بازرگانی و تجارت از راه دور شامل: بازاریابی،معرفی محصولات و خدمات تبادل اسناد مالی عقد قرارداد و خدمات پس از فروش

مشاروه از راه دور

 شرکت در مناقصه ها و مزایده های بین المللی

 گزارش از راه دور شامل: تبادل نظر و ارائه گزارش به مدیران در مورد پروژه های برون شهری مانند سد سازی ،معدن و غیره

 ...

اجزای شبکه ویدئو کنفرانس

 

پایانه:

پایانه یا ترمینال تنها جزء ضروری شبکه ویدئو کنفرانس می باشد پایانه شامل تمام اجزائی است که کاربر برای ارتباط ویدئو کنفرانسی نیاز دارد . این اجزا شامل کدک (مهمترین جزء ترمینال محسوب میگردد) برای کد گذاری و کد گشایی اطلاعات ، دوربین برای دریافت تصویر ، میکروفون برای دریافت صدا، صفحه نمایش برای نمايش تصویر، بلند گو براي  پخش صدا و امکانات اختیاری دیگر مثل تخته وایت برد دیجیتال براي استفاده در کاربردهای آموزش از راه دور می باشد.

ترمینالهای ویدئو کنفرانس از نظر حجم کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند:

ترمینالهای Dktop

این ترمینالها مناسب برای کاربرد های انفرادی و شامل تمامی تجهیزات لازم برای ارتباط ویدئو کنفرانس می باشند.

ترمینالهای Set-top

Set-top ها پر فروش ترین سری ترمینالهای ویدئو کنفرانس در سطح دنیا و مناسب برای کنفرانسهای گروهی با حجم متوسط تا بالا می باشند. این ترمینالها شامل تمامی تجهیزات لازم برای ارتباط ویدئو کنفرانس به جز صفحه نمایش و بلند گو هستند

ترمینالهای Rollabout

این سری از ترمینالها مناسب برای کنفرانسهای گروهی متوسط و بزرگ می باشند و شامل تمامی تجهیزات لازم برای بر قراری ارتباط ویدئو کنفرانس از قبیل کدک، دوربین، صفحه نمایش ، میکروفون و بلندگو هستند.

 شکل ذیل اجزای یک ترمینال ر ابه صور جداگانه نمایش می دهد

MCU

MCU یا واحد کنفرانس چند نقطه ای جزئی از شبکه ویدئو کنفرانس می باشد که امکان برقراری ارتباط همزمان بین بیش از دو پایانه ر افراهم می آورد. MCU شامل دو بخش MC(Multipoint Contoller) و MP (Multipoint Processor) است . MC وظیفه کنترل و مدیریت کنفرانس و MP وظیفه ادغام و سوییچ کردن جریان های ویدئویی و صوتی رسیده از پایانه ها را بر عهده دارد.MCU به طور منطقی یجزئی جدا در شبکه ویدئو کنفرانس به شما ر میرود ولی ممکن است از نظر فیزیکی ، ادغام شده در یک ترمینال باشد.این گونه MCU ها توانایی برقراری ارتباط بین 3 تا 7 پایانه را دارا هستند و به طور معمول پاسخگوی نیاز اکثر کاربران می باشند . در صورت وجود نیاز به ظرفیت بیشتر از روش Cascade کردن MCU ها و یا از MCU های خارجی استفاده میشود

دروازه بان

وقتی تعداد پایانه های ویدئو کنفرانس در شبکه زیاد می شود نیاز به دروازه بان ضروری به نظر می رسد. دروازه بان وظایفی از قبیل ترجمه آدرس، کنترل دسترسی، تصدیق هویت، مدیریت پهنای باند و... را به عهده دارد. در شبکه ویدئو کنفرانس که دروازه بان وجود داشته باشد ارتباط پایانه ها با یکدیگر و با واحد کنفرانس چند نقطه ای (MCU ) الزاما" از طریق دروازه بان انجام می شود. به قسمتی از شبکه که توسط دروازه بان مدیریت می شود حوزه یا Zone اطلاق میگردد.

دروازه راه:

جزئی اختیاری از شبکه ویدئو کنفرانس است که امکان برقراری ارتباط پایانه های ویدئو کنفرانس در شبکه های نامتجانس را فراهم می آورد . در واقع دروازه راه ها می توانند بین پایانه های دو یا چند نوع شبکه ارتباطی مختلف، ارتباط برقرار کنند.

استاندارد های ویدئو کنفرانس

 

H.320

از استانداردهای ITU برای پایانه های ویدئو کنفرانس است که از خطوط تلفن ISDN و یا شبکه های (Leased SCN ) استفاده می کند. این استاندارد در سال 1990 تدوین گردید و با استقبالی فراوان روبرو شد.

باتدوین استاندارد H.323 در سال 1996 و توسعه شبکه های کامپیوتری H.320 جای خود را به این استاندارد جدید وگذار نمود و در جایگاه دوم از نظر محبوبیت قرار گرفت.

H.323

استاندارد مصوب ITU برای پایانه های ویدئو کنفرانس د ر شبکه های پاکتی (PBN ) از جمله شبکه های کامپیوتری مبتنی بر TCP/IP و شبکه اینترنت است.

