فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

لکنت زبان

 

مدتى است كه هنگام صحبت كردن كلمات را نمى‏توانم خوب ادا كنم و اين باعث نگرانى من شده است. آيا من مبتلا به لكنت زبان شده‏ام، اصلاً مى‏خواستم بدانم لكنت زبان چيست و انواع آن را برايم توضيح دهيد؟ در صورت امكان درمان آن را برايم بيان كنيد.

پاسخ:

معمولاً لكنت زبان از دوران كودكى آغاز مى‏شود و به ندرت فردى كه در دوران كودكى لكنت ندارد، در بزرگسالى دچار آن مى‏شود. البته در موارد خاصى و بر اثر حوادث ناگهانى (مثل سيل، زلزله، آتش‏سوزى، تصادف و جنگ و درگيرى) ممكن است افراد بزرگسال نيز دچار اختلال در گفتار و لكنت شوند.

گاهى در دوران بلوغ نيز افرادى كه به نحوى لكنت زبان داشته‏اند، مجدداً دچار لكنت زبان مى‏شوند.

در واقع سن و شرايط و ويژگى‏هاى دوران بلوغ، در تغيير شكل و يا شدت لكنت نقش دارد. لكنت زبان معمولاً در ميان پسران، بيشتر از دختران هست و در بررسى‏ها و تحقيقات مختلف، پسران . سه برابر بيشتر از دختران، مبتلا به لكنت زبان مى‏شوند

به طور كلى به دو نوع لكنت مى‏توان اشاره كرد:

1. لكنت كلونيك يا حالت تكرار در بيان كلمه؛ در اين نوع از لكنت فرد مبتلا يك سيلاب از كلمه‏اى را با سرعت و تشنج بيان مى‏كند؛ مثلاً كلمه «پدر» يا «خودم» را چنين بيان مى‏كند: «پ پ پ پدر» و «خ خ خ خودم».

2. لكنت تونيك يا توقف در تلفظ: اين نوع لكنت در اثر توقف چند ثانيه‏اى عضلات تلفّظى به وجود مى‏آيد. فرد مبتلا به اين نوع لكنت، هنگام اداى كلمات به شدّت به خود فشار مى‏آورد و . . . .


برچسب‌ها: لکنت زبان, اختلالات زبان, اختلالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲ مهر۱۳۹۲ساعت ۱۹:۱۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

لکنت زبان در نماز

 

مدتى است در بعضى از نمازها خصوصاً نماز جماعت در هنگام گفتن تكبيرة الاحرام دچار لكنت مى‏شوم و فكر مى‏كنم علتش اضطراب و استرس است! مى‏خواهم دچار لكنت نشوم، ولى اين كار برايم مشكل است و كمى لكنت پيش مى‏آيد، لطفاً مرا يارى كنيد تا با آرامش تكبيرة الاحرام بگويم. البته من در نمازهاى مستحبى و فرادا، كمتر اين مشكل را دارم.

پاسخ:

اضطراب ناشى از دقّت و ترس زياد به دليل اشتباه شدن تكبير نماز، باعث مى‏شود هنگام گفتن آن، دچار لكنت شويد و نتوانيد آن را به طور عادى بگوييد. بهترين راه حل مشكل، اضطراب زدايى است كه در صورت بى‏توجهى به درمان آن، مى‏تواند به سرعت گسترش يابد و در گفتن ساير كلمات نيز اختلال ايجاد كند. پس تا جايى كه ممكن است آن را ريشه كن سازيد و يا اينكه كه نگذاريد گسترده‏تر شود.

براى حل اين مشكل عمل به توصيه‏هاى زير بايسته است:

1. به خود تلقين كنيد گفتن تكبير با گفتن كلمات ديگر هيچ فرقى ندارد و شما كاملا قادريد آن را تلفظ كنيد. اگر قبل از نماز، بتوانيد با اين كار، ترس و اضطراب خود را برطرف سازيد، در گفتن تكبير مشكلى نخواهيد داشت. لازمه آن، اين است كه پس از كمى انديشيدن براى قانع كردن خود، بسيار عادى بوده و ترسى نداشته باشيد؛ زيرا هر چه به اين فكر كنيد كه آيا مى‏توانيد تكبير نماز را درست بگوييد يا نه، بيشتر مضطرب مى‏شويد و . . . . .


برچسب‌ها: نماز, لکنت زبان, درمان لکنت, اختلالات زبان, اختلالات تکلم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲ مهر۱۳۹۲ساعت ۱۹:۱۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

درمان لکنت

 

به علت لكنت زبان دوستان كمى دارم، چه بايد بكنم؟
پاسخ:

لكنت زبان در بزرگسالان، محدوديت‏هايى را در انتخاب شغل يا پيشرفت حرفه‏اى و نيز مشكلاتى در روابط اجتماعى فراهم مى‏كند.

براى به حداقل رساندن اين محدوديت‏ها و كاهش مشكلات، دو راه‏كار اساسى پيشنهاد مى‏شود:
1. درمان لكنت ؛ 2. پذيرفتن و سازگارى با لكنت.

درمان لكنت‏
يكى از روش‏هاى متداول و مؤثر در درمان لكنت، «روش خود درمانگرى» است. اين روش در واقع نوعى رفتار درمانى تلقّى مى‏شود و بر اين اساس استوار است كه فرد با انگيزه‏اى قوى و ايجاد تغييرات لازم، در زمينه بازخوردها و نگرش‏هايش نسبت به لكنت خود، برنامه‏اى منظم و مشخص داشته باشد و به طور جدى و مصمم اختلالات گوياى خود را اصلاح كند. از آنجا كه لكنت مربوط به فرد است؛ خود او نيز مى‏تواند تغييرات و اصلاحاتى در رفتار خود ايجاد كند. افراد بزرگسال مى‏توانند با استفاده از روش خود درمانگرى، مشكل خود را حل كنند.

براى انجام اين روش سه مرحله را بايد طى كنند:


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری, صداسازی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲ مهر۱۳۹۲ساعت ۱۹:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا تپق مي زنم ؟

 

من موقع صحبت كردن با اطرافيانم، خيلي زياد، تپق ميزنم و واقعا از اين وضعيت ناراحتم لطفا كمكم كنيد !

خوشحاليم بار ديگرشما مخاطب ما هستيد اميدواريم راهنماي خوبي در رابطه با اين موضوع براي شما باشيم.

همانطور كه مي دانيد قدرت بيان يك مهارت است.مانند برخي از افراد كه اطلاعات بسيار خوب و ارزنده دارند اما قدرت تدريس و بيان آنها را ندارند يا فردي كه از لحاظ تئوري رانندگي را بلد است اما قدرت و مهارت عملي رانندگي را ندارد.لذا بايد بدنبال علل ضعف در قدرت بيان شما بود و بعلت اينكه اطلاعات كمي در موردشخصيت شما داريم به راحتي نمي توان راهكارهاي اختصاصي را خدمتتان بيان داريم لذا سعي مي كنيم تا كليات اين موضوع را خدمتتان بيان داريم و شما آنها را با وضعيت خودتان ارزيابي نماييد. يكي از عوامل سازنده كيفيت بيان و تكلم، احساسات دروني است.

معمولا افرادي كه از درون داراي آرامش كافي نبوده و . . . .


برچسب‌ها: تپق زدن, اختلالات تکلم, اختلالات گفتاری, اختلالات زبان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲ مهر۱۳۹۲ساعت ۱۸:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

علل اختلالات زبان در کودکان

 

سندرم های متابولیک : اختلالات متابولیک بر انتقال مواد شیمیایی و انرژی در سلول های زنده اثر می گذارد.هر اختلالی که بر متابولیسم مغز اثر بگذارد، خصوصا اگر در ابتدای زندگی باشد، بر رشد عملکرد های مغزی نظیر زبان نیز تاثیر می گذارد . خوشبختانه تعدادیاز نقایص مادرزادی متابولیسم چنانچه زود تشخیص داده شوند قابل درمان می باشند.

فنیل کتونوریا (PKU) مثال خوبی است. PKU یک اختلال ژنتیکی است که از فقدان آنزیم لازم برای تجزیه فنیل آلانین – ماده ای که در فراورده های شیری و گوشت وجود دارد – ناشی می شود. این اختلال می تواند موجب عقب ماندگی ذهنی شدید شود. در هر حال نوزادان را می توان ساعتی پس از تولد با یک آزمایش خون ساده از نظر PKU غربال کرد.اگر وجود اختلال مشخص شد، به بچه رژیم غذایی مخصوص داده می شود که درآن غذاهای محتوی فنیل آلانین وجود ندارد.

اختلالات تیروئید، هورمون های تیروئید هم روی رشد جسمی و هم روی رشد ذهنی اثر می گذارند . انواع متعددی از اختلالات تیروئید وجود دارند که همانند آسیب شنوایی منجر به عقب ماندگی ذهنی و اختلالات زبانی می شوند . هایپوتیروئیدیسم مادرزادی که 1 مورد در هر 5000 تا 10000 تولد زنده اتفاق می افتدف یکی از بزرگترین علت عقب ماندگی ذهنی است.یکی از اشکال این اختلال ،«کرتبنیسم» است که در آن کودک،رشد آهسته،کندی و تاخیرات رشدی را نشان می دهد.سندرم پندرد،شکل دیگری از اختلال تیروئید است.این سندرم،الگوی مغلوبی از وراثت را نشان می دهد و علتی برای بخش نسبتا زیادی از آسیب های شنوایی مادر زادی است که در این سندرم ممکن است بدون عقب ماندگی ذهنی ظاهر شود.بسیاری از افراد اظهار می دارند که غربالگری نوزادان تازه متولد شده از نظر اختلالات تیروئید و    ....


برچسب‌ها: علل اختلالات زبان در کودکان, اختلالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۷:۲۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

آلزایمر و تاثیر آن بر گفتار

 

آلزایمر و مشکلات ناشی از آن
مقدمه : دمانس ( زوال عقل ) وجود یک اختلال کلی در سطح توانایی ذهنی افراد است که شامل : اختلال در حافظه ، صحبت کردن و فکر کردن است و این خود باعث اختلال در فعالیت های روزانه و اجتماعی افراد می شود . شایع ترین فرم زوال عقل الزایمر است معمولا سن شروع بیماری بالای 65 سال هر چند که در 40 یا 50 سالگی نیز دیده می شود .

علت دقیق بیماری روشن نیست . این بیماری را یک دکتر آلمانی به نام آلزایمر که در سال 1906 به رشته و فیبر های عصبی غیر طبیعی در مغز یک انسان مرده پی برد نام گذاری کرد . تشخیص قطعی این اختلال بابیوپی مغزی است .
در این بیماری آلزایمر فعالیت مغز در ناحیه خلفی کاهش می یابد . ناحیه ای که برای صحبت کردن و حافظه بسیار مهم است .


علامت های بیماری :


برچسب‌ها: آلزایمر و تاثیر آن بر گفتار, اختلالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۷:۱۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

گفتاردرمانی در ام اس

یکی از اعضای تیم توانبخشی در بیماران ام اس ،آسیب شناس گفتاروزبان یا گفتاردرمانگر می باشد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که ۴۱ تا ۴۴ در صد از بیماران ام اس دچار آسیب های گفتاری و صوت می باشند.

مشکلات واژه یابی (WORD FINDING) ، اختلالات گفتاری ناشی از ضعف، ناهماهنگی یا فلج اندامهای گفتاری ( DYSARTHRIA )،اختلال صدا(DYSPHONIA)و مشکلات بلع(DYSPHAGIA) در این بیماران ،به مداخله گفتاردرمانگر نیاز دارد.

نوع و شدت مشکل گفتار و صدا در این بیماران بستگی به محل و وسعت پلاک های ام اس و ضایعات میلین در سیستم عصبی بیمار دارد . پلاکهای ام اس در بافت مغز می تواند منجر به اختلال در انتقال پیام عصبی بین مغز و عضلات لبها، زبان، کام نرم، تارهای صوتی و دیافراگم شود که متعاقب آن اختلال گفتارو صدا در بیمار بروز خواهد کرد.

گفتاردرمانگر بر اساس نیاز های فردی و نتایج ارزیابی گفتار ،طرح درمان را برای بیمار تنظیم می کند.عوامل متعددی همچون اقدامات پزشکی و دارو درمانی ،نوع و شدت اختلال گفتار ،مشکلات تنفسی ،آواسازی،تلفظ،تشدیدو نوای گفتار بر طرح درمان تاثیر گذار است . شدت و سرعت پیشرفت بیماری ام اس، میزان تاثیر مداخلات پزشکی،اندامها و سیستم گفتاری درگیر،محیط بیمار و انگیزه بیمار برای بهبودی همگی در پیش آگهی بهبودی بیمار موثر می باشند.

