فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

مهار خشم و مشاجره با استفاده از واژه های مناسب و آرام بخش

چرا و چگونه از بروز عصبانیت جلوگیری کنیم؟

شخصیت اولین هدفی است که با تیر عصبانیت شما قربانی می شود، گاهی عواقب ناشی از این عصبانیت بیش از قربانی شدن شخصیت یا آبروی شما تلفات خواهد داشت و منجر به دردسرهای بزرگ و جدی زیادی می شود.

زمانی یک انسان، فهمیده و با شخصیت است که در موقعیت های سخت و تحریک کننده، کنترل اوضاع را به خوبی در دست بگیرد. بعضی از آدمها وقتی عصبانی می شوند، بدون اینکه عواقب آن را در نظر بگیرند تمرکز خود را از دست می دهند و دست به کارهایی می زندد که خودشان هم بعدها باور نمی کنند که چنیین اعمالی را انجام داده باشند.آنها به علت این که نتوانسته اند لحظه ای کوتاه بر خشم خود غلبه کنند افکار و اعمال مخفی خود را برای دیگران به نمایش گذاشته اند.

افکار مخفی را می توان واکنشی آنی دانست که مغز آدمی در پاسخ به شرایط به وجود آمده، به شما پیشنهاد می دهد، اما بعضی مواقع بهتر و صلاح است که پیشنهادات مغز را مخفی نگه داریم و از انعکاس آن به دنیای خارج خودداری کنیم.

ما اگر بخواهیم محبوبیت و شخصیت خود را در نزد دیگران حفظ کنیم باید بدانیم که هرلحظه ممکن است شرایطی پیش آید که محبوبیت و    ...    .


برچسب‌ها: اخلاق گفتگو, هنر گفتگو, مهارت های گفتگو, خشم, عصبانیت
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۲:۱۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

هنگام سخن گفتن و پرسش از دیگران ، دست هایم می لرزد و دچار اضطراب می شوم . چکنم ؟

 

من دخترى 21 ساله هستم. هنگام پرسیدن درس دچار اضطراب مى‏شوم و دست‏هایم مى‏لرزد و مورد تمسخر دیگران قرار مى‏گیرم براى همین از دیگران کناره‏گیرى مى‏کنم. البته وقتى در میان دختران صحبت مى‏کنم دچار اضطراب نمى‏شوم، راهنمایى‏ام کنید.

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ به نظر مى‏آید على‏رغم این که شما از توانایى‏هاى خوبى برخوردارید، ولى مشکل کم‏رویى دارید. براى این که علت این مسئله را بهتر بشناسید با راهکارهایى که ارائه مى‏شود مشکل را برطرف کنید، کمى در این زمینه توضیح مى‏دهیم؛ در فرهنگ ملى و دینى ما ایرانیان، مانند سایر ملل، آداب و رسومى وجود دارد که اگر خوب رعایت شوند، فرایند اجتماعى شدن به آسانى تحقق پیدا مى‏کند.
از جمله این آداب، سلام کردن و احوال پرسى از دوستان و خویشاوندان است در برخورد و معاشرت با دیگران سعى کنید:
1. در سلام به هم‏جنسان خود و   ....   ...


برچسب‌ها: اعتماد به نفس, کمرویی, اضطراب, خودکم بینی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۳۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

برای حرف زدن و سخنرانی ، جرأت لازم ندارم . چکنم ؟

لطفاً روشى به من یاد بدهید تا جرأتم زیاد شود و بتوانم حرف بزنم؟

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ نداشتن جرأت در انجام کارها و عدم اعتماد به نفس، ممکن است ناشى از حالات زیر باشد:
الف. خود کم‏بینى ؛ انسان با آنکه داراى ارزش‏ها و لیاقت‏هاى خاص خود است، ولى خود را ناچیزتر از آنچه هست، مى‏انگارد! به عبارت دیگر خود و ارزش‏هاى خویش را باور ندارد.
ب. دیگر بزرگ‏بینى ؛ منظور این است که گاهى انسان براى دیگران هیبتى تصوّر مى‏کند و آن چنان آنها را در خیال خود بزرگ جلوه مى‏دهد، که گویى خودش در برابر آنان مورى به درگاه سلیمان و یا ذره‏اى در برابر خورشید است و   ......