این استاندارد نخست در سال 1996 تصویب گردید و در مدت کوتاهی توانست به جایگاه ویژه ای در بازار ویدئو کنفرانس دست یابد.

استانداردها و ویژگیهای تصویر

 

سرعت نمایش تصویر

ویدئو یا تصویر متحرک از نمایش پشت سرهم تصاویر ثابت تشکیل میشود . به تعداد تصویر ثابتی که در واحد زمان برای تشکیل تصویر متحرک نمایش داده میشود سرعت نمایش تصویر یا Frame Rate می گویند. واحد اندازه گیری سرعت نمایش بیش از 24 فریم در ثاینه کاملا" طبیعی به نظر می رسد.

سیستمهای ویدئو کنفرانس با فرمت تصویری PAL حداکثر 25 فریم در ثانیه و سیسمتهای ویدئو کنفرانس با فرمت NTSC حداکثر 30 فریم درثانیه ارسال می کنند.

هر فریم متشکل از دو فیلد (Field )است که در استاندارد pal شامل 625 خط افقی و در استاندارد NTSC شامل 525 خط افقی می باشند.

 

Picture –in-picture

به نمایش زنده دو تصویر روی یک نمایشگراشاره دارد. معمولاً تصویر (کوچکتر) تصویر سایت محلی و تصویر دیگر (بزرگتر) تصویر سایت دور دست می باشد.

استانداردهای کد گذاری تصویر

 

H.261

اولین استاندارد موفق ITU-T برای ارسال تصاویر متحرک میباشد که از الگوریتم تبدیل کسینوسی گسته (DCT) استفاده می نماید پهنای باند مورد استفاده توسط این پروتکل بین 40 کیلوبیت در ثانیه تا 2 مگابیت در ثانیه متغیر است تمام پایانه های ویدئوکنفرانس در جهان ملزم به پشتیبانی از این استاندارد می باشند.

H.261 AnnexD

ضمیمه ای از استاندارد H.261 میباشد که امکان ارسال تصاویرثابت با کیفیت بالا را فراهم می آورد.

 

H.263

استانداردی دیگر برای کدگذاری تصویر میباشد که بعد از استاندارد H.261 توسط ITU به تصویب رسید. این استاندارد در مقایسه با H.261 از میزان فشرده سازی و بازسازی تصویر بهتری برخوردار است. در دو نسخه های + و ++ از استاندارد H.263 به ترتیب راندمان کدگذاری و تحرک در تصاویر ویدئویی بهبود یافته است.

 

H.264

H.264 یا بخش  10 از MPEG-4 استاندارد دیگری برای کد گذاری تصویر متحرک است که توسط ITU و ISO مشترکاً تدوین گردیده است. در الگوریتم کد گذاری در H.264 تغییرات زیادی صورت پذیرفته است. بارزترین مشخصه این پروتکل حفظ کیفیت معقول تصویر در ارتباطات با پهنای باند پائین میباشد به عنوان مثال کیفیتی که با استفاده از استاندارد H.264  و پهنای باند 64 کیلوبیت در ثانیه حاصل میشود قبلاً با استفاده از استاندارد H.263 و پهنای باند 256 کیلوبیت در ثانیه میگردید.

 

H.239

(Dual Streaming Video)

این استاندارد امکان ارسال دو تصویر زنده به صورت همزمان در سایت مبدا و تکفیک دو تصویر و نمایش آنها بر روی دو مانیتور در سایت مقصد را فراهم میکند با استفاده از این فناوری میتوان در حین کنفرانس پرزنتیشنی را ارائه داد و یا فیلم ویدئویی را پخش نمود بدون اینکه افراد در سایت (های) مقابل تصویر سایت ما را از دست بدهند. بواقع آنها میتواند تصویر سايت ما را در یک مانیتور و تصویر پرزنتیشن را در مانیتوری دیگر به صورت زنده و همزمان مشاهده نمایند.

 

مکانهای از پیش تعیین شده (Camera Present Positions)

با استفاده از این فناوری زاویه، مکان و فاصله دوربین نسبت به افراد مختلف ویدئوکنفرانس ذخیره میگردد و به هر مکان یک عدد اختصاص داده میشود. با وارد کردن این شماره در طول ارتباط ویدئوکنفرانس، دوربین بطور اتوماتیک روی مکان مورد نظر تنظیم میگردد.

 

ورودی و خروجی XGA

خروجی XGA امکان اتصال سیستم ویدئوکنفرانس با نمایشگرهای دارای قدرت وضوح بالا، و پورت ورودی XGA امکان اتصال مستقیم کارت گرافیکی کامییوتر به سیستم ویدئوکنفرانس را فراهم می آورد. بنابراین میتوان محتوای کامپیوتر را با سایت (های) ديگر در کنفرانس به اشتراک گذاشت. همچنین در صورت عدم دسترسی به تلویزیون، میتوان از مانیتور کامپیوتر یا ویدئوپروژکتور به عنوان صفحه نمایش استفاده نمود. با استفاده از فن آوری XGA Loop میتوان از یک مانیتور هم به عنوان صفحه نمایش کامپیوتر و هم به عنوان صفحه نمایش سیستم ویدئوکنفرانس استفاده نمود.