آموزش مهارتهای جبرانی و تسهیل عصبی عضلانی در درمان این بیماران مورد تاکید است چرا که کسب این مهارتها اثرات منفی بیماری را کاهش میدهد، گفتار بیمار را مفهوم میسازد و در نتیجه ارتباط او را با شنونده موثر میسازد.

http://www.iranms.ir/


برچسب‌ها: گفتاردرمانی در ام اس, اختلالات گفتاری, صداسازی, بهداشت صدا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

راز لكنت زبان چيست؟


كلام بريده شده
كامبخش فرهمندپور

اگر به نظريه هاي ضدونقيض و روش هاي درماني بي حاصل محققان غربي درباره لكنت زبان دقت كنيم، مي بينيم كه حاصلي جز نااميدي نداشته اند؛ نظريه هاي بي منطقي چون «لكنت، عارضه اي است مغزي، روحي، ژنتيكي، رواني، عصبي و...» يا اينكه «مربوط است به برتري طرفي نيمكره هاي مغز يا عدم هماهنگي اندام هاي گفتاري».
روش هاي درمان مانند كشيدن حروف صدادار، كتابخواني، صحبت مقابل آينه، دستگاه ضدلكنت و... كه در پيش و پس هر يك، اگرها و شايدهاي مكرر آمده و به بازي هاي كودكانه مي مانند اغلب توسط محققان لكنت دار ابداع شده است(خواهيم ديد كه شخص لكنت دار توان مشاهده و در نتيجه، شناخت مشكل خويش را ندارد).
ناتواني مطلق متخصصان غربي در علت يابي لكنت زبان، ناچار آنها را به همكاري با رشته هاي تخصصي نامربوط به اين عارضه چون دارودرماني، روان درماني، طب حرفه اي، اختلالات ارتباطي و يادگيري، مغز و اعصاب، كودكان و... واداشته؛ حتي طب سوزني، هيپنوتيزم، انرژي درماني، يوگا، هوميوپاتي و... نيز به بازار آشفته مدعيان درمان لكنت زبان راه يافته اند. طرفه آنكه چندي پيش مسئولان امر در آمريكا با كاوشي ديگر اعلام كردند كه «لكنت زبان هيچ درماني ندارد»!
حال براي رهايي از اين بن بست، ابتدا ببينيم مراحل رشد گفتار و   ........


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری, صداسازی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۹:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

اختلال های زبانی

 

اختلال های زبانی به چهار دسته تقسیم می شوند :

1- اختلالات تولیدی

2- اختلالات سلیسی گفتاری

3- اختلال های کارکرد زبان

4- اختلالات صوتی

اختلالات تولیدی :

اختلاات تولیدی به مشکلاتی گفته می شود که در تولیدی صدای گفتاری ایجاد شود و باعث شود صدایی به صدای دیگر تبدیل شود و یا حذف شود و یا گفتار گوینده برای شنونده مبهم و نا مفهوم گردد .

اختلالات تولیدی در افراد مختلف به شکل های مختلفی از خفیف تا بسیار شدید مشاهده گردیده است ، که ممکن است تنها در یک صدا و آن هم از یک نوع مشاهده شود و   ...   ...   ...


برچسب‌ها: اختلال های زبانی, اشکالات تکلمی, بهداشت صدا, صداسازی, حفاظت از صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۲:۴۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تعریف تکلم ،زبان و اندامهای تکلمی

تکلم یا گفتار، شکلی از زبان است که در آن با استفاده از نشانه ها ی کلامی یا علائم قراردادی مقاصد و عواطف فرد به دیگری منتقل می شود .
اما اصطلاح زبان معمولا“ به تمام اشکال و انواع ارتباطات انسانی اطلاق می گردد که برای بازگونمودن افکارواحساسات گوناگون از طرق مختلف مانند نوشتن، گفتن، خواندن ، به کارگیری دستورو قواعد زبان،تغییرات قیافه ، اداها ، هنرو000 به کار می رود.
تقسیم بندی اندامهای گفتاری
1- اندامهای تنفسی – شامل ششها،نایژه هاونای است
2- اندام های واج ساز – این اندام ها در محفظه غضروفی موسوم به حنجره قرار دارند که نقش آنها تولیدواج ، حالت بی واجی ، تولید نجواوحالت انسداد است .
3- اندامهای تلفظی – شامل حفره حلق،دهان و   ...   ...   ...


برچسب‌ها: اندام های گفتاری, صداسازی, بهداشت صدا, حفاظت از صدا, بهداشت حنجره
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۰ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۳:۵۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

توصیه های صوتی به بیماران مبتلا به برگشت اسید معده به مری ( ایجاد زخم بر روی تارهای صوتی)

یکی از موارد بد استفاده کردن از تار هار های صوتی ، زخم تماس است که می توانند در اثر بازگشت اسید معده باشد . برگشت گوارشی به هنگام خواب ، می تواند باعث تراوش اسید به حنجره و در نتیجه بروز التهاب و زخم شود .

این افراد از ترش کردن شکایت می کنند و اظهار می کنند که صبح ها مزه تلخی در دهان خود احساس می کنند . لذا ابتدا این افراد باید با یک متخصص گوارش مشورت کنند و در صورت لزوم از آنتی اسید های مناسب استفاده کنند و سپس برای درمان گرفتگی صوت به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه نمایند .

در اینجا توصیه هایی برای کاهش مشکل آورده شده است :

v ترک سیگار

v کاهش وزن ( اگر وزن فرد زیاد است )

v پرهیز از پرخوری بویژه خوردن شام ( یا خوردن شام خیلی سبک در ساعات اولیه شب )

http://www.goftardarmani.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=6843&LanID=1


برچسب‌ها: اختلالات تکلمی, بهدشت صدا, صداسازی, حفاظت از صدا
+ نوشته شده در  شنبه ۹ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۰:۲۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

علائم اختلال صوتی

 توصیه های گفتار درمانی به افراد دچار اختلال صوت

منظور از علائم اختلالات صوت ، موراد مختلفی هستند که فرد مبتلا معمولا از آنها شکایت دارد . متداول ترین شکایت بیماران صوت به شرح زیر است :

1. گرفتگی صدا : بیماران از کلمه های مختلفی برای بیان این حالت استفاده می کنند مانند گرفتگی ، سائیدگی یا خشونت صدا

2. خستگی صدا : بیماران گزارش می دهند که بعد از یک مکالمه طولانی ، خستگی شدیدی برای آنها مستولی می شود و بدون صرف انرژی وتلاش قادر به صحبت کردن مداوم نمی باشند .

3. نفس آلودگی : بیماران معتقدند که ضمن صحبت کردن دچار کمبود هوا می شوند و برای ادامه صحبت شان در فواصل کوتاه نیاز به تازه کردن نفس و هواگیری مجدد دارند .

4. کاهش دامنه آوا سازی : این مشکل اکثرا توسط خوانندگان مطرح می شود . آنها می گویند در ارتباط با تولید نتهایی که قبلا از عهده آنها بر می آمدند ، دچار اشکال هستند .

5. بی صدایی : به معنی عدم وجود صوت است . در این حالت ، بیمار صدایی از     ........


برچسب‌ها: اختلال صوتی, بهداشت صدا, رسایی و روانی صدا, حفاظت از صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۹ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۹:۱۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

رفتارهای نادرست استفاده کردن از صدا

توصیه های گفتار درمانی به افراد دچار اختلال صوت

آن دسته از رفتارهای تولید صوت می شود که تمایل طبیعی مکانیسم هواسازی را برای عملکرد موثر و کافی مختل می کنند . عملکرد نرم و روان تولید صوت به دلایل مختلف ممکن است دستخوش تغییر گردد . هر فردی به طور ارادی می توانند به شیوه های مختلف تولید صوت کند که برخی از آنها کار آمد و برخی دیگر ناکار آمد می باشند . نمونه هایی از انواع رفتارهای نادرست استفاده کردن از صوت درروبرو آورده شده است:

1. افزایش تنش یا تقلا و تلاش در حین صحبت کردن : این حالت ممکن است توسط خود بیمار به صورت احساس تنش یا درد گردن و یا توسط متخصص بوسیله مشاهدات بینایی و شنیداری گزارش شود

2. نامناسب بودن سطح زیر و بمی صوت : همانطور که قبلا گفته شد ، یکی از اجزای صوت ، زیر و بمی مطلوب است . استفاده از صدای خیلی بم و یا خیلی زیر به صورت عادت یکی از علل متداول اختلال صوتی است . بعنوان مثال در دوران بلوغ در پسران صدا باید بمتر شود . حال اگر صدا همانطور به صورت زیر باشد ، صوت مشکل دارد و   .......


برچسب‌ها: اختلالات گفتاری, صداسازی, بهداشت صدا, حفاظت از صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۹ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۲:۵۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

روش‌هاي اصلاح لکنت زبان

1- روش زباني يا بياني يا تلفظي

براي کودکان 7 سال به بالا مي‌باشد در اين روش تمرين‌هاي مربوط به رها ساختن عضلا ني جلوگيري از گير و فشار از اهميت بسزايي برخوردار است.

2- روش دو جانبه يا مکمل

بيشتر براي کودکان 3 تا 7 سال استفاده مي‌شود و هدف آن پرورش دو گانه اي از قدرت و صحت تفکر و قدرت و صحت بيان است. به کودک ميآموزند افکار خود را صريح و روشن دريابد و به زبان جاري کنند.

3- روش روان درماني: که براي سنين پائين ثمر بخش نيست.

4- روش دارو درماني: با استفاده از داروهاي آرام بخش، تنش‌ها و اضطراب و هيجانات عاطفي که يکي از عوامل لکنت مي‌باشد را تقليل مي‌دهند.

5- رفتار درماني: براساس نظريه مدافعان اين روش در اين است که يکي از علل لکنت زبان کودک رفتارهاي سازش نايافته يا ناهنجار اوست. لذا در اين روش سعي بر اصلا ح رفتارها و بالطبع تقليل لکنت است.

عوامل موثر در درمان لکنت زبان

1) احساسات و هيجاناتلکنت يک اختلال پيچيده رواني و حرکتي است که داراي ابعاد فيزيولوژيکي و رواني است. مکانيسم صحبت کردن از يک تعادل خيلي ظريف برخوردار است لذا نفس لکنت کردن از نظر احساسي و عاطفي روي فرد تاثير مي‌گذارد و در بعضي از شرايط و موقعيت‌ها فرد لکنتي دچار دستپاچگي و  ........


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۹ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۲:۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

برای حرف زدن و سخنرانی ، جرأت لازم ندارم . چکنم ؟

لطفاً روشى به من یاد بدهید تا جرأتم زیاد شود و بتوانم حرف بزنم؟

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ نداشتن جرأت در انجام کارها و عدم اعتماد به نفس، ممکن است ناشى از حالات زیر باشد:
الف. خود کم‏بینى ؛ انسان با آنکه داراى ارزش‏ها و لیاقت‏هاى خاص خود است، ولى خود را ناچیزتر از آنچه هست، مى‏انگارد! به عبارت دیگر خود و ارزش‏هاى خویش را باور ندارد.
ب. دیگر بزرگ‏بینى ؛ منظور این است که گاهى انسان براى دیگران هیبتى تصوّر مى‏کند و آن چنان آنها را در خیال خود بزرگ جلوه مى‏دهد، که گویى خودش در برابر آنان مورى به درگاه سلیمان و یا ذره‏اى در برابر خورشید است و   ......


برچسب‌ها: اعتماد به نفس, تقویت اراده, اضطراب کنفرانس, خجالت کشیدن, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۳۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا هنگام حرف زدن و سخنرانی ، تپق می زنم و دست و پایم را گم می کنم ؟

براى جلوگیرى از هول شدن، کم‏جرأتى، تپق زدن هنگام حرف زدن و دست و پاى خود را در مقابل جمع گم کردن، چه باید کرد. در ضمن براى کسب اعتماد به نفس، مرا راهنمایى کنید؟

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ در این باره باید گفت این مسأله‏اى که شما مطرح کردید، گرچه آزاردهنده و گاهى اوقات مشکل‏آفرین است، اما قابل حل است و شما مى‏توانید به راحتى بر این مشکل غلبه پیدا کنید، منتها براى حل آن؛ اول باید عوامل آن را بشناسید بعد با پشتکار، جدیت و حوصله به تدریج آنها را برطرف کنید.
به نظر مى‏آید این مشکل ناشى از اضطراب اجتماعى است؛ یعنى، شما علیرغم این که توانایى‏هایى دارید اما در اجتماع و در حضور دیگران جرأت ارائه آنها را ندارید و معمولاً به قول خودتان هول مى‏شوید.
براى روشن‏تر شدن مطلب کمى بیشتر در مورد اضطراب توضیح مى‏دهیم.
اضطراب در واقع جزء ساختار شخصیت انسان است و   ...