برچسب‌ها: اعتماد به نفس, تقویت اراده, اضطراب کنفرانس, خجالت کشیدن, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۳۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

توانایی ارائه یک کنفرانس مطلوب را ندارم و بر سخن گفتن مسلط نیستم . چکنم ؟

 جرأت کنفرانس دادن را ندارم ؛ احساس مى‏کنم آن‏گونه که باید بر سخن گفتن مسلط نیستم و نمى‏توانم آنچه را که مى‏دانم بر زبان آورم. در ضمن اگر کسى هنگام سخن گفتن انتقاد کرد، چگونه باید برخورد کنیم؟ لطفاً راهنمایى‏ام کنید. 

من پاسخ بهتری دارم !

پیوند همیشگی پاسخ یکى از علل نداشتن جرأت براى ارائه کنفرانس یا سخنرانى، نداشتن اعتماد به نفس کافى است. اگر بتوانید قبل از شروع کار، اراده و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و به خود تلقین کنید که قادر بر انجام این کار هستید، مشکل شما تا حد زیادى حل مى‏شود. علاوه بر این، در اینجا به بعضى از راه‏کارهایى دیگر براى برطرف شدن این مشکل اشاره مى‏شود. اما قبل از آن توجه به مقدمه‏اى در این باره بایسته است:
اضطراب و ترس از شرکت در برنامه‏هاى جمعى، علل زیادى دارد. یکى از آنها داشتن افکار منفى است و چون زیر بناى احساسات انسان افکار او است، اگر این افکار منفى باشد، احساسات او نیز منفى و تخریب گر خواهد بود. اگر بتوانید افکار منفى را تبدیل به افکار مثبت کنید، ترس شما از بین مى‏رود.
چند نمونه از افکار منفى که ......


برچسب‌ها: اعتماد به نفس, تقویت اراده, اضطراب کنفرانس, خجالت کشیدن, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا هنگام حضور در جمع ، برای حرف زدن خجالت می کشم ؟

احساس مى‏کنم انسان اجتماعى و برون‏گرا نیستم ؛ زیرا هنگام حضور در جمع دوستانه یا مهمانى حرف زیادى براى گفتن نمى‏یابم. اگر هم حرفى‏داشته باشم، نمى‏توانم صریح و با آرامش بیان کنم و مجبور مى‏شوم در گوشه‏اى ساکت بنشینم و فقط به صحبت‏هاى دیگران گوش داده، جواب آرى یا نه بگویم. این سکوت بیش از حد باعث نارضایتى و ناراحتى طرف مقابل مى‏شود ؛ زیرا به قول خودشان من یک فرد با حال نیستم. فرق من با کسى که صحبت‏هایش روان است و به راحتى مى‏تواند در دل دیگران نفوذ کند و سخنان ارزشمند بگوید در چیست؟ چرا او با آرامش و راحتى نظرش را ابراز مى‏کند ؛ ولى من با خجالت و احتیاط... احساس مى‏کنم وقتى کسى بار اول با من برخورد مى‏کند، مرا بهتر از آنچه هستم مى‏بیند ؛ ولى بعد از مدتى برخوردش دگرگون مى‏شود و حتى سعى مى‏کند خود را کنار بکشد.

من پاسخ بهتری دارم !

پیوند همیشگی پاسخ در ابتدا لازم است توجه شما را به چند نکته روان شناختى جلب گردد:
یکم. یکى از ابعاد وجودى انسان، «بعد اجتماعى» او است؛ به گونه‏اى که گفته‏اند: انسان موجودى اجتماعى است. و باید در بستر اجتماع با هم نوعان خود زندگى کند. پس همان‏طور که در دیگر ابعاد مانند بُعد شناختى و  .......