 

استاندارد های کد گذاری صدا

 

G.711

استانداردی برای کدگذاری صدا است که در سیستمهای تلفن معمولی بکار میرود از اینرو به منظور تعامل با سیستمهای تلفنی، پشتیبانی از این استاندارد در کلیه ترمینالهای ویدئوکنفرانس اجباری میباشد. در این استاندارد فرکانسهای صوتی تا 3.5KHz به فرمت دیجیتال 64Kbps تبدیل میشوند.

 

G.722

در این استاندارد با استفاده از روش ADPCM، سیگنالهای صوتی تا 7KHz با پهنای باند 48/56/64Kbps کد شده و کیفیت صوتی مناسب ارائه میگردد.

 

G.722.1

این استاندارد نسخه بهبود یافته تر از G.722 میباشد و کیفیتی مشابه را در پهنای باند 24/32Kbps ارائه میکند.

 

G.723.1

این استاندارد صوتی برای کاربردهای با پهنای باند بسیار پائین 5.3/6.3Kbps مورد استفاده قرار میگیرد و کیفیتی معادل استاندارد معادل استاندارد G.711 را ارائه میدهد.

 

G.728

این استاندارد کد گذاری، سیگنالهای صوتی 3.4KHz را با پهنای باند 16Kbps کد میکند.

 

حذف اکوی صدا (Echo-Cancellation)

در یک ارتباط ویدئوکنفرانس، صدائی که از یک پایانه و پایانه دیگر انتقال می یابد هم توسط فرد مقابل و هم توسط میکرفون سایت ارسال کننده بازگشته و فرد سخنگو صدای خود را می شنود. تکرار این فرایند موجب ایجاد صداهای ناهنجار و نهایتاً عدم امکان برقراری ارتباط صوتی بین سایتهای مختلف میگردد فن آوری Echo Cancellation صدای بازگشتی را شناسائی و حذف میکند.

 

تنظیم شدن صدا Automatic Gain Control (AGC)

این فن آوری، شدت صدای افراد با فواصل مختلف از میکروفون را تنظیم میکند. بدین ترتیب صدای یک فرد با فاصه 2/1 متر از میکروفون و صدای فرد دیگر با فاصله دو متر از میکروفون با شدت یکسان ارسال میگردد.

 

حذف اتوماتیک صداهای اضافی (Automatic Noise Suppression)

به طور معمول در محیط اطراف ما صداهای ناخواسته ای وجود دارند که مرتباً تکرار میشوند فن آوری حذف اتوماتیک صداهای اضافی، این قبیل صداها (مانند صدای کولر) را شناسائی و آنها را از صدای ارسالی به سایتهای مقابل حذف می نماید.

 

ردیابی صدا (Voice Tracking)

با استفاده از این تکنولوژی صدا فرد گوینده ردیابی میشود و دوربین، روی سخنگو تنظیم میگردد شایان ذکر است که این فن آوری صدا انسان و اشیاء را از یکدیگر تشخیص داده و نسبت به صدای اشیاء حساسیتی ندارد.

 

ترکیب صدا (Audio Mixing)

قابلیت میکس کردن (ترکیب کردن) صدا درکدک، امکان انتخاب دلخواه منابع صوتی را در خروجی های صدا فراهم می آورد. برای مثال اگر دستگاه شما دارای دو خروجی صدا باشد، هر کدام از این خروجی ها میتواند بنا به درخواست شما صداهای جداگانه را ترکیب و پخش نمایند.

 

مکانیسم های کنترل کیفیت سرویس (QoS Mechanisms)

در شبکه های پاکتی (Packet Based Networks) اطلاعات بین اجزاء شبکه به صورت بسته بسته که هر بسته یک پاکت (Packet) نامیده میشود، منتقل میگردند. این امر سبب میشود که هر جزء در شبکه بتواند با بیش از یک جزء دیگر به صورت همزمان ارتباط برقرار کند.

به عبارتی دیگر، مسیر ارتباطی موجود را برای ارتباط با اجزا مختلف به اشتراک میگذارد ولی از طرفی، کیفیت ارتباط بین اجزاء مختلف در شبکه های پاکتی را نمي توان تضمين نمود. لذا مکانیسم های مختلفی در این خصوص ابداع شده است تا حتی المقدور امکان حفظ کیفیت در کاربردهایی که نیاز به تضمین کیفیت وجود دارد، به وجود آید در ذیل برخي از اهم این مکانیسم ها به طور مختصر شرح داده میشوند

سایر قابلیتها و استانداردهای ویدئوکنفرانس

 

پخش زنده صوت و تصویر (Audio and Video Streaming)

به ارسال صوت و تصویر بطور زنده ویک طرفه روی شبکه اشاره دارد بدین ترتیب افرادی که بطور مستقیم در کنفرانس ویدئویی شرکت ندارند میتوانند با وارد کردن کلمه رمز صوت و تصویر کنفرانس را به طور زنده از طریق شبکه دریافت کنند. با استفاده از این فن آوری همچنین میتوان کنفرانسهای دلخواه را از طریق اینترنت در معرض نمایش عموم قرارداد.