برچسب‌ها: تپق زدن, لکنت زبان, اعتماد به نفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۰:۲۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

اختلال تولیدی

تعریف اختلال تولیدی:

اختلال تولید عبارت است از اختلال در تولید همخوان و واکه . معمولا ً اختلال در تولید همخوان شایعتر از واکه می باشد

انواع خطاهای تولیدی:

خطا های تولیدی شامل 1- خطای حذف 2- خطای جانشین 3- خطای کیفی 4- خطای اضافه

1- خطای حذف یعنی فرد واج هدف را اصلا ً تولید نمی کند وهیچ واج دیگری اعم از استاندارد وغیر استاندارد نمی گوید مثلا ً خط خ َ
2- خطای جانشین یعنی گویند یک واج استاندارد را به غلط جانشین واج هدف کند کتاب تتاب
3- خطای کیفی یک واج غیر استاندارد را به جای واج هدف تولید کند واج س Lispدار بیان کند
4- خطای اضافه یک صدا یا هوا را به غلط در جایی بین مجموعه اصلی صداها تولید می کندمثلا ً کمالکما،ل

اختلال تولیدی2: روش درمان

یکی از روشهای درمان اختلال تولیدی روش درمان ون رابپر است . که شامل سه مرحله است
1-مرحله آموزش شنیداری:

شامل 4 مرحله است
1-1- تجزیه:در این مرحله به کودک می آموزیم که  ........


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۵۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

لکنت وگفتار درمانی

تکلم يکي از اولين و آسانترين وسيله هاي ارتباطي انسان با اطرافيان خود بوده و از تظاهرات اعمال مغزي و قواي عقلاني است. تکلم يکي از اعمال پيچيدة مغزي مي باشد که منطقة وسيعي در مغز اين عمل پيچيده را انجام مي دهند. در 95 درصد موارد مرکز تکلم در نيمکره چپ مغز واقع شده است. اگر در سنين قبل از دبستان منطقة تکلم آسيب ببيند, مرکز تکلم از نيمکرة چپ به نيمکرة راست منتقل مي شود. اختلالات تکلم در اثر ضايعات مراکز تکلمي واقع در نيمکره هاي مغزي يا هسته هاي خاکستري قاعدة مغز, اختلالات مخچه اي و بيماريهاي درگيرکننده عضلات زبان و حلق و حنجره به وجود مي آيند. علل عمدة اختلالات تکلم عبارتند از: 1. بيماريهاي عروقي مغز 2. ضربه هاي مغزي 3. زوال عقل 4. بيماري پارکينسون 5. تومرهاي مغزي 6. عفونتهاي مغزي 7. بيماريهاي مخچه اي 8. بيماري ام اس 9. نرسيدن اکسيژن به مغز
لکنت زبان عمدتا و بطور کلی جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز شده و یک پدیده خاص دوران کودکی است. معمولا از سنین 2 تا 4 سالگی شروع می‌شود. لکنت زبان از مهمترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. در سنین 6 تا 7 سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه می‌باشد به لحاظ ویژگیهای عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی می‌باشند. گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته‌اند دچار لکنت زبان می‌شوند.
در واقع سن ، شرایط و ویژگیهای بلوغ نیز احتمالا در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر است. لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است و     .......


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

توصیه به والدین کودکان لکنت زبان و 10 روش طلایی برخورد با کودکان لکنت زبان

در برخورد با بيمار دچار اختلال تکلم بايد به اين موارد توجه کرد: 1- چپ دست يا راست دست بودن فرد 2- نحوة تکلم بيمار قبل از بيماري 3- وضعيت سواد و اطلاعات عمومي بيمار 4- وجود اختلال شنوايي 5- وضعيت دندانها 6- همراه بودن با ساير علايم عصبي عوامل بهبودي در اختلالات تکلم عبارتند از: 1- سن بيمار: هرچه سن بيمار کمتر باشد شانس بهبود زيادتر است 2- وسعت ضايعه: هرچه ضايعه محدودتر و کوچکتر باشد شانس بهبود بيشتر است. 3- بيمايهاي زمينه اي - برخي از کودکان در دوران فراگيري گفتار, به نارواني هاي طبيعي مبتلا مي شوند که در صورت برخورد مناسب از سوي والدين و اطرافيان, اين ناروانيهاي طبيعي خود به خود بر طرف مي شوند.

بهترين نوع واکنش به نارواني هاي طبيعي گفتار کودکان, بي توجهي آگاهانه از سوي والدين است, به نحوي که کودک متوجه نارواني هاي گفتارش نشود. - دادن تذکرات اصلاحي نظير: آرام صحبت کن, فکر کن بعد حرف بزن, عجله نکن, و غيره باعث آگاه شدن کودک از وجود مشکل شده باعث اضطراب و نگراني کودک مي شود و نارواني هاي وي را تشديد مي کند. - عوامل متعددي مي توانند نارواني هاي گفتاري کودکان را تشديد نمايند. سرعت گفتاري زياد والدين و عجلة آنها در صحبت کرد باعث شديدتر شدن مشکل گفتاري کودک مي گردد. - وجود اضطراب و  . . . .


برچسب‌ها: لکنت زبان, درمان لکنت زبان, اختلالات گفتاری, اشکالات گفتاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۲۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

اشکالات تکلمی

اختلالات تکلمی و زبانی به میزان زیادی در نحوه صحبت کردن و فهمیدن ما تأثیر میگذارد. توانایی برقراری ارتباط یکی از مهمترین مشخصه های انسانی است. برقراری ارتباط آسان برای یادگیری-کار-و کلیه رفتارهای متقابل اجتماعی ضروری است. از میان علل اختلالات تکلمی و زبانی میتوان از فقدان شنوایی-فلج مغزی و سایر اختلالات عصبی عضلانی -ضربه به سر-سکته مغزی-بیماریهای ویروسی-عقب ماندگی ذهنی-داروها-نقایص بدنی مثل شکاف کام- و ناکافی بودن الگوهای تکلمی نام برد. دلیل این اشکالات اغلب ارثی یا ناشناخته است. با این حال میتوان بر بسیاری از اختلالات تکلمی و زبانی غلبه کرد و یا به میزان زیادی باعث بهبودی آنها شد.

لکنت زبان :

این نکته که لکنت زبان در اثر داشتن والدین عصبانی و نامتعادل ایجاد میشود یک برداشت اشتباه ولی رایج است. این برداشت غلط منجر به این شده است که والدین احساس کنند مشکل تکلمی کودکشان تقصیر آنهاست. بررسیهای متعدد بویژه بررسیهایی که روی دوقلوها انجام شده است نشان میدهد که لکنت زبان عمدتا (اگر نه کاملا) ارثی است. افراد مبتلا به لکنت زبان و ...........


برچسب‌ها: اشکالات تکلمی, مهارت های تکلم, لکنت زبان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۰:۲ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

صوت درمانی

 

اين روش درمانى ساده ‏ترين تعريف را دارد: استفاده از امواج صوت براى شفاى بيمارى‏ها.
نيروي درماني صدا اولين بار به وسيله پزشكان در اواخر قرن نوزدهم شناخته شد. گفته مي­شود, ارتعاشات صوتي با موجهايي در فركانسهاي مختلف در اعمال معين فيزيولوژيكي و هيجاني، مانند ضربان قلب و تنفس تأثيرگذار هستند. حتي صوتهايي در فركانسهاي مافوق ميزان شنوايي گوش انسان (آستانه شنوايي) مي‌توانند تأثير داشته باشند. درمانگر‌ها از شيوه‌هاي متفاوتي استفاده مي‌كنند. و با يك صدا يا وسايل موزيكال يا الكترونيكي براي توليد امواج صوتي، كه آنها مدعيند، تعادل را به بدن بر مي‌گرداند و خود التيامي را افزايش مي‌دهد,کارمي­کنند. صوت درمانيها در غرب و   ....   ....    .....  


برچسب‌ها: صوت درمانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۲:۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

فصیح خوانی در گویندگی

فصیح خوانی در گویندگی


اجزاء صوت را بشناسیم :

1-ارتفاع صوت

2- قوت صوت

3- ملاحت صدا :

الف) تحریر ب) نفس

ارتفاع صدا:

عبارت است از دامنه ی بم ترین تا زیرترین نقطه ی صدابه بیانی دیگر ارتفاع صدا فاصله ی بین کف و سقف صدا است.

دردستگاه تکلم انسان طنابهایی وجود دارد به صورت دو زوجی که ظاهرا در ارگانیسم بدن به این صورت است که تارها در زن ها مقداری نازک و کشیده است و مردها جمع و جور و کلفت تر و به این دلیل تفاوت هایی که میان صدای زن و مرد است به وضوح دیده می شود.

بین صدای بم ترین و زیرترین" ارتفاع صدا" نامیده می شود و هرچه این فاصله بیشترباشد، ارتفاع صدا بیشتر می شود . عده ای هم صدای بم خوبی دارند و  ...   ...   ...


برچسب‌ها: پرورش صدا, بهدشت صدا, ارتفاع و قوت و ملاحت صدا, لحن و لهجه و طنین صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۹:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

"ل" مثل لکنت

 

چطور با یکی از اعضای خانواده که دچار لکنت است ارتباط برقرار کنیم؟
به خاطر داشته باشید که اگر زمان حرف زدن با کودک یا بزرگسالی که دچار لکنت است احساس ناراحتی کنید، این احساس منفی به طرف مقابل هم القا می شود. البته بروز لکنت عمدتا در کودکان مشاهده می شود و شاید به جرات بتوان گفت که حدود یک درصد از افراد در جامعه ممکن است در بزرگسالی دچار لکنت باشند اما در کل هستند خانواده هایی که درگیر این مساله بوده و لذا...........

ل مثل لکنت
لکنت یک اختلال در جریان روانی گفتار فرد می باشد . اینکه علت واقعی و معین لکنت چیست، موضوعی است که هنوز به طور کامل کشف نشده اما تحقیقات دانشمندان نظریات متفاوتی را در این زمینه ارائه کرده است. آنچه روشن است اینکه علتهای متفاوتی سبب لکنت در افراد مختلف می شود. اما اینکه مهمترین علت چیست جای سۆال است.

حدود 55 میلیون نفر از مردم دنیا ، بزرگسال یا کودک دارای لکنت می باشند که این تعداد حدوداً 1% از جمعیت مردم در کشورهای مختلف جهان راتشکیل داده است. طبق آخرین برآورد در ایران احتمالاً این جمعیت حدود نیم میلیون می باشد. پس خود این آمار نشان می دهد که ضروری است همه ما طرز برخورد با یک فرد مبتلا به لکنت را بیاموزیم به خصوص اگر این فرد یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان ما باشد.
به خاطر داشته باشید که اگر زمان حرف زدن با کودک یا بزرگسالی که دچار لکنت است احساس ناراحتی کنید، این احساس منفی به طرف مقابل هم القا می شود.

البته بروز لکنت عمدتا در کودکان مشاهده می شود و شاید به جرات بتوان گفت که حدود یک درصد از افراد در جامعه ممکن است در بزرگسالی دچار لکنت باشند اما در کل هستند خانواده هایی که درگیر این مساله بوده و لذا برای مواجهه با این شرایط باید اموزش ببینند. خصوصا که که طرز رفتار خانواده با این دست افراد خصوصا کودکان، در شکل گیری اعتماد به نفس آنها در آینده و   .....


برچسب‌ها: کودکان, لکنت زبان, اختلالات تکلمی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۴۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تقویت گقتار کودک

گفتار درماني به ارزيابي، تشخيص و درمان اختلالات مربوط به صداي كودك، شكاف كام و يا هرگونه اختلال گفتاري ديگر مي‌پردازد. والدين بايد تحريك گفتار را زودهنگام و در فاصله كوتاهي پس از تولد كودك آغاز كنند، چراكه برخورداري از كلام روان، هنري است كه آموختن آن از بدو تولد آغاز مي‌شود.

 كيفيت و كميت تعامل گفتاري بين والدين و كودكان بر روي زبان و توليد كودكان تأثير مي‌گذارد.
 
والدين بايد تحريك گفتار را زودهنگام و در فاصله كوتاهي پس از تولد كودك آغاز كنند، چراكه برخورداري از كلام روان، هنري است كه آموختن آن از بدو تولد آغاز مي‌شود.
 
با توجه به اين كه كودك ابتدا حروف الفبا را با تكيه بر صداهاي گفتاري فرا مي‌گيرد، مي‌توان گفت كه خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فراگرفته مي‌شوند.
 
اگر كودك صداهاي گفتاري را اشتباه تلفظ كند، احتمال اين كه دچار ضعف تحصيلي شود، افزايش مي‌يابد، بنا براين رشد گفتار و زبان كودك را بايد از بدو تولد تا 2 سالگي تقويت كرد.

كودكان نياز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد، الگوهاي صحبت را نيز ياد بگيرند،بنابراين وقتي كودك، توليد صدايي را از روي قصد و ميل آغاز مي‌کند، والدين برايش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و بدين ترتيب كودك را براي مکالمه تمرين دهند.
 
ميزان يادگيري تکلم کودکان همانند ساير ابعاد رشدشان تا حدود بسياري با يکديگر متفاوت است و به عواملي مانند طبيعت و رشد جسمي قسمت‌هايي از بدن که در امر تکلم دخالت دارند و نيز توانايي هوشي و يا وجود انگيزه از سوي محيط بستگي دارد.
 