برچسب‌ها: خجالت کشیدن, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۰:۴۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا هنگام حرف زدن و سخنرانی ، تپق می زنم و دست و پایم را گم می کنم ؟

براى جلوگیرى از هول شدن، کم‏جرأتى، تپق زدن هنگام حرف زدن و دست و پاى خود را در مقابل جمع گم کردن، چه باید کرد. در ضمن براى کسب اعتماد به نفس، مرا راهنمایى کنید؟

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ در این باره باید گفت این مسأله‏اى که شما مطرح کردید، گرچه آزاردهنده و گاهى اوقات مشکل‏آفرین است، اما قابل حل است و شما مى‏توانید به راحتى بر این مشکل غلبه پیدا کنید، منتها براى حل آن؛ اول باید عوامل آن را بشناسید بعد با پشتکار، جدیت و حوصله به تدریج آنها را برطرف کنید.
به نظر مى‏آید این مشکل ناشى از اضطراب اجتماعى است؛ یعنى، شما علیرغم این که توانایى‏هایى دارید اما در اجتماع و در حضور دیگران جرأت ارائه آنها را ندارید و معمولاً به قول خودتان هول مى‏شوید.
براى روشن‏تر شدن مطلب کمى بیشتر در مورد اضطراب توضیح مى‏دهیم.
اضطراب در واقع جزء ساختار شخصیت انسان است و   ...


برچسب‌ها: تپق زدن, لکنت زبان, اعتماد به نفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۰:۲۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

۷ راه حل ساده برای سخنرانی بدون ترس


 

1- این رو قبول کنید که همواره کمی ترس و عصبانیت همراه شماست.
این اصل خیلی مهمی تو انجام یک پرزنت هست. بهتره خودتون به حضار بگین که کمی ترس ورتون داشته تا اینکه خودشون کشف کنن که شما کمی استرس و ترس دارین. اینجوری دیگه لازم نیست استرس و ترس خودتون رو بپوشونین وکلی از سنگینی کارتون کم میشه. شما میتونید این مطلب که کمی استرس و ترس دارین رو به صورت جوک و فان به حضار بگین. مثلا بگین که “1 ساعت پیش فقط من و خدا میدونستیم که من درباره ی چی میخام صحبت کنم؛ ولی حالا فقط خدا میدونه چی میخواستم بگم!! ”
2- بازنگری به حضار
حالا که قبول کردین هرکسی موقع ارائه دادان کمی ترس وعصبانیت داره، نوبت اونه که یه جور دیگه به حضار نگاه کنین. یعنی به جای اینکه اونها رو افرادی هستن که میخان پرزنت شما رو ارزیابی کنن اونها رو افرادی در نظر بگیرین که میخان بعد از شما اونها هم ارائه داشته باشن. پس طبق اصل 1 اونها هم کمی ترس و   ...   ...    ...


برچسب‌ها: ۷ راه حل ساده برای سخنرانی بدون ترس, اصول سخنرانی, مبارزه با ترس هنگام سخنرانی, اعتماد به نفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۲۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم ؟

چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم؟

رای عموم مردم، به خصوص آن‌هایی که از اختلال «اضطراب اجتماعی» رنج می‌برند، تشویش‌های طبیعی قبل از سخنرانی به راحتی به یک ترس بیمارگونه تبدیل می‎شوند.

نتایج یک مطالعه‌ جدید نشان داده است دوباره فکر کردن به حالت‌هایی که در مواقع استرس دچار آنها می‌شویم مانند لرزش دستان، عرق کردن کف دست‎ها و یا تپش قلب می‌تواند در غلبه بر ترس به هنگام ارائه یک سخنرانی کمک کند و باعث می‌شود که در ارائه‎های بعدی به لحاظ ذهنی و جسمی شرایط بهتری داشته باشیم.
به گزارش ایسنا ؛ بر اساس مطالعه‎ای که در مجله «علوم روانشناسی بالینی» منتشر شده، قبل از انجام یک سخنرانی پراسترس، دلگرم کردن اجرا کننده و   ...   ...   ...  .

برچسب‌ها: چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم, اصول سخنرانی, اضطراب, اعتماد به نفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۷:۴۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

پنج روش کنترل ترس برای یک سخنرانی عمومی

 

پنج روش کنترل ترس برای یک سخنرانی عمومی

ممکن است شما به زودی یک سخنرانی مهم در پیش داشته باشید یا قرار است که در یک برنامه تلوزیونی حاضر شوید.