 

T.120

T.120 شامل مجموعه ای از استانداردها میباشد که امکان به اشتراک گذاشتن اسناد مختلف، ارسال و دریافت فایل و اطلاعات گرافیکی، استفاده از وایت برد دیجیتال و ... را در حین انجام یک کنفرانس تصویری فراهم می آورد. T.120 خود به چندین استاندارد جزئی تر تقسیم میشود که هر یک از کاربرد خاصی پشتیبانی میکنند از قبیل T.126, T.125, T.123

 

H.350

این استاندارد اطلاعات مربوط به سرویسهای صوتی و تصویری روی شبکه را به منظور ایجاد یک سرویس راهنمایی بزرگ ذخیره و موقعیت یابی میکند. از اینرو یافتن و ارتباط با سایر سایتهائی که تجهیزات صوتی و تصویری در آنها مستقر است تسهیل میگردد به این استاندارد LDAP نیز اطلاق میگردد.

 

H.281, H.282, H.283

سری استانداردهائی هستند که امکان کنترل دوربین سایتهای مقابل را فراهم می آورند. سایتهای مقابل مختار در صدور اجازه کنترل دوربین توسط سایتهای دیگر میباشند.

از این استانداردها برای کنترل تجهیزات دیگر از قبیل MCU نیز استفاده میگردد.

 

Wireless Network Support-IEEE 802.11x

استانداردی برای شبکه های محلی (LAN) بدون سیم میباشد. سیستمهای ویدئوکنفرانسی که از این استاندارد پشتیبانی می نمایند میتوانند در ان شبکه ها مورد استفاده قرار گیرند.

 

H.235, H.234, H.233

این سه استاندارد الگوریتم ها محرمانه سازی و رمزنگاری ارتباطات ویدئوکنفرانس را به منظور محرمانه بودن کنفرانس و عدم دسترسی افراد غیر مجاز ارائه میکنند. سطح امنیتی این استانداردها تا حدی است که در مهمترین سازمانهای بین المللی دنیا نیز از همین استانداردها استفاده میگردد.

در این استانداردها از الگوریتم AES (Advanced Encryption Standard) و DES (Data Encryption Standard) استفاده میشود.

 

مدیریت از طریق وب (Web Management)

مدیریت از طریق وب، امکان دسترسی به سیستم ویدئوکنفرانس را از هر نقطه بر روی شبکه فراهم می آورد. کافیست که از طریق یک کاوشگر استاندارد مثل Internet Explorer، پس از وارد کردن رمز به دستگاه متصل شوید.

 

مدیریت از طریق استاندارد SNMP

SNMP یکی از مشهورترین استانداردها برای کنترل دستگاههای مختلف از طریق شبکه میباشد با استفاده از این استاندارد، کلیه سیستمهای ویدئوکنفرانس در یک شبکه میتوانند.

 
 منبع :

http://www.hamandniroo.com/VC/__Per/lern.htm

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۶ مرداد۱۳۸۴ساعت ۲:۱۱ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

شرح وظائف کارگروه های برگزاری همایش ها

شرح وظائف کارگروه های برگزاری همایش ها


شرح وظایف دبیرخانه

1- تمهید مقدمات و هماهنگی لازم برای تشکیل جلسات ستاد و انعکاس آن به ستاد برگزاری یادواره .

2- تشکیل جلسات توجیهی مستمر برای مسئولین و اعضای کمیته ها و واحد های ذیربط .
 
3- صدور ابلاغ برای کلیه ی عوامل اجرایی و پیگیری مربوط به آن .
 
4- انجام کلیه ی امور مربوط به مکاتبات لازم با ادارات ، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، درون و برون استانی .
 
5- ابلاغ شرح وظایف مسئولین کمیته ها و اعضای زیر مجموعه ی آن ها .

 6- تحریر مشخصات شهدای دانش آموزی و فرهنگی ، تقدیرنامه ها و لوح های یادبود .
 
7- تهیه و تنظیم آمار و اطلاعات مورد نیاز بر اساس فرم های ارسالی و ارائه ی آن به کارگروه ها.
 
کارگروه اجرایی :
 
1. ارتباط مستمر با دبیرخانه و تشکیل جلسات هماهنگی .

2. انتخاب مسئولین سالن ها ، مجری برنامه ها و رابطین و ... .

3. نظارت دقیق بر اجرای برنامه در طول برگزاری همایش .

4-نظارت کامل بر محل برگزاری همایش و کنترل مسائل فنی مربوطه و رفع نقص مسایل فنی مربوطه و رفع نقص مسایل فنی مربوطه

5- تعیین جایگاه مناسب برای میهمانان ویژه و مسئولین شرکت کنند

 6- تدوین برنامه روز همایش

7 - تهیه جدول زمانبندی و ریز برنامه ها.

9-پیگیری دعوت از شخصیت ها ، مسئولان ، صاحب نظران و پیشکسوتان آموزش و پرورش( با همکاری روابط عمومی و تبلیغات ) .

10-ایجاد هماهنگی بین گروههای مختلف ( مجری برنامه ، قاری قرآن ، گروه موزیک ، حاملان قرآن ،گروههای هنری، سخنرانان و عوامل فنی ، صوتی و تصویری سالن اجرای مراسم).

11-پیگیری حضور عکاسان ، خبرنگاران و صدا و سیما در مراسم و پیش بینی جایگاه مناسب برای آنان(با همکاری کمیته روابط عمومی ) .