نکته: اختصاص زماني براي صحبت با كودك آنهم بطور مستقيم بسيار اهميت دارد و قوه تکلم او را تقويت مي‌کند و توصيه مي‌شود حين صحبت به او نگاه کنيد تا حس کند که شما منحصراً به او توجه داريد؛ اين کار به او کمک مي‌کند تا حالت‌هاي صورت را ياد گرفته و با گفتار همراه كند.
 
صحبت کردن با کودک ، مهم ترین گام در آموزش زبان به حساب می آید ؛ هر چند ممکن است برخی تصور کنند که صحبت کردن با کودکی که نمی تواند پاسخ آنان را بدهد فایده ای ندارد . مطالعات انجام شده نشان داده است که مادران به ویژه ، نقش بی نظیری در رشد کلامی فرزندان خود دارند.
 
متخصصان بر این باورند که در طول مرحله رشد سریع واژگان ، یعنی فاصله ی بین 12تا 18 ماهگی، فعالیت های کلامی در خانه ، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. فعالیت هایی مثل : خواندن شعر و سرود ، انجام بازی های تصوری ، خواندن کتاب برای طفل ، تعامل چهره به چهره با وی و ... . افراد بزرگسال ، با صحبت کردن شمرده ، بلندتر کردن صدای خود و همراه با مبالغه در ادای زیر و بم ها ، کار شنیدن و بازشناسی الگوهای  کلامی را برای کودک راحت تر می کند.

http://www.ileev.com/


برچسب‌ها: تقویت گقتار کودک, گفتار درمانی, کودک
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۱۲:۳۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

آسیب شناسی گفتار و زبان


 

Speech &
Language pathology

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان عبارت است از:
مطالعه ی اختلالات گفتاری، زبانی و بلع به منظور تشخیص،ارزیابی و درمان آنها، که دراینجا منظور از گفتار یا برون داد کلامی، حیطه های صوت، تشدید صوت، تولید آواهای گفتاری و روانی و سلاست کلام است که از سوی مهارتهای زبانی شخص یا محتوای کلام حمایت می شوند.این مهارتهای زبانی شامل مهارتهای درک و بیان دستور زبان، معنا و محتوای کلام و شیوه های بکارگیری زبان بمنظور برقراری ارتباط میباشند.

طیف وسیعی از کودکان درگیر با بیماریها و اختلالات و سندرمهای گوناگون، پس از تشخیص توسط پزشکان متخصص جهت گفتاردرمانی به مراکز مربوطه ارجاع داده می شوند.این بیماران هرکدام به درجاتی نیازمند مداخله توانبخشی می باشند.

در بسیاری موارد مداخله ی سریع گفتاردرمانی و سایر اعضای تیم توانبخشی زمینه ساز رشد و هماهنگی هرچه بیشتر تواناییهای بالقوه ی کودک گردیده و زمینه ی کاربرد هرچه بیشتر تواناییهای ارتباطی گفتاری و زبانی را جهت پذیرش اجتماعی و پیشرفت در مسیر زندگی برای آنان فراهم می نماید.

طبقه بندی اختلالات گفتار و زبان بر اساس رویکردهای مختلف صورت می گیرد.یکی از این رویکردها ، رویکرد پزشکی است که اختلالات ارتباطی را بر اساس نوع بیماری و نشانه های بالینی پزشکی آنها طبقه بندی می کند.آنچه در ادامه ذکر می شود، نمونه ای از این نوع طبقه بندی می باشد.

1- بیماریهای با منشاء رشدی :

Attention Deficit Hyperactivity Disorder(ADHD)-
And Attention Deficit Disorder(ADD)
-Central Auditory Processing Disorders(CAPD)
-Cerebral Palsy(CP)
-Child Abuse and Neglect
-Developmental Apraxia of Speech(DSA) and Developmental Verbal(DVD)
-Developmental Language Disorders(DLD) and Developmental Receptive Language Disorders(DRLD)
-Down syndrome(DS)
-FG Syndrome
-Landu – Kleffner syndrome(LSK) (Acquired Epileptic Aphasia)
-Learning Disabilities(LD)-Children and Adolescents
-Mental Retardation(MR)-Children and Adolescents
Specific Language Impairment(SLI)

2- بیماریهای ارثی و مادرزادی :

-Angelman Syndrome
-Cleft and Lip Palate
-Cornelia de Lange Syndrome
Cri-du-cat Syndrome-
-Fragile x Syndrome
-Galactosemia
-Goldenhar Syndrome
-Hydrocephalus and MASA Syndrome
-Klinefelter Syndrome
-Moebius Syndrome
-Pierre robin Syndrome
-Spinal Bifida
-Tourette Syndrome
-Treacher Collins Syndrome
-usher Syndrome
-Waardenburg Syndrome

3- بیماریهای روانپزشکی و روانی-اجتماعی :

-Aspergers Syndrome(AS)
-Autism
-Fluency Disorders in Children
-Pervasive Developmental Disorder-Not otherwise Specified(PDD-NOS)


4- بیماریهای عصبی :

-Acquaired Childhood Aphasia(ACA)and Cerebrovascular Accident(CVA) in Children
-Amyotrophic Lateral Sclerosis(ALS)
-Encephalitis
-Epilepsy
-Friedreichs Ataxia(FA)
-Guillain-Barre Syndrome(GBS)
-Head Injury(HI)-Children and Adolescents
-Motor Neuron Disease(MND)
-Muscular Dystrophy(MD)
-Post Polio (poliomyelitis)Syndrome(PPS)

5- بیماریهای متابولیکی و غدد درون ریز :

-Hypothyroidism
-Pendred Syndrome
-Prader Willi Syndrome(PWS)
Williams Syndrome-
-Wilsons Disease

6-بیماریهای عضلانی،اسکلتی و بافت همبند :

-Polymyositis/Dermatomyositis
-Hearing Lupus Erythematosus(SLE)

7- بیماریهای با منشاء حسی :

-Dual-Sensory Impairment
-Hearing Loss-Children and Adolescents

8- بیماریهای حنجره و سرطانهای سر و گردن :

-Otitis Media(OM) and Otitis Media with Effusion(OME)
-Voice Disorders

9- بیماریهای عفونی :

-Acquaired Immuno Deficiency Syndrome(AIDS)

10- سوختگیها
البته لازم به توضیح است که که در این نوع طبقه بندیها ، ممکن است اختلالاتی که هیچگونه منشاء شناخته شده و واضحی از لحاظ پزشکی ندارند(مانند انواع اختلالات تلفظی و صوتی ایدیوپاتیک) جایی نگیرند.این اختلالات تحت عنوان اختلالات با منشاء شناخته نشده طبقه بندی می شوند.

تمامی انواع بیماریها و سندرمهایی که ذکر شد، به نوعی در سیستم ارتباطی کودک ، در بعد گفتار یا زبان و یا هردو اختلال ایجاد می کند.در این زمینه گفتاردرمانگران، در طی ارزیابیهای دقیق گفتاری و زبانی توانایی بیمار را در زمینه ی محتوای گفتار و برون داد کلامی از لحاظ عملکرد زبانی، صوت، روانی، تشدید، تولید و نیز اختلالات بلع مشخص کرده و پس از تعیین نوع و شدت موارد دچار اختلال، برنامه درمانی ضمن تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، برای این افراد در نظر گرفته شده و کار توانبخشی آغاز می گردد.

در طی این پروسه، همکاری کودک و خانواده و پزشکان متخصص و سایر اعضای تیم توانبخشی راهگشا می باشد.

لیلا رستم شیرازی
کارشناس گفتاردرمانی فارغ التحصیل 1375
دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران

http://www.goftardarmani.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=6901&LanID=1


برچسب‌ها: اختلالات تکلمی, آسیب شناسی گفتار و زبان
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۱۸:۵۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

لکنت زبان در کودکان بررسی علل اختلالات و بهبود و اصلاح و درمان

مقدمه

لکنت زبان عمدتاً و بطور کلی جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز شده و یک پدیده خاص دوران کودکی است. معمولاً از سنین ۲ تا ۴ سالگی شروع می‌شود. لکنت زبان از مهم‌ترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. در سنین ۶ تا ۷ سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه‌است به لحاظ ویژگیهای عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی هستند. گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته‌اند دچار لکنت زبان می‌شوند.

در واقع سن، شرایط و ویژگیهای بلوغ نیز احتمالاً در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر است. لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است و در بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود ۷۰ درصد برای پسران و ۳۰ درصد برای دختران ذکر گردیده‌است. بسیار دیده‌ایم که بعضیها به هنگام صحبت، لکنت زبان دارند؛ یعنی زبان‌شان بر سر برخی از حروف گیر می‌کند. با چنین افرادی باید با ملایمت رفتار کرد؛ ولی متاسفانه عده‌ای هستند که کند زبانی را دستاویز شوخی و ریشخند می‌پندارند. کندی زبان در جایی پیش می‌آید که دستگاههای تکلم انسان دچار پاره‌ای از تشنج‌هاست؛ از اینرو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می‌کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می‌دهد. به هنگام چنین رویدادی معمولاً انسان حرفی را که روی آن مکث ایجاد شده‌است، چندبار تکرار می‌کند.

علل فیزیکی و عقب ماندگی ذهنی


یکی از علل می تواند فلج مغز باشد در فلج مغزی ضایعه در قسمت هایی از مغز ایجاد می شود که کنترل عضله های بدن را بر عهده دارند و   ........


برچسب‌ها: لکنت زبان, کودکان, اختلالات تکلمی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۱۳:۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

گفتاردرمانی و موارد لزوم مراجعه به گفتار درمان

 

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد. عده‌ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌دانند.زبان از دو بخش درکی comprehensiv و بیانی expressive تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می‌باشد که عبارتند از:تولید articulation، روانی fluancy، صوت voic و تشدید resonance.

گفتار درمانگران به درمان کودکانی می‌پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی، توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند.متخصصین گفتاردرمانی در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند. به همین جهت گفتار درمانی یک رشته بین رشته‌ای به حساب می‌آید.

در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است:

۱- تاخیر در شروع گفتار در کودکان

۲- اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

۳-عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک

۴-کم شنوایی یا ناشنوایی

۵-اشکال در درک کلام

۶-اختلال در بلع

۷-در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری

http://majlesi-st.com/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=90


برچسب‌ها: گفتار درمانی
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۲۲:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

نکات ضروری درباره ی خواندن و نارسا خوانی

 

نکات ضروری درباره ی خواندن و نارسا خوانی

شامل:

- عوامل مؤثر در اختلال خواندن  

- راههاي درمان اختلال خواندن

- مشكلات خواندن و رههاي شناسايي آن

- انواع خواندن و ملاك هاي ارزشيابي از خواندن؛

خواندن مهارتي است كه نيازمند دانش و تجربه است.خواندن مانند ساير مهارت ها نيازمند آموزش است.

امروزه دانشمندان علوم پزشكي و تربيتي، دريافته اند كه قدرت مغز انسان فراتر از تصوّري است كه پيش از اين وجود داشته است تاجايي كه ما قادريم فقط با يك نگاه مطالب زيادي را كه در ميدان ديد چشم ما قرار دارد، به سرعت بخوانيم و درك كنيم. اما چرا برخي از افراد به خوبي نتوانسته اند اين مهارت ها را كسب نمايند؟ عده اي آن را به اختلال در ناحيه ي گفتاري نيمكره مغز و عده اي هم علت را به اختلالات عصبي و صدمات مغزي مرتبط مي دانند. به هر حال هرچه هست بايد به دنبال علت و معلول ها بگرديم و براي درمان كودكاني كه در خواندن دچار مشكل هستند، چاره انديشي كنيم.

 

ويژگي هاي كودكان دچار مشكل خواندن

1-اغلب پسر هستند.

2-تمايلي به خواندن ندارند.

3- دامنه توجه و تمركزشان كوتاه است.

4- معمولاً دچار افت تحصيلي هستند.

5- احساس نااميدي، بي لياقتي و اعتماد به نفس پايين مي كنند.

6- به جاي آنكه چشمهايشان را هنگام خواندن حركت بدهند،سرشان را حركت مي دهند.

7- كلمات را از روي حدس و يا جابه جا مي خوانند.

8- حافظه ديداري و شنيداري كافي ندارند.

9- در مدرسه سازگاري اجتماعي مناسبي ندارند.

10- به نقطه گذاري ها توجه ندارند و به معني و مفهوم كلمات و جمله ها بي توجه هستند.

11- در هجي كردن كلمات ضعيف هستند.

12- در يادآوري،نظم و تداعي معاني دچار مشكل هستند.

 

برخی ازمشکلات خواندن

1-اشکال در شناسایی حروف یا برخی حروف

2-اشکال در ترکیب حروف(هجاهای یک کلمه)

3- اشکال در طریقه ی نگاه کردن به اجزای کلمه به جای کل کلمه

4- اشکال در جایگزینی یک حرف به جای حرف دیگر(توالی دیداری)

5- اشکال در تلفظ نادرست برخی از حروف نزدیک به هم از لحاظ صوتی مثل«م» با «ن» - «ب» با «پ».