12-انجام امور تبلیغی مناسب با همکاری کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی .

13-تهیه گزارش کاملی از روند امور و ارائه آن به مسئول دبیرخانه .

14-پیش بینی و درخواست نیرو ها و امکانات لازم .
 
15- طراحی مکان برگزاری همایش و .... .
 
16- استخراج اسامی مهمانانی که نیاز به بیتوته دارند .
 
17- تهیه گزارش کاملی از روند اجرای همایش و ارائه آن به دبیرخانه .

 18- پیش بینی و درخواست نیرو ها و امکانات لازم .

 19- انجام کلیه ی موارد ارجاعی عند اللزوم .

 
 
کارگروه اسکان وپذیرش(روز قبل از همایش):
 
1-تهیه و تکثیر فرم های پذیرش برای تمامی کسانی که نیاز به اسکان دارند .

2-تکمیل فرم های ویژه پذیرش و اسکان .

3- دریافت فرم های نظر خواهی از شرکت کنندگان در هنگام خروج با همکاری کارگروه نظارت و ارزشیابی

4-پیش بینی اماکن مناسب جهت تسهیل در امر پذیرش افراد و گروهها .

5-پیش بینی خوابگاههای مناسب ودرخور شان ومنزلت اولیاء معزز شاهد وایثارگر به تفکیک جنسیت و براساس آمار

6-توزیع بسته فرهنگی که در بدو ورود باید در اختیار افراد قرار گیرد .

7-تحویل گرفتن خوابگاهها و امکانات غیر مصرفی که در اختیار گروهها قرار داه شده است .

8-انتخاب نیروهای مناسب ، صبور ، پرتوان و خوش برخورد جهت پذیرش میهمانان .

9-تهیه گزارش کاملی از روند امور و ارائه ی آن به مسئول دبیرخانه .

10-پیش بینی نیرو ها و امکانات لازم .

11-انجام کلیه امور ارجاعی عنداللزوم .
 


کارگروه پذیرش:
 


1-تهیه و تکثیر فرم های پذیرش برای کلیه شرکت کنندگان .

 
 
2-تکمیل فرم های اطلاعات و پذیرش شرکت کنندگان .
 
 
 

3-پذیرش میهمانان با استفاده از فرم ها ، از روی لیست های اعلام شده .

 
 

4-دریافت فرم های نظر خواهی از شرکت کنندگان در هنگام خروج ، با همکاری و نظارت و ارزشیابی .

 
 

5-توزیع بسته فرهنگی که در بدو ورود باید در اختیار افراد قرار گیرد

 
 
6-انتخاب نیروهای مناسب ، صبور ، پرتوان و خوش برخورد جهت پذیرش شرکت کنندگان .

 
 
7-تهیه گزارش کاملی از روند امور و ارائه ی آن به مسئول دبیرخانه .

 
 
8-پیش بینی نیرو ها و امکانات لازم .

 
 
9-انجام کلیه امور ارجاعی عنداللزوم .
 
 
 

 

کارگروه تبلیغات:
 
1-برقراری ارتباط مستمر با دبیرخانه و تشکیل جلسات مورد نیاز جهت هماهنگی هر چه بهتر امور .
 
 
 
2-تهیه لوازم مورد نیاز و انجام کلیه ی امور تبلیغی شامل پارچه نویسی ، تهیه و توزیع تراکت ، پوستر ، بروشور ، آویز ،استند ، بنر و…(باهمکاری کارگروه روابط عمومی و اطلاع رسانی)
 
 
 
3- ترویج فرهنگ ایثاروشهادت بویژه ترویج رشادت ها ی شهدای معززفرهنگی ودانش آموز در هشت سال دفاع مقدس
 
 
 
4- هماهنگی با کارگروه روابط عمومی واطلاع رسانی در رابطه با نحوه ی تبلیغات در سطح شهر
 
 
 
 
 
کارگروه تدارکات و پشتیبانی :
 
1-پیش بینی و برآورد اعتبارات در ارتباط با همایش و پیگیری آن تا حصول نتیجه .

2-هماهنگی با ذیحسابی در خصوص دریافت تنخواه برای انجام امور .


3-هماهنگی برای اجرای برنامه تغذیه ، پذیرایی و....


4-تهیه کلیه ی امکانات مورد نیاز جهت تغذیه و پذیرایی ، نوع غذا و اقلام مورد نیاز واحد های برگزار کننده .

5-نظارت بر نحوه سرو غذا و پذیرایی در تمامی مراحل .

6-پیش بینی نیرو ها و امکانات مورد نیاز .

7-عقد قراردادهای لازم در خصوص برگزاری همایش .

8-هماهنگی با مسئولین سایر کمیته ها جهت رفع مشکلات و موانع و برطرف نمودن نیاز ها .

9-نظارت کامل بر کار کلیه ی نیروهای خدماتی در سالن ها و فضاهای اجرا ، خوابگاهها و غیره .

10- پذیرش راننده ها و تقسیم بندی آنان جهت ایاب و ذهاب شرکت کنندگان و ارائه خدمات لازم به آنان .

11-بررسی وضعیت نقلیه ی مناطق و شهرستان ها و ارائه ی گزارش به دبیرخانه .

12-پیش بینی پارکینگ های مناسب جهت تسهیل در آمد و شد .

13-تهیه جوائز ، هدایا ، تندیس ها و لوح های تقدیر و یادبود های مورد نیاز .
 
14-پیش بینی چگونگی و نحوه پرداخت حق الزحمه ها در صورت تصویب ستاد و با هماهنگی دبیرخانه.

15-تهیه گزارش کاملی از روند امور جهت ارائه به دبیرخانه همایش.

16-انجام کلیه امور ارجاعی عنداللزوم .
 
 
 
کارگروه حفاظت و حراست :
 
1-هماهنگی با نیروی انتظامی جهت همکاری و حضور فعال در زمان برگزاری همایش و توجیه آنان در انجام امور مربوط .

2-مکاتبه با اداره آب و برق در خصوص جلوگیری از قطع آنها در زمان اجرای همایش.


3-هماهنگی با اداره راهنمایی و رانندگی .

4-هماهنگی با اداره آتش نشانی جهت استقرار در محل و پیش بینی وسایل ایمنی .


5-هماهنگی با اورژانس و پیش بینی آمبولانس .


6-تهیه کارت ویژه برای عوامل اجرایی .


7-تهیه گزارش کاملی از روند امور و ارائه آن به دبیرخانه همایش .

8-پیش بینی و درخواست نیروها و امکانات لازم .


9-انجام کلیه امور ارجاعی عنداللزوم

 

کارگروه روابط عمومی واطلاع رسانی :
 
1-برقراری ارتباط مستمر با دبیرخانه و تشکیل جلسات مورد نیاز جهت هماهنگی هر چه بهتر امور .

2- دعوت از سخنرانان و میهمانان

3-تحریر اسامی مسئولین در دعوتنامه همایش و ارسال آن .

4- طراحی و ساخت تیزر تلویزیون و تبلیغات لازم .

5-طراحی و چاپ کارت دعوت پس از تایید ستاد برگزاری همایش .

6-تهیه لوازم مورد نیاز و انجام کلیه ی امور تبلیغی شامل پارچه نویسی ، تهیه و توزیع تراکت ، پوستر ، بروشور ، آویز ،استند ، بنر و....

7-هماهنگی جهت فیلمبرداری و عکاسی و تهیه گزارش های تصویری از تمامی مراحل اجرای برنامه

8-تهیه امکانات و وسایل مورد نیاز واحد های سمعی و بصری.

9-هماهنگی با کلیه ارگان ها ، سازمان ها و ادارات مرتبط جهت تبلیغات لازم در مکان های مناسب شهر .

10-تهیه گزارش کامل از روند برگزاری همایش جهت انعکاس در مطبوعات و رسانه های گروهی .

11-نظارت مستمر بر کیفیت صوت و تصویر سالن های اجرای مراسم .

12-ضبط صوتی و تصویری کلیه ی برنامه های همایش.

13-تهیه گزارش کاملی از روند امور و ارائه ی آن به مسئول دبیرخانه .

14-پیش بینی و درخواست امکانات لازم .

15-انجام کلیه امور ارجاعی عنداللزوم
 
 
 
کارگروه نظارت و ارزیابی

 

1-همکاری و هماهنگی با دبیرخانه همایش و کلیه مسئولین کمیته ها .


2-تهیه فرم های مورد نیاز برای ارزیابی از فعالیت های کارگروه ها و ارائه ی آن به دبیرخانه همایش .
 
3-تهیه ، تکثیر و توزیع فرم های نظر خواهی از مدعوین .

4-استخراج نظارت ارائه شده و تحلیل و جمع بندی گزارش ها و نتایج ارزیابی مستمر و ارائه ی آن به ستاد برگزاری .
 
5-ثبت نکات مثبت و منفی کار کارگروه هاو ارائه آن جهت اطلاع مسئولین مربوطه و انتخاب واحد نمونه در پایان همایش .
 
6-نظارت کامل بر محل های اسکان ، پذیرش ، سالن های اجرا ، و .... .

7-تهیه گزارش کاملی از روند اجرای برنامه ها و ارائه آن به مسئول دبیرخانه .

8-نظارت کامل برنحوه ی اجرای مصوبات ستاد برگزاری همایش .

9-انجام کلیه امور ارجاعی، عنداللزوم

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۸۴ساعت ۲۲:۵۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

12نکته کلیدی برای مجریان و میزبانان رییس جمهور در تشریفات کنفرانس

12نکته کلیدی برای مجریان و میزبانان رییس جمهور در تشریفات کنفرانس
 
 
1.       برای خوش آمد گویی و خیر مقدم به رییس جمهور گزیده گویی کنید و از به کار بردن القاب طویل و کبیر خود داری نمایید.نام " رییس جمهور" خود به اندازه تمام کلمات بزرگ است .
 