6- تکرار کردن یک کلمه یا بخشی از کلمه

7-به یاد نیاوردن یک حرف در کلمه

8- اشکال در تشخیص دیداری برخی از حروف

9-حذف و یا اضافه کردن بخشی از کلمه یا کل کلمه،مثال به جای کلمه «رفت»،«بود» تلفظ می شود.(معمولاً در این موقع فرد آنچه در ذهن خودش می پرورد،همان را تلفظ می کند.)

10-گم کردن کلمات در خط

11- گم کردن سطر در متن

12- رعایت نکردن علایم نقطه گذاری و ندادن آهنگ مناسب به جمله ها براساس علامت های آنها.

13-عدم مطابقت فعل و نهاد

14- عدم درک و فهم جمله یا برخی کلمه ها

15- وجود اضطراب،ترس،افسردگی،بیش فعالی و عدم اعتماد به نفس لازم در فرد.

 

چگونه می خوانیم؟

همانطور که می دانید،خواندن یک مهارت بنیادی  و کلیدی در ادامه تحصیل هر فرد است.افرادی خوب می توانند زندگی کنند و یاد بگیرند که از خواندن خوبی برخوردار باشند.آنچه درهنگام خواندن اتفاق می افتد،در الگوی صفحه ی بعد ترسیم شده است.اطلاع اولیا ومربیان از این الگو،به تقویت مهارت خواندن کودک کمک می نماید.

هنگامی که فرد می خواند چشم روی خط افقی حرکت نمی کندبلکه به صورت بالا،پایین حرکت می کند ودراین هنگام که یک بار توقف و یکبار پرش می کند.در هنگام توقف و یا تثبیت،حروف و کلمات از طریق چشم به مغز منتقل می شود و هنگام پرش چشم روی کلمات حرکت می کند.حال خود تصور کنید،اگر تعداد توقف ها بیشتر باشد،چه اتفاقی می افتد؟مسلماً فرد کندخوان می شود پس یک فرد تندخوان مقدارزمان توقف های چشمش روی کلمات بسیار کوتاه است.به شکل زیر در این مورد توجه نمایید:


حركت چشم

       كلمه ها

 

پس نتیجه می گیریم چشم انسان قادر استهربار گروهی از کلمات را بپذیردو این فرد است که مهارت و سرعت لازم را در چشم تقویت نکرده است.از طرفی مغز انسان جمله ها را هرگزبه خاطر درک تک تک کلماتش  نمی خواند بلکه آن را برای درک جمله هایی که کلمات نیز در آنها هستند،می پذیرد و می خواند.

 

اینک به چند عامل از عوامل اختلال در خواندن توجه نمایید:

1-عوامل محیطی-اجتماعی-فرهنگی و شرایط نامساعد خانه؛

2-روش های آموزش ناقص در منزل و مدرسه وقبل از مدرسه(پیش دبستانی)؛

3-عدم آمادگی لازم برخی از کودکان برای خواندن؛

4- معلولیت های جسمی مانند اشکال در دیدن و شنیدن؛

5- عقب ماندگی های عمومی مانندرشد در گفتار و اشکالات مربوط به گفتار؛

6- عوامل شخصیتی از حیث عاطفی و سازگاری و توقعات بیش از حد کودک؛

7- محتوای ناکافی و نامناسب متن هایی خواندنی؛

8-مشکل در فهم مطالب به دلیل عدم رشد کافی حواس و سسیستم عصبی؛

9- عدم برتری طرفین؛

10- تولد کودک جدید در خانواده که مورد قبول او نباشد؛

11-اختلال در قدرت حرکتی و عدم هماهنگی در حرکات؛

12- عدم تشخیص درست بین تصاویر مشابه-متفاوت و غیره؛

13- اشکال در درک موقعیت فضایی؛

14- عدم تشخیص توالی رویدادها و رابطه منطقی بین آنها؛

 

نارسانا خوانی چیست؟

دیسلکی یا نارسانا خوانی اصطلاحی است که در مورد برخی از کودکانی که علیرغم داشتن هوش بهر طبیعی،قادر به خواندن نیستند،به کار می رود.

این کودکان کلمات زیادی را در تکلم خود استفاده می کنند امّا از درک و شناسایی علائم یا نشانه ها عاجز هستند.بسیاری از علائم کودکانی که به این بیماری ها دچارهستند،در بالا قید شده است.معمولاً نسبت دختران به پسران سه برابر است.

شایان ذکر است که برخی از افرادی که به این اختلال دچار هستندچنانچه در مراحل اولیه یادگیری خواندن باشند.(پایه اول)و چندان حاد نباشد،یک امر پیش پا افتاده محسوب می شود در غیر این صورت قابل تعمق و پیگیری است و باید به طور جدی و هرچه زودتر به درمان آن اقدام کرد.

 

راهکارهای پیشنهادی در مورد درمان اختلال در خواندن

1-ارتقای روحیه و احساس خودباوری در فرد.

2-پرهیز از سرزنش کودک و به دست آوردن شناخت کافی از وضعیت شخصی و خانوادگی فرد از قبیل:وضعیت تولد-مبتلا بودن به برخی از بیماریها در زمان تولد و بعد از آن،طی نکردن درست مراحل رشد،بیش فعالی،گوشه گیری،فاقد تمرکز بودن،ندیدن دوره های آمادگی و پیش دبستانی و نداشتن هوش لازم.

3-در صورت تشخیص مشکل،مراجعه به متخصص مغز و چشم،مشاور و روانشناس بالینی.

4- تهیه متن های مناسب،ساده و آموزشی که واژه ها بکار رفته ازواژگان پایه باشد . و کلیه حروفش را کودک کلاس اولی خوانده باشد.(جلد اول این کتاب مناسب است)

5-بکارگیر تکنیک های خواندن از قبیل،رعایت اصل ساده مشکل،خط بردن،تربیت چشم و گوش،تقویت حافظه دیداری،تمیز دیداری و غیره.

6-استفاده از درک مطالب در پایان هر متن(نمونه های این کتاب)

7- تهیه امکانات مناسببرای رفع اشکالات خواندن(به توضیحات صفحات بعد مراجعه کنید)

8- تقویت صوت آموزی(صداشناسی)

9- رفع مشکل تنفسی(در صورت داشتن چنین مشکلی)

 

راهکارهای عملی

1-کلمه ها و سپس جمله هایی به وی گفته شود تا او بلافاصله و عیناً تکرار کند.(تقویت حافظه شنودی)

2- صداهای مختلفی از قبیل صدای حیوانات-باد-آب و غیره را ضبط نمایید و از وی بخواهید تا مثل آنها تقلید کند.

3-جمله های ناقص را بگوئید تا وی ادامه آن را به طور مناسب کامل کند.

4- تعدادی کلمه را به او بگویید و از وی بخواهید تا صدای مورد نظر را اگر در آن کلمه ها شنید دست بلند کند.

5- تعدادی دستورالعمل به وی بگویید تا آنها را اجرا نمایید.مثال:در را باز کن، بخواب و...

6- چند کلمه بگویید و از وی بخواهید تا کلمات را برعکس نماید.

7- تمریناتی کتبی را به وی بدهید تا آنها را انجام بدهد.(در مورد مفاهیم ریاضی،چپ،راست،بالا،پایین و غیره)

8- تعدادی تصاویر را در اختیار وی قرار دهید سپس بخواهید تا شکل و شکل هایی مورد نظر شما را از بین آنها پیدا کند.

9- تعدادی تصاویر ناقص را در اختیار وی قرار دهید و بخواهید آنها را از روی نمونه کامل شده ،کامل کند.

10- تعدادی شکل را که رویدادی را نشان بدهدبه طور نامنظم در اختیارش قرار دهید و بخواهید آنها را براساس نظم منطقی،شماره گذاری نماید.(اگر به صورت پازل باشد،مرتب کند.)

11- تعدادی ماز را در اختیار وی قرار دهیدتا راه مناسب را نشان دهد.(هر تمرین برای یک روز)

12- از بین حروف یا کلمه ها ی داده شده مثلاً حروف یا کلمه ها ی سمت راست را پیدا کن.(مانند نمونه ی داده شده در این کتاب)

13- تعدادی کلمه ی ساده را روی کارت بنویسید و آنها را روی زمین بچینید،سپس بخواهید مثلاض فلان کلمه را پیدا کند.

14- تعدادی شماره را روی کاغذ یا تخته به طور پراکنده بنویسید و هربار از کودک بخواهید تا شماره مورد نظر شما را پیدا کند.

15- چنانچه احساس می کنید کودک در هنگام خواندن سرش را کج می گیرد یا سوزش چشم دارد  همچنین چشمش را نزدیک به کتاب می گیرد لازم است  وی را به چشم پزشک هدایت نمایید.

16-چنانچه یک چشم یا یک گوش وی تنبل است،چشم یا گوش سالم و برتر را نتا مدتی ببندید تا از چشم یا گوش تنبل استفاده کند تا به این وسیله از حالت تنبلی خارج شود.

17- مدادی را جلو چشمان وی قرار دهید(در فاصله ی 50 سانتی متر) و بخواهید بدون حرکت دادن سر،مسیر حرکت آن را با چشم تعقیب نماید.

18- چند مثلث و دایره بکشید و از وی بخواهید مانند نمونه و با توجه حرکت فلش ها یک بار از راست به چپ و بار دیگر از چپ به راست روی هوا با انگشت آن شکل را رسم نماید.

19- کارهای تربیت بدنی زیر را انجام بدهد:

راه رفتن روی پنجه های پا-راه رفتن چهار دست و پا-راه رفتن به صورت زیگزاگ

20- چشم کودک را ببندید و از وی بخواهید به فرمان شما به چپ-راست-جلو و عقب برود.

21- از وی بخواهید تا نور چراغ قوه ای را که شما روی دیوار(در اتاق تاریک) انداخته اید با چشم دنبال کند.نور را به جهات مختلف حرکت دهید.

 

تذکرات لازم:

برای اینکه برنامه ی درمانی فوق به خوبی اجرا گردد و کودک به هدف مورد نظر برسد،لازم است مسائل زیر را رعایت نمایید:

1-همه موارد را باهم انجام ندهید،بلکه آنها را گروهبندی و زمانبندی نمایید و در هر روز

حداقل یک ساعت و هرساعت را به چند قسمت تقسیم کنید.همچنین طول دوره درمان

باید حداقل یکماه باشد.

2- در کار آموزش خسته و نامید نشوید زیرا کار آموزش سریع جواب نمی دهد بلکه در بلند مدت اثر خود را می گذارد.

3- بسیاری از تمرینات این کتاب مناسب و قابل اجرا و درمان می باشد،لذا خودتان مانند این نمونه ها کار را توسعه بدهید.

4- در هنگام کار حتماً کودک را تشویق نمایید و به پیشرفت های اندک او ایمان بیاورید.

 

انواع خواندن

خواندن با دو تکنیک صورت می گیرد:

1-خواندن با صدا(قرائت)

2- خواندن بی صدا(مطالعه)

معمولاً در سالهای اولیه دبستان خواندن به صورت باصدا انجام می شود که خود به دو دسته،«روخوانی» و «روانخوانی» تقسیم می شود.

 

روخوانی – روان خوانی

در روخواني فرد بلند مي خواند و بقيه تكرار مي كنند،اگر چه اين تكنيك در سال اول مؤثر و لازم است اما چنانچه تا پايان سال ادامه يابد،زيان هاي زير به كودك مي رسد.:

1-كودك كندخوان مي شود. 2- از درك و معناي جمله ها عاجز است. 3- بقيه دانش آموزان رفته رفته خسته مي شوند.

در روان خواني يك فرد مي خواند بقيه گوش مي دهند و خط مي برند.در اين دو تكنيك(روخواني و روان خواني) مزايايي كه وجود دارد،اين است كه همزمان هم،حافظه ديداري تقويت مي شود و هم حافظه شنيداري،اما بهتر است اين فعاليت در پايه هاي اول و دوم در كلاس وزير نظر معلم استمرار پيدا كند تا مهارت لازم براي خواندن صورت گيرد.مشروط برآنكه افراد به نوبت نخوانند بلكه از هرجاي كلاس به طور تصادفي و گزينشي يك فرد انتخاب شود و بخواند.

 

خواندن بي صدا يا مطالعه

خواندن بي صدا يا مطالعه يعني نگاه كردن به كلمه ها و جمله هاي متن و انتقال آن به مغز. در اين نوع خواندن برخلاف خواندن با صدا كه هم حس بينايي و هم شنوايي تقويت مي گردد،فقط از حس بينايي كمك گرفته مي شود و به اين وسيله انرژي كمتري مصرف مي شود.

بنابراين لازم است از همان كودكي كودكان را با فن‹مطالعه' آشنا كنيم. متأسفانه تحقيقات نشان مي دهد،درصد بالايي از دانش آموزان در مقاطع راهنمايي و دبيرستان و حتي دانشگاه، اصول اوليه مطالعه را ياد نگرفته اند و در اين زمينه هيچگونه آموزشي نديده اند. لذا ضروري است كه برنامه ريزان آموزشي كشورمان براي اين مشكل برنامه ريزي هاي لازم را انجام بدهند و از سالهاي دوم و سوم ابتدايي به بعد،ساعاتي را به منظور تقويت مهارت مطالعه در برنامه درسي دانش آموزان بگنجانند.