2.       در حضور رییس جمهور از فعل جمع برای خیر مقدم استفاده نمایید نه فعل مفرد.بگویید "خیر مقدم عرض می نماییم"
 
نگویید " خیر مقدم عرض می نمایم"

3.       در حضور رییس جمهور نباید به اشخاص  دیگر خوش آمد گفت و تنها به این جمله کفایت می کند " رییس جمهور...... وهیات همرا"
 
مثلا شما در حضور رییس جمهور و وزرای مختلف برنامه دارید شما مجازید بگویید " خیر مقدم عرض می نماییم محضر رییس جمهور محترم جناب آقای .......و هیات همراه"
 
4.       از بردن نام خود در محضر رییس جمهور به عنوان معرفی خود اجتناب ورزید.
 
5.       به رییس جمهور دستور ندهید یا صحبتی نکنید که این گونه تعبیر گردد.اخیرا یکی از همکاران در یک جشنواره دستور دادند که همه به احترام قشر زحمتکش صنعتگران ، قیام کنند و همه قیام کردند.این مثال نشان دهنده ی عملکرد یک مجری غیر حرفه ای و نشان از عدم آگاهی ایشان به آیین تشریفات کنفرانس ها می باشد.
 
6.       برای دعوت از رییس جمهور برای ایراد سخنرانی از فعل امری استفاده نکنید بلکه از فعل سوم شخص استفاده نمایید.
 
 
 
7.       بگویید:
 
" از حضور رییس جمهور محترم .......................استدعا می شود به جایگاه تشریف فرما   شوند و با سخنان خود همگان را مستفید  نمایند."
 
نگویید "استدعا می شود به جایگاه تشریف فرما  شوید  و با سخنان خود همگان را مستفید نمایید "
 
 
 
8.       از دادن اطلاعات راهبردی و اخبار اثر گذار جهت جهت دهی به سخنان رییس جمهور حذر نمایید.این مهم مخصوص خبرنگاران ، مجریان میز گرد های سیاسی و مصاحبه های عمومی است و در نظر داشته باشید رییس جمهور مهمان افتخاری این مراسم است.
 
9.       باج گیری نکنید!!!! از درخواست عمومی یا خصوصی در پشت تریبون  امتناع نمایید.اینکه یک مجری از رییس جمهور بخواهد برای همه حاضران زیارت عتبات عالیات را هدیه بگیرد نه تنها هنر مجری نیست بلکه  نشان دهنده ی عدم آگاهی مجری به قوانین جاری کشور و نشان ازبی ادبی به شان و منزلت رییس جمهور تلقی می گردد.
 
10.   برای بدرقه از رییس جمهور تا پشت تریبون ، در فاصله یک متری تریبون قرار بگیرید و خدمت ایشان رسمی و با لبخند سلام نمایید. هرگز به رییس جمهور دست ندهید.به یاد داشته باشید ایشان رییس جمهور ایران هستند نه دوست صمیمی شما!!!
 
 
 
11.   هرگز به عنوان مجری در مراسم رسمی درخواست شخصی از رییس جمهور نکنید و مکتوبی را بدست ایشان ندهید.اگر فکر می کنید تنها راه ممکن  برای حل مسایل کوچک شما ،مکاتبه  با رییس جمهور است نامه خود را به دست  همراهیان ایشان و به دور از دید دیگران بسپارید.
 
 
 
12.   در مراسم با حضور رییس جمهور شما ، تنها از ریاست تشریفات رییس جمهور دستور می گیرید نه از هیچ کس و مقام دیگر.مطمین شوید خطوط قرمز و خطوط تاکید را از رییس تشریفات ریاست جمهوری بدرستی درک نموده اید.
 
 
 
رییس جمهور نماینده ملت و شما نماینده مجریان حرفه ای هستید.
 
مراقب شان و منزلت رییس جمهور و حیثیت مجریان حرفه ای باشید.

منبع :

http://www.iranmojri.com/sarfasl/73-mojri/278-12----------.html

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ مرداد۱۳۸۴ساعت ۲۱:۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

10 نکته برای مدیریت تشریفات محل کنفرانس ها

 

10 نکته برای مدیریت تشریفات محل کنفرانس ها

اداره خوب سمینار ها و کنفرانسها نیاز مند سازماندهی دقیق هستند.اگر می خواهید کنفرانسی عالی و بدون نقص برگزار کنید علاوه بر داشتن  سخنرانان خوب و توانا و یک محل مناسب برای اجرای کنفرانس ، جزئیات جلسه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لطفاً به نکات زیر توجه نمایید.
 
1-اتاق و تالار کنفرانس را به سیستم سمعی و بصری عالی مجهز نمایید.
 
سیستم سمعی و بصری باید در طول جلسه ی سمینار بخوبی کار کند .آگر تالار کنفرانس فاقد چنین تجهیزاتی است ، حتماً آن را تهیه و نصب نمایید.با کمک این سیستم می توانید صدای هر سخنران را تنظیم کنید و نمایش پاورپوینت براحتی انجام می پذیرد. باتری های میکروفون را از قبل کنترل نمایید.پروژکتورها باید با لپ تاپ هماهنگ باشد.اگر همه جزئیات به خوبی رعایت شود و همه چیز از قبل تنظیم گردد ، جلسه بدون نقص پیش خواهد رفت.
 
 
 
2- جهت هماهنگی کلیه امور ، یک مجری صحنه master of ceremony  (نه یک گوینده) تعیین نمایید.
 
اگر می خواهید برنامه ها به خوبی پیش روند باید یک مجری صحنه داشته باشید.یک MC کسی است که همه ی اجزای یک سمینار یا کنفرانس را به هم پیوند می دهد.کسی که می تواند  مخاطبان و سخنرانان را تا آخرین لحظه ، مشتاق و پر انرژی نگه دارد.
 
 
 
3- برای هر برنامه ای ، هر چند کوچک هم ، زمانی اختصاص دهید.
 
یک برنامه زمان بندی دقیق تهیه کنید. فقط زمان شروع و پایان را تعیین نکنید.همه ی برنامه هاباید دقیق زمان بندی شوند.برای مجری برنامه نیز زمانی تععین کنید تا بتواند سخنرانان را معرفی کند و از آنها تشکر کند ومطالب آنها را جمع بندی نماید.زمانی را هم  جهت استراحت و پذیرایی قرار دهید.یک برنامه ی زمانبندی دقیق موجب می شود که همایش شما طبق ساعت پیش رود.
 
 
 
4- از وسیله ای جهت متوقف ساختن سخنران هایی که وقت آنها به پایان رسیده است استفاده نمایید.
 
اگر سخنرانان بیش از وقت تعیین شده ، صحبت کنند ، قطعاً مخاطبان را خسته خواهند کرد.برای جلوگیری از این مشکل ، به مجری این اجازه  را بدهید تا با وسایل خاصی سخنران را متوقف نماید.دادن کاغذ نوشته مناسب نیست و مجریان حرفه ای می دانند چگونه به سخنران سیگنال بدهند.
 
در جلسات بین المللی و مجلس و دادگا ها از صدای زنگ هم استفاده می شود و موردی ندارد.
 
 
 
5-برنامه ی کنفرانس را در صورت امکان تغییر ندهید مگر در مواقع بحرانی.
 
مخاطبان شما قطعاً برنامه ی زمان بندی کنفرانس را قبلاً مطالعه کرده و طبق آن برنامه ی خود را تنظیم نموده اند.همه ی افرادی که قرار است صحبت کنند ، طبق برنامه سخنرانی خود را تنظیم کرده اند بنابر این هیچگاه برنامه ی کنفرانس را تغییر ندهید.
 
هیچ موقع از سخنرانانی که سابقه غیبت در مراسم را داشته اند و نظم و اعتبار شما را زیر سوال برده اند برای سخنرانی دعوت نکنید.
 
 
 
6- اگر قرار است در پایان سخنرانی ، پرسش و پاسخ در نظر بگیرید ، میکروفون سیار هم برای مخاطبان فراهم نمایید.
 
مسئله ای که موجب عصبانیت مخاطبان می شود این است که یا صحبت های سخنران به خوبی به گوش آنها نمی رسد یا صحبت های مخاطبان.
 
بنابر این هم برای سخنران و  رییس نشست تخصصی و هم مخاطبان میکروفون های جدا گانه در نظر بگیرید.
 
 
 
7-مانع ورود صدا از سالن های مجاور و یا نمایشگاه به تالار کنفرانس بشوید.
 
سر و صدا هم موجب حواس پرتی سخنران و هم مخاطبان می شود.سالن های نمایشگاه و کار گاه های آموزشی و میز پذیرش و همین طور محل استراحت و پذیرایی را دور تر از سالن اصلی برگزاری کنفرانس انتخاب کنید.
 
مهم نیست دفعه قبل به چه شکلی نمایشگاه و پذیرش را برگزار کردید یا دیگران چگونه عمل کردند. شما کنفرانس خود را به بهترین وجه مدیریت نمایید و از  ایده های خوب استفاده کنید و بگذارید دیگران از تجربه ی شما استفاده نمایند.
 
 
 
8- از سخنرانان بخواهید که قبل از حضور در جلسه ، پاور پوینت ها  و چگونگی پخش انها را کنترل نهایی کنند.
 
اگر سخنرانان و مجری برنامه قبل از شروع برنامه ، همه ی مواردی را که قرار است طی کنفرانس ارائه دهند ، یکبار بررسی نمایند دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد.
 
 
 
9- اسامی سخنرانان را درشت و واضح مقابل آنها قرار دهید.
 
بخش ارزشمند برگزاری یک کنفرانس این است که شرکت کنندگان مجازی  نیز بتوانند از طریق رسانه ها یا اینترنت در کنفرانس حضور داشته باشند.در نتیجه اسامی سخنرانان را بزرگ و واضح مقابل آنها قرار دهید طوریکه براحتی از فاصله ی دور قابل دیدن باشد.از یکی از منشی های صحنه بخواهید نام هرسخنران را به موقع عوض نماید.
 
 
 
10- با وقت هر سخنران منصفانه بر خورد کنید.
 
اجازه ندهید برخی از سخنرانان با زیاد صحبت کردن ، وقت دیگران را بگیرند.به هر شخص زمانی را که قبلاً برای او تعیین کرده اید، اختصاص دهید و  مجری مراسم باید برای دعوت از سخنران با ظرافت این مهم را گوش زد نماید.

منبع :

http://www.iranmojri.com/index.php?option=com_content&view=article&id=428:10-------&catid=96:tashrifat2&Itemid=130

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ مرداد۱۳۸۴ساعت ۲۰:۵۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  |