 

ارزشيابي از خواندن

به منظور ارزيابي از ميزان كمي و كيفي پيشرفت دانش آموزان در يادگيري خواندن،لازم است والدين و مربيان ،ملاك هايي را در نظر داشته باشند و هر از گاهي پس از رسيدن به يك مرحله،پيشرفت وي را بسنجد و نقاط ضعف دانش آموزان را در جهات مختلف خواندن برطرف كنند.

چند ملاك ارزشيابي از خواندن:

رديف

ملاك هاي ارزشيابي

بلي

خير

1

آيا واژه ها را درست تلفظ مي كند؟

2

آيا مي تواند كلمات و جمله ها را به رواني و درست بخواند؟

3

آيا معني و مفهوم هر عبارت را مي فهمد و مي تواند توضيح بدهد؟

4

آيا مي تواند كلمات را هجا كند؟

5

آيا مي تواند يك متن را در حضور جمع و با صداي بلند بخواند؟

6

آيا مي تواند كلمه ها ي متن را در جمله هاي ديگري بكار ببرد؟

7

آيا حالت لب ها در هنگام خواندن طبيعي بنظر مي رسد؟

8

آيا به علامت هاي دستوري در هنگام خواندن توجه دارد؟

9

آيا به جز كتاب هاي درسي متن هاي ديگري از قبيل روزنامه،مجله و ... را مي تواند بخواند؟

10

آيا مي تواند خلاصه و يا نتيجه يك متن يا داستان را بگويد؟

11

آيا هنگام خواندن ديگران گوش مي دهد و مطالب را مي فهمد؟

12

آيا از متن ها و مطالب خواندني در زندگي روزانه اش استفاده مي كند؟

13

آيا پيشرفت وي در خواندن باعث پيشرفت در نوشتن او شده است؟

14

آيا هنگام خواندن دچار ترديد،ترس و هيجان نمي شود؟

گرداورنده: فاطمه نعمتي كارشناس آموزش ويژه مركز اختلالات يادگيري سينا

http://ekhtelalatld.blogfa.com/

+ نوشته شده در  شنبه ۳۰ دی۱۳۹۱ساعت ۱۵:۵۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

فن بیان

 

فن بیان
 
از این پس،برای علاقه مندان درس "فنّ بیان" ،مطالب مهمّی را که تاکنون آموزش داده ام و مفید واقع شده، ارائه می کنم.با توجه به اینکه به همراه این سلسله مطالب ،لازم است به شکل عملی نیز تمرین هایی صورت گیرد و چون امکان چنین چیزی میسّر نیست،سعی می کنم   فعلا مباحث نظری را مطرح و در آینده  تمرین ها را نیز ارائه نمایم.

 حدود ۵۵  سال پیش ، شادروان ملک الشعرای بهار،در کتاب گرانمایه اش "سبک شناسی"، ضعف نحوه ی سخن گویی ما را امری کلّی دانست و از ضایع شدن آهنگ صدای ما و جویده حرف زدن  بیشتر انسانها، سخن گفت و از قول مردی فاضل ، نقل کرد که  :مردم ما به جای سخن گفتن ، ناله می کنند.به همین خاطر، از همگان دعوت کرد تا به ورزش صدا بپردازند و طریق سخن گویی درست و فصیح را با آهنگ استوار و متین، بیاموزند.

از آن هنگام تا کنون نه تنها  دعوت بهار اجابت نشده ، بلکه کسانی که به اقتضای حرفه ی خود با سخن گفتن و بیان ، سرو کار دارند نیز آنگونه که باید ، در پی حل این مشکل برنیامده اند.این موضوع ، شامل گویندگان و بازیگران تئاتر و سینما می شود که با این غفلت ، اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحوی "کارآ و ماهرانه " استفاده کنند.

برای پی بردن به ادعّای بنده ، کافی ست به تماشای یک تئاتر بنشینید و با دقّت ، به بیان بازیگران گوش کنید.ببینید آیا ادای دیالوگ ها با آگاهی و احساس آنها نسبت به آنچه که می گویند ، ارتباط مستقیم دارد؟نه تنها بازیگران تئاتر، بلکه این نشانه ها را می توانید در بازیگران سینما و دوبلور ها نیز پیدا کنید.

نکته ی مهمّی که لازم است بگویم  این است که هرچه آگاهی و احساس شما نسبت به آنچه می گویید بیشتر باشد ، بیان شما ، دقیق تر ، عمیق تر و موثر تر خواهد بود.به عبارت دیگر، صدای شما ، هرچند از لحاظ فیزیکی ، کامل و دارای تنی گرم و دلنشین باشد ، تا زمانی که با آگاهی کافی و احساسی نیرومند نیامیزد، نمی تواند گفتاری دقیق و موثر ، عرضه کند.

صدا ، جلوه ای از شخصیت شماست.با صدا می توانید درون خود را به دیگران بنمایید. چگونگی تن صدا ، حالت  و انتقال  احساس  آن ، اگر خوش آهنگ باشد موجب تلطیف روح مخاطب و پذیرش شما خواهد گردید.هنگام سخن گفتن ، نگاه کردن به طرف مقابل ، هم نشان دهنده ی اعتماد به نفس شما ، هم احترام گذاشتن به اوست.

شمرده سخن گفتن، کمک شایانی به شما خواهد کرد تا مطالبی را که در نظر دارید بگویید، در ذهن خویش، مرور و بهتر آنرا ادا کنید.پیشنهاد می کنم همیشه به واکنش مخاطب توجّه داشته باشید.این موضوع کمک می کند که آیا وی راغب به گوش کردن به ادامه ی صحبت شما هست یا نه.

به وجود آوردن اشتیاق  در شخص مقابل شما ، نفوذ در وی را بهتر و آسان تر می کند.نفوذ ، به معنای راهیابی به زوایای پنهان ذهن اوست تا بتوانید  انگیزه ی  گوش کردن به آنچه می گویید را  در وی ،تقویت  نمایید.

ایجاد اعتماد در مخاطب ، یکی دیگر از نکات  اساسی  گوش کردن به سخنان شماست. دستیابی به آنچه آمد، مستلزم این است که شما، کمی با علم روانشناسی  مخاطب  آگاهی داشته باشید. برای روانشناسی گیرنده ی پیام ، لزومی به تحصیلات آکادمیک در زمینه ی روانشناسی ، نیست. کافی است او را ببینید و انعکاس گفته هایتان در وی را به تماشا بنشینید و به ارزیابی او بپردازید.

در پایان این بخش ، پیشنهاد می کنم:

_به قصد درک سخنان مخاطب به  وی گوش کنیم ، نه به نیت مخالفت با او.

تلاش نماییم  به نرمی  و مهربانی سخن بگوییم.به بیان دیگر ، در گفته هامان ، آثاری از تحکّم نباشد.

و کلام  آخر، اینکه :

            از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر           یادگاری که در این گنبد دوّار بماند


د ر بخش پیشین ، گفتم که : صدای شما ، یکی از جلوه های شخصیت شماست .به وسیله ی صد است که شما با دیگران، ارتباط برقرار می کنید.اینک ادامه ی مبحث را در خدمت شما هستم و لازم می دانم تشکر کنم از دوستان ارجمندی که چه از طریق پیام و چه با ای میل ، اظهار لطف داشته اند و خواستار ادامه ی این مهّم و  برخی نیز پرسشهایی مطرح کردند که به آنها پاسخ دادم.

هرچند که ظاهر شما،(حرکات،لباس، اشارات  غیر ارادی) نیز خبر از شخصیت شما می دهد ، ولی شما با صدا، اندیشه ها و احساسات دقیق خود را بیان می کنید.

هرچه صدای شما حسّاس تر و کارآتر باشد ، درون و منظور شما با جلوه ی بهتری  بیان می شود.این صدا، درونمایه ی لطیف و عمیق شما را به مخاطب منتقل خواهد کرد و به منظور نفوذ در دیگران ،لازم است شمرده و با وقار سخن بگویید.برای دستیابی به این هدف ، ابتدا نفس عمیقی بکشید ، سپس صوت را به آهستگی همچون نسیمی که آرام می وزد، آنرا به گوش شنونده ی خود برسانید. در چنین حالتی ، اعتماد به نفس  شما بیشتر می شود و با نگریستن در چشمان بیننده یا مخاطب خود ، می توانید بازتاب آنرا در چشمان وی ببینید.هرچه این عمل ،پر طنین تر باشد ، واکنش مخاطب را بهتر و دلانگیز تر خواهید دید. نگاه کردن به مخاطب ، لایه های پنهان روح و روان او را می تواند به شما بنمایاند به شرطی که  کمی روانشناسی بدانید.

برای نفوذ در دیگران ، نیازی به گذراندن دوره های روانشناسی نیست.از راه دل و با دل سخن گفتن ، آرام و متین بودن همراه تن صدای روح نواز، بهترین عوامل راهیابی به درون هر کس است.

افراد ، در زندگی روزمره ، انتهای کلمات ، به خصوص انتهای آخرین کلمه از هر جمله را معمولا نا مفهوم و سست ادا می کنند.چند جمله را به صورت یکنواخت بیان کرده و کلمات را با تکیه و تاکید ادا نمی کنند.صدا ،برد لازم را نسبت به محیط خود ندارد.آهنگ آن مطبوع نیست. عبارات ، معنای دقیق خود را به شنونده منتقل نمی کنند. به علت تنفس غلط ، برای بیان قسمت آخر کلام – اگر کمی طولانی باشد – نفس کافی ندارند.لذا به تار های صوتی ، فشار وارد می کنند یا نفس را در ریه ها حبس می نمایند و در نتیجه ، کلمات را بسیار بد ادا می کنند.تو دماغی یا جیغ صحبت می کنند.همه ی حروف به دلیل ورزیده نبودن عضلات سازنده ی آنها ، سست و کم جان ادا می شود. بعضی از کلمات را درست تلفّظ نمی کنند.عدّه ای لهجه دارند.عده ای بسیار تند و بریده سخن می گویند و برخی نیز بسیار کند ، کشدار و خسته کننده.

در بخشهای پیشین ،گفتم که عدّه ای بسیار تند و بریده بریده سخن می گویند و برخی هم بسیار کند ، کشدار و خسته کننده. این مشکلات بیانی در زندگی روزمره ی مردم ، به صورت  عادتی همگانی در آمده . به همین علّت ، معمولا به عنوان نقص یا عیب بزرگی در ایجاد ارتباط محسوب نمی شود ، اما در روی صحنه ی تئاتر برای بازیگر ، عیبی محسوس و غیر قابل گذشت به حساب می  آید.        

 متاسفانه اکثر مردم از تکلم ، این امکان مهم و بزرگ که منحصر به انسان است ، استفاده ی کامل نمی کنند.تا آنجا که می توان گفت بخشی از مشکلات عدم ارتباط و نبود تفاهم میان افراد ، از آشنا نبودن به آنها نسبت به بهره گیری درست از این وسیله ی انتقال افکار و احساسات است.اما در روی صحنه تئاتر که تماشاگر ،به قصد درک و فهم تمام وکمال آن مشاهده می کند ، باید آنچه در پس رفتار ها و گفتار هاست را درک کند و به درستی از آن آگاه شود. این مهم باعث می گردد تا عواطف او نسبت به آنچه در صحنه می گذرد را عمیق تربفهمد و دریافت کند.بنا براین ، بازیگر باید بیش از هر چیز به پرورش صدا و بیان خود بپردازد.

این موضوع را نیز نباید از نظر دور داشت که منظور از تمرینهای پرورش و بیان ، صرفا پرداختن به جنبه های ظاهری صدا جهت برخورداری از صدایی صاف و با برد قوی نیست ، بلکه این گونه تمرینات به قصد کسب قدرت انتقال مفاهیم و احساسات و عواطف گوناگون است و زیبایی ، رسایی و برد صدا در خدمت این هدف اصلی است.


وزن و ريتم در تمام زندگي ما و نظام هستي ، وجود دارد.در همه ي آنچه ما

مشاهده مي كنيم و مي شنويم.در رشد گياهان ، صداي پرندگان ، در خنده و

 گريه ، در جنبش برگ درختان ،در آواي موسيقي آب نهر ها و رودخانه ها، در

وزش باد ، در ضربان قلب موجودات زنده و خلاصه در تمامي ذرات زندگي و

طبيعت به ويژه در گفتگوي روزمره ي افراد انساني با يكديگر ، وزن و ريتم

 جريان دارد.

 توجه به ريتم در بيان ، يگانگي نوع ارتباط با اصل طبيعت را كه بر اساس ريتم

 ، بنا شده است ، تضمين مي كند.اين را هم بگويم كه ريتم در موسيقي

وآواز با ريتم در گفتگو ، متفاوت است.اما ، از آنجا كه همه ي پديده ها داراي

ريتم هستند ، ناهماهنگي در ريتم در هر يك از رشته هاي هنري ، نشان

نقصان و بيماري ست .بنابراين ، در تمرينهاي بدني و بياني ، خواندن اشعار و

توجه و دقت نسبت به ديده ها و شنيده ها  را مورد توجه خاص قرار دهيم و

جزيي از زندگي خود نماييم.

هنگامي كه ريتم را بشناسيم، متوجه مي شويم كه  به عنوان مثال :لازم

است غزليات حافظ را با ريتم كند و اشعار فردوسي را با ريتم تند بيان كنيم.به

 همين منوال ، در مكالمات روزمره ،چگونه با ريتم كند و برخورداري از

احساس شوق انگيز ، با ديگران ارتباط برقرار كنيم كه اثر مطلوبي بر آنان

بگذاريم.


هدف ، موقعیت ، احساس و رابطه ی ما نسبت به هر جمله ای که بر زبان می آوریم، چگونگی لحن ما را مشخص می کند.یک جمله ی واحد می تواند با تغییری ولو اندک، معانی گوناگون یا متضادی را به شنونده ، القا کند. گفتن یک مطلب در ارتباط کلامی  بین انسانها ، گاه بیش از خود آن مطلب مهم می نماید. بدین لحاظ، اشخاص در روابط اجتماعی ، هنگام گفتگو با هم ، در رفتار و نگاه و لحن مخاطب خود در جستجوی انگیزه و احساس واقعی او هستند.منظورم آن انگیزه  ایست که در پس کلام ظاهری او نهفته است.

برخی اوقات ، اتفاق می افتذ که شنونده در بطن آوایی که به گوشش می رسد، با توجه به لحن گوینده ، معانی دیگری جز آنچه مورد نظر فرستنده ی پیام است را دریافت می کند که این موضوع بر می گردد به چگونگی نگرش وی به محیط زندگی و اینکه کیست و با چه ادراکی رشد کرده است.با این توصیف، هر حرف درست و منطقی ، صرفا به دلیل درست و منطقی بودن آن مورد توجه و قبول مردم واقع نمی شود.چراکه صداقت لازم را در لحن گوینده ی آن نمی بیند و در می یا بد که فکر اصلی گوینده ، بر خلاف چیزی است که می گوید.

این موضوع ، گذشته از آنچه در زندگی  واقعی مشاهده می کنیم ، در نمایش هایی که شخصیت های آن از نظر روانی و اجتماعی به دقت وتحلیل نیاز دارد نیز کاملا مشهود است. از آن جمله: می توان به آثار ماندگار شکسپیر و چخوف اشاره کرد که انسان را با تمام ابعاد پیچیده ی روانی خود تصویر کرده اند.


ادامه ی مبحث " لحن " در بیان:

   برخی از دوستان خواسته اند مبحث " لحن " در بیان را بیشتر بنویسم.ضمن سپاس از همگی ، توجه شما را به ادامه ی آن جلب می کنم:

   ویژگی های شخصیتی و رفتاری افراد نیز در لحن و چگونگی بیان، تاثیر دارد.کافی ست با دقت به بیان اشخاص متکبر گوش کنید.آنها حتی به عنوان درخواست چیزی از کسی ، لحن آمرانه شان به خوبی محسوس است. مثلا اگر بخواهند کتابی از شما  بگیرند، گرچه ظاهر جمله شان مودبانه است ، اما حالت دستوری را نمی توانند از گفته شان حذف کنند. به این جمله توجه کنید:

   لطفا کتاب داستان " مدیر مدرسه " را به من بدهید. واژه ی " من " را چنان با تاکید و طنین بیان می کنند که روح خواهش در جمله ، رنگ می بازد. صورت دیگر اینکه کسی بدون استفاده از کلمه ی " لطفا "، همین تقاضا را با فروتنی  ادا کند. در چنین حالتی ، شخص گوینده  ارتفاع صوت خود را به جای بالا بردن ، پایین می آورد و کلمه ی " من " را آهسته تر از کلمات دیگر بیان می کند.

   این مثالهای ساده که به طور ملموسی در برخورد های روزمره با آن مواجه هستیم ، ما را متوجه این واقعیت می کند که لحن اشخاص بسته به انگیزه ، شخصیت ، رابطه ، احساس و موقعیت آنها متفاوت است و نمود بیرونی این تفاوتها در تاکید ها ، سکون ها ، وزن و ضرباهنگ ، افت و خیز ها ، قوت و ضعف طنین صدا آشکار می شود.

   اگر بخواهیم این مهم را به بازیگران تعمیم دهیم، می توان گفت که بازیگر با استفاده از امکانات صدای خود، می تواند از آن به مراتب موثر تر و کارا تر از یک ساز در جهت انتقال افکار و عواطف خود استفاده کند.

یکی از مهم‎ترین راه‎های ارتباط ما با دیگران، صداست. گرچه "زبان تن" و ظاهر افراد نیز گونه‎های دیگر ایجاد ارتباط را رقم می‎زند؛ اما تنها وسیله‎ای که می‎شود با آن اندیشه و احساس خود را بهتر بیان کرد، صداست. حدود ۵۵  سال پیش، شادروان ملک الشعرای بهار، در کتاب گرانمایه‎اش "سبک شناسی"، ضعف نحوه‎ی سخن گویی ما را امری کلّی دانست و از ضایع شدن آهنگ صدای ما و جویده حرف زدن  بیشتر انسان‎ها، سخن گفت و از قول مردی فاضل نقل کرد که : «مردم ما به جای سخن گفتن، ناله می‎کنند». به همین خاطر، از همگان دعوت کرد تا به ورزش صدا بپردازند و طریق سخن‎گویی درست و فصیح را با آهنگ استوار و متین، بیاموزند.

  از آن هنگام تا کنون نه تنها  دعوت بهار اجابت نشده؛ بلکه کسانی که به اقتضای حرفه‎ی خود با سخن گفتن و بیان، سرو کار دارند نیز آن‎گونه که باید، در پی حل این مشکل برنیامده‎اند. این موضوع، شامل گویندگان و بازیگران تئاتر و سینما می‎شود که با این غفلت، اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحوی "کارآ و ماهرانه" استفاده کنند.

 برای پی بردن به ادعّای بنده ، کافی است به تماشای یک نمایش بنشینید و با دقت، به بیان بازیگران گوش کنید. مشاهده نمایید آیا ادای دیالوگ‎ها با آگاهی و احساس آن‎ها -نسبت به آن‎چه که می‎گویند- ارتباط مستقیم دارد؟ نه تنها بازیگران تئاتر، بلکه این نشانه‎ها را می‎توانید در بازیگران سینما و دوبلورها نیز پیدا کنید.

 نکته‎ی مهمی که لازم است اشاره شود این است که هرچه آگاهی و احساس شما نسبت به آن‎چه می‎گویید بیشتر باشد؛ بیان شما  دقیق‎تر، عمیق‎تر و موثرتر خواهد بود. به عبارت دیگر، صدای شما، هرچند از لحاظ فیزیکی، کامل و دارای تنی گرم و دلنشین باشید، تا زمانی که با آگاهی کافی و احساسی نیرومند نیامیزد، نمی‎تواند گفتاری دقیق و موثر، عرضه کند.

 گفته‎اند : «صدا، جلوه‎ای از شخصیت ماست. با صدا می‎توانیم درون خود را به دیگران، نشان دهیم.» چگونگی تُن صدا، حالت  و انتقال  احساس  آن، اگر خوش‎آهنگ باشد باعث لطافت روح مخاطب و پذیرش ما خواهد گردید. هنگام سخن گفتن، نگاه کردن به طرف مقابل، هم نشان دهنده‎ی اعتماد به نفس ماست و هم احترام گذاشتن به اوست.

شمرده سخن گفتن، کمک شایانی به ما خواهد کرد تا مطالبی را که در نظر داریم بگوییم، در ذهن خویش، مرور و بهتر آن‎را ادا کنیم. پیشنهاد می‎کنم همیشه به واکنش مخاطب توجه داشته باشید. این موضوع  به ما کمک می‎کند تا بدانیم آیا وی راغب به گوش کردن به ادامه‎ی صحبت هست یا نه.

به وجود آوردن اشتیاق  در شخص مقابل، نفوذ در وی را بهتر و آسان‎تر می‎کند. نفوذ، به معنای راهیابی به زوایای پنهان ذهن اوست تا بتوانیم انگیزه‎ی  گوش کردن به آن‎چه می‎گوییم را  در وی، تقویت  نماییم. ایجاد اعتماد در مخاطب، یکی دیگر از نکات  اساسی گوش کردن به سخنان ماست. دستیابی به آن‎چه آمد، مستلزم این است که  کمی با علم  مخاطب‎شناسی، آگاهی داشته باشیم. برای آشنایی با این علم، لزومی به تحصیلات آکادمیک در رشته‎ی روان شناسی، نیست. کافی است مخاطب را نگاه کنیم و انعکاس گفته‎هایمان  را به تماشا بنشینیم و به ارزیابی او بپردازیم.

هرچند که ظاهر ما، (حرکات، لباس، اشارات  غیر ارادی) نیز خبر از شخصیت ما می‎دهد؛ ولی ...

ادامه ی مطلب را از اینجا در سایت " آکادمی هنر " بخوانید:

http://www.academyhonar.com/rtl-languages/education/1288-bayan.html

در مباحث فن بیان پیشین ، قول دادم که در مورد "تن صدا "، " ارتفاع صدا " و" حجم صدا "توضیح دهم که در این بخش – در حد حوصله ی این ستون – به آن خواهم پرداخت.

صدای آدمی ، در برابر هر دشواری ، حساس است.این حساسیت به سرعت موجب تنش  و سر انجام ، منتج به محدودیت صدا می گردد.یکی از نگرانی های بازیگران تئاتر این است که صدایشان ، آن گونه که باید در سالن نمایش به گوش تماشاگران نرسد.این مهم ، بر می گردد به این که هنرپیشه ، واضح و دقیق صحبت کند و بی آن که بدون دلیل دیالوگ هایش را " بلند "  ادا کند ، تمام سالن را بپوشاند. این ویژگی صدا را " برد صدا " می گویند که با حجم صدا تفاوت دارد.

حجم صدا به چگونگی بلند یا آهسته بودن صدا اشاره دارد ، در حالی که زیر یا بم بودن صدا را " ارتفاع صدا " می گویند. لازم است تاکید کنم که بلند بودن صدا به تنهایی کافی نیست . حتمن شما ، تماشاگر نمایشی بوده اید که هنرپیشه ای با صدای بسیار بلند سخن می گفته ، ولی چیزی از کلماتش فهمیده نمی شده است.

به بیانی دیگر، صدای بلند یا حجم صدا در برخی صحنه ها لازم است، اما برد صدا به نفوذ و رسایی آن اشاره دارد. هنگامی که هنرپیشه ای ، بتواند با صدای آهسته - حجم کم-  آن چنان سخن بگوید که گفته هایش در تمامی سالن به وضوح شنیده شود ، می گوییم دارای برد صدای خوبی است.

باید تاکید کنم که هدف از پرورش صدا و بیان ، از بین بردن ویژگی های فردی  به منظور  یاد گرفتن شیوه ی تلفظ و بیان استاندارد یا رسمی نیست.به عبارت دیگر ، شیوه ی استاندارد نباید بدان منجر شود که گفتار ما ، از سر زندگی و انعطاف خود دور شود و در نتیجه حالتی ساختگی ، بی روح و رسمی پیدا کند. بنابراین ، به مصداق " هرچیز به جای خویش نیکوست" ، خوب است که فن بیان را با همه ی فراز و فرود هایش ، فرا بگیریم  به شرطی که به شیوایی سخن ما ، لطمه ای وارد نکند.

http://newway.blogfa.com/cat-3.aspx


برچسب‌ها: فن بیان, مهارت های ارتباطی, حرف زدن, چگونه زیباتر حرف بزنیم
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۹۱ساعت ۱۸:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

نشانه ها یا راهنمایی های بیانی (Vocalcues)

 

نشانه ها یا راهنمایی های بیانی (Vocalcues)

«ازت متنفرم» . تصور کنید که این کلمات درچه وضعیت وحالتی بیان می شود، درحالت خشم وناراحتی ویا درحالتی کاملاً متفاوت، بین دو دوست بسیار نزدیک ویا زن وشوهر. عبارت ساده « ازدیدن شما خوشحالم» می تواند علی رغم پیام کلامی خود، ریاکارانه وغیر صادقانه باشد وچندان رضایت وخوشحالی درآن نهفته نباشد. در این قسمت سعی در تمایز بین پیام های بیانی وکلامی می شود واینکه چه چیزی گفته می شود وچگونه گفته می شود .«مهرابیان» به خوبی به تشریح اطلاعات بیانی می پردازد و می نویسد(اطلاعات بیانی، آن دسته ازپیام هایی هستند که درگفتگو زمانی که نوشته شوند مفهوم خود را ازدست می دهند).

برای بررسی تاریخ مطالعات مربوط به «پدیده های بیانی» به نام برجسته یک مردم شناس سرشناس جورج ال ترانر برمی خوریم که اصطلاح «پارالنگویج» (para language) را برای اولین بار به کارگرفته است. کلمه پارا (para) کلمه ای یونانی است به معنی «به علاوه» ، «نزدیک »، «فرا». ازاین رو می توان گفت paralanguage که ما آن را دراینجا (زبان آوایی) ترجمه کرده ایم اشاره داردبه چیزهایی که ورای زبان است یاعلاوه برآن می باشند. ازاین پس ما به جای آن «زبان آوایی» را به کارمی گیریم.

زبان آوایی دارای دوعنصراساسی است: کیفیت های صدا- مانند «دانگ» یا «گام»- «دامنه» ، «طنین»- «کنترل لب» و «تلفظ» و«ادا» یا صدای منفک ازساختارهای زبان شناسی، مانند گریه، خنده وغرغر وامثال آنها.

راهنمایی های بیانی به گونه ای که خواهیم دید، عواطف ما را ازیکدیگر متمایز می کنند وبرقضاوت های ما نیز درمورد شخصیت وپایگاههای اجتماعی اثرمی گذارند. با این حا، هرچند ما سعی درخود آگاهی خویش در«اثرگذاری دیداری» برروی دیگران داریم، عده کمی ازما توجه لازم به «اثرگذاری بیانی» خود بردیگران می کنیم. دلیل خوبی برای این امر وجود دارد. اگرکسی به چهره شما خیره شود، شما می توانید به آینه نگاه کنید ودریابید که چرا او به شما خیره شده بود. (البته این نکته مهم وجود دارد که اگر درمجالس، مخصوصا مجالس رسمی به کسی خیره شویم، عمل بسیار بدی می باشد ودرواقع با این کار به فرد مقابل با نگاهمان توهین می کنیم). نگاه کردن به آینه نیز امروزه امری طبیعی است وهرکس حداقل یک بار درروز به آینه نگاه می کند وبه چهره خویش خیره می شود. درمقابل، شما هرگز صدای خود را آن گونه که دیگران می شنوند، نمی شنوید. برای اولین بار که شما صدای خود را ازطریق ضبط صوت شنیده اید، اکثراً برایتان عجیب بود و گاه تکان دهنده ومأیوس کننده. شما ممکن بود که اصلاً صدای خود را نشناسید وتصور کنید که صدا، صدای دیگری است.

برخلاف بسیاری ازما انسان های عادی، هنرپیشه گان، آوازخوانان، سخنرانان ووعاظ وآنان که آموزش های مربوط به آوا وآواشناسی را دریافت کرده اند، دقیقا می دانند که آوای آنان چگونه است وچه تأثیری می گذارد. گاه آنان به راحتی صدای خود را که بسیار دقیق تقلید شده است ازصدای تقلیدی تشخیص می دهند. درحالی که اشخاص عادی ازچنین مهارتی کمتر برخوردارند. درحقیقت صدای هرانسانی منحصربه فرد است. برای آنکه، صدای هرانسان ترکیبی ازکیفیت های یگانه است که فقط خاص او می باشد ونه کس دیگری. پس ازبحثی مختصر درمورد اطلاعاتی که راهنماهای بیانی ارائه می کنند، به چهارکیفیت اساسی صدا وآثارآن برفراگرد ارتباطات می پردازیم. با یددر نظرداشت زمانی که ما سخن می گوییم این چهار کیفیت وبسیاری دیگر که درارتباطات وجود دارند ولی دراین نوشته نیامده است به طورهمزمان بریکدیگر اثرمی گذارند.

اطلاعات در راهنماهای بیانی

گاه ممکن است ما به گونه مشهودی احساس کنیم که می توانیم قضاوت هایی درمورد بیان ونحوه بیان چیزی که کسی به صورت پیام به ما می فرستد، انجام دهیم. شاید هریک ازما بارها درطول زندگی خود درشرایط وگفتگوهای با دیگران بوده ایم وشنیده ایم که به ما گفته اند« با این لحن با من سخن نگو». درحالاتی نظیراین، خلق ها تنگ وخشم وغضب به گونه ای محسوس دررفتارها مشخص می باشند. همه این حالات از اینجا نشأت گرفته اند که ما از لحن صدای طرف مقابل خود نوعی مخالفت ویا ااحساس ناخوشایندی را نسبت به خود دریافته ایم. ما نسبت به احساس او که درقالب لحن (tone) صدا تبلوریافته است واکنش نشان می دهیم وگرنه خود کلام دربسیاری ازمواقع بسیار خوشایند ومؤدبانه است واگرتوام با لحنی مناسب نیز باشد شاید خیلی دوستانه نیز جلوه کند.

راهنماها یا نشانه های بیانی منبع بسیاری از تعبیرها وتفسیرها درمورد چیزهایی است که ما آن ها را درشمارعواطف واحساسات درمی آوریم. با این نشانه ها است که ما به گنج خانه عواطف دیگران وقوف حاصل می کنیم وبا کلیه این راهنماها است که می توانیم دربرج عاطفه را بازگشاییم. بی این نشانن ها وراهنماها کاربس دشواراست و گاه ناممکن.

بسیاری ازعواطف مشخص دیگران را می توان به درستی فقط ازطریق نشانه های بیانی دریافت ومورد شناسایی قرارداد.

درحقیت، درک بسیاری ازعواطف گوناگون افراد فقط ازطریق شنیدن نحوه ادای کلمات وجملات آنها وآن هم با توسل به الفبا میسر است. گرچه هر اندازه تشابه بین عواطف واحساسات بیشتر باشد به همان میزان تشخیص وتمیز آنها دشوارتر خواهد بود. مثلا تمیز بین تحسین وپسند کار نسبتاً دشواراست.

بقیه عواطف واحساسات نیز از طریق نشانه های بیانی قابل تشخیص اند. برای مثال، دیگران می توانند خشونت وحالت تهاجمی فرستنده پیام را با شنیدن آن ازطریق ضبط وپخش صوت به دست آورند. این استدراک هرگز ازطریق نوشته به این سهولت مقدورنیست. نشانه های آوایی گاه مبنای قضاوت واستنتاج ما درمورد سلوک وشخصیت دیگران می شوند. برای مثال اگرشخصی با رسایی نسبی سخن گوید وصدایش دارای دانگ و طنین مناسب بوده وکلامش ازسرعت (Rate) نسبتاً بالایی نیز برخوردارباشد، همه مؤید آن است که اوفردی متحرک وپویاست. اگر کسانی بیشتر ازلحن ونواخت یا تلحین وسرعت بالاتر کلمات، بلندی آوایی وروانی وسلاست درسخنگویی استفاده می کنند، آنان را بیشتر اقناعی یا متقاعد کننده می یابیم.

علیرغم توافق گسترده میان صاحبنظران ارتباطات برسرارتباط تنگاتنگ کیفیت های صدا ومشخصات شخصیتی افراد، مبانی پشتیبانی کننده قاطعی ازنظر پژوهش دراین مورد وجود ندارد. چنین به نظرمی رسد که این قضاوت اه ازکلیشه های آوایی نشأت گرفته اند. حتی اگر باورهای ما ریشه ای درحقیقت نداشته باشند، تأثیر شگرفی برپاسخ وواکنش ما نسبت به دیگران خواهند داشت. زیرا ما به گونه ای عمل می کنیم وکنش های خود را شکل می دهیم که تصورمی کنیم درست ترین است. ازاین روف زمانی که درصنعت سینما صوت نیز به تصویراضافه شد تعداد قابل ملاحظه ای ازستارگان فیلم های صامت، کارشان کساد شد ودیگر نتوانستند به خوبی گذشته بدرخشند. چه تماشاگرانی که اینک آنها را درفیلم های ناطق می دیدند، انتظار داشتند که صدایشان با شخصیت پیشین که به گونه صامت درفیلم ها ظهورکرده بود،انطباق داشته باشد وهنگامی که چنین نبود به تخریب آن شخصیت درذهن آنان منجر می شد.

عده ای براین باورند که هرطبقه وقشر اجتماعی برای خود از نظرآوایی دارای ویژگی هایی است. افرادی که می خواهند درشمار آن طبقه وقشرقلمداد شوند ناچار به پیروی ازآن رفتارهای آوایی می باشند. مثلا درگذشته درکشور خودما عیاران ولوطی ها علاوه براینکه برای خود ازنظر ظاهرویژگی هایی را قائل بودند ازنظر آوایی نیز لهجه وتلفظ خاصی را داشتند که دیگر اقشار نمی توانستند بدان گونه تکلم کنند. این شیوه تکلم وضعیت اجتماعی عیار یا لوطی را ازدیگر اقشار نظیر دیوانیان، صوفیان، وسپاهیان و.. متمایز می کرد. این تنها درکشورما حاکم نبوده بلکه درهمه جا کم وبیش چنین وضعی به شکلی جاری بوده است. مثلا گوفمن ازنویسنده ناشناسی درقرن 19نقل می کند که چگونه صدا وریزه کاری های آوایی درطبقات اجتماعی نقش داشته وبه تعیین وتشخیص پایگاه اجتماعی افراد کمک می کرده است. نویسنده به چگونگی گفتگو با مستخدمان برای طبقه فرا مرتبه می پردازد:

«فرامین خود را برگزیده وبا ملایمت ووقار وطمطراق وبا حالتی محتاطانه ومختصر صادر کن. بگذارصدایت آسوده وآرام بخش باشدف اما ازلحن دوستانه وتوام با همدردی با آنان بپرهیز. بهتر است به هنگام شرح دادن فرامین خود به آنان ازصدای بالایی استفاده کنی. اما باید سعی کنی که این آوای بلند درانتهای جمله به ضعف وملایمت گرایش پیدا نکند. یکی ازبهترین مردانی که دراین زمینه آموزش لازم را دیده وآن را به کارگرفته است وما افتخار هم صحبتی با اورا داشته ایم درگفتگوی با مستخدمان اغلب این عبارات را به کارمی برد: « من ازشما به خاطرفلان وفلان ممنونم» ویا«لطفا فلان کاررا برای من انجام دهید». این فرامین بسیار با ملایمت ولی با لحنی بسیار بلند وآمرانه داده می شد. مهارت واستادی گوینده دراین نهفته بود که به زبان، چیزی را می طلبید ولی به لحن وآوا به مخاطب خود هشداری داد که فرمانی لازم الاجرا است.

نوشته فوق ممکن است غریب وجالب توجه باشد. اما باید درنظرداشت هنوز هم تازگی خود را دارد ودربیشتر اجتماعات می تواند درروابط بین افراد مورد نظر باشد واثربخشی راهنماها یا نشانه های آوایی را به درستی نشان دهد.

امروزه درکالیفرنیای آمریکا «ندا درمان» ها به مداوای بسیاری ازاشخاص می پردازند که به آنها مراجعه می کنند ومی خواهند ازشر لهجه نامناسب مثلا تگزاسی یا نیویورکی ویا هرلهجه دیگری خلاص شوند. دکتر «مورتون کوپز» یک پزشک گفتاردرمان ازلوس آنجلس درگفتگویی به خبرنگار نیویورک تامیز گفته است که بیشتر کسانی که به اومراجعه کرده اند افرادی هستند که دوست ندارند درگفتگو، طرف مقابل آنها پی به اصلیت آنها یا زادگاه وجایی که درآن پروده شده اند ، ببرند. برای آنان این یک ویژگی منفی است که هرچه سریعتر وبهتر می خواهند آن را ازخود دورکنند. دکترکوپر پس ازچند ماه ندادرمانی بروی آنان مشکل آنها را برطرف می کند وآنان اینک توان ان را دارند که به جرأت بگویند منشأ کالیفرنیایی دارند نه جای دیگر. آن ها به این دلخوشند که مردم آن ها را کالیفرنیایی بدانند ودکتر کوپر می گوید: من این رابه آن ها می دهم.

نشانگرهای مربوط به پایگاه اجتماعی درگفتار به طرق مختلف خودرا نشان می دهند وترکیبی هستند ازانتخاب کلما، تلفظ، ساختاردستوری، کیفیت صدا، نحوه سخنگویی ونکات قابل مشاهده دیگر. جالب توجه است که درنظر داشته باشیم قضاوت های مربوط به پایگاه اجتماعی بسیار سریع درگفتگوی میان افراد شکل می گیرند. برای مثال، بعد ازاستماع حدود 10 تا 15 ثانیه ازگفتار یک فرد ناشناس که به عنوان نمونه انتخاب شده است این ارزیابی وقضاوت درذهن شنوندگان یا مخاطبان پدید می آید وباید دانست که ازپایایی نسبتا بالایی نیز برخوردار است. (ارتباطات انسانی، علی اکبر فرهنگی، ص 310-316).

http://www.yahyaee.com/tashrifat/2011/09/post-18.html


برچسب‌ها: صدا, پرورش صدا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ دی۱۳۹۱ساعت ۲۰:۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مطالب قدیمی‌تر