احساس می‌کنید پاهاتان در حال لرزیدنند. قلب‌تان خیلی تند می‌زند، و پیشانی‌تان عرق کرده است.

بیشتر افراد تجربه‌ی چنین دلشوره و اضطراب‌هایی را برای ارائه یک سخنرانی دارند، و احتمالا با دلیلی مشابه – هیچکس دوست ندارد که با یک اشتباه ناراحت کننده باعث تحقیر خودش در جمعی بشود و همین مسئله او را از رسیدن به اهدافش دور کند. به هر حال هیچ قرص جادویی برای حذف کامل این اضطراب وجود ندارد. اما می‌توانید این ترس را به شکل مؤثری مدیریت کنید، و  ..  ..  .. 


برچسب‌ها: ترس از سخنرانی, فن بیان, اصول سخنرانی, اعتماد به نفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۷:۵۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه برای یک جمع بدون لکنت زبان سخن بگوئیم؟

 

چگونه برای یک جمع بدون لکنت زبان سخن بگوئیم؟


سلامت‌نیوز: یک روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه «دختران جوانی که فاقد اعتماد به نفس هستند هنگام صحبت در جمع دچار لکنت زبان می شوند»، گفت:«این افراد با شناخت ارزش‌ها و توانمندی‌های خود و بالا بردن سطح مطالعات متفرقه قادر به صحبت و اظهار نظر در جمع خواهند بود.»

دکتر اصغر کیهان نیا در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت:«برخی از دختران جوان در جمع خانوادگی خود براحتی صحبت کرده و اظهار نظر می‌کنند اما زمانی که . . .


برچسب‌ها: لکنت زبان, چگونه برای یک جمع بدون لکنت زبان سخن بگوئیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۲:۵۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چطور در جمع حرف بزنیم؟

 

چطور در جمع حرف بزنیم؟


فنون سخنرانی

برای همه ما اتفاق افتاده که مجبور بشیم در جمع حرف بزنیم. از دوران تحصیل بگیر تا تو خانواده و جمع دوستان و . . . خلاصه یه جایی باهاش مواجه شدیم یا میشیم. اینجا چندتا روش برای اینکه اینکار بهتر انجام بشه و مسلط تر باشین رو براتون میگم:

1- از یک وسیله کمکی برای نگه داشتن در دست استفاده کنید.

دیدین بعضی وقتها وقتی داریم حرف می زنیم نمی دونیم با دستامون چیکار کنیم؟ اینجا می تونیم یه چیزی تو دستمون بگیریم که تکلیفمون با دستامون مشخص باشه. مدادی خودکاری مازیکی . . . امتحان کنین

2- قانون اصل متضاد دکتر فرانکل: بیا تو صحنه، از هر چیزی که . . . .


برچسب‌ها: چگونه در جمع حرف بزنیم, اصول حرف زدن, خوب حرف زدن, چگونه خوب حرف بزنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۲:۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کنفرانس و اضطراب !

 

کنفرانس دادن، قطع شدن نفس، لرزش دست، عدم اعتماد به نفس و ... به راستي علت چيست که برخي از دانشجويان موقع کنفرانس دادن يا موقعي که تو جمع صحبتي مي کنند، يا موقع درس پس دادن و ... دچار اين معضلات مي شوند؟ در اين زمينه به پرسش و پاسخي که براي يکي از دوستان دانشجو پيش اومده، توجه کنيد:

سؤال:
جرأت كنفرانس دادن را ندارم؛ احساس مي كنم آن گونه كه بايد بر سخن گفتن مسلط نيستم و نمي توانم آنچه را كه مي دانم بر زبان آورم. در ضمن اگر كسي هنگام سخن گفتن انتقاد كرد، چگونه بايد برخورد كنيم؟ لطفاً راهنمايي ام كنيد.

يكي از علل نداشتن جرأت براي ارائه كنفرانس يا سخنراني، نداشتن اعتماد به نفس كافي است. اگر بتوانيد قبل از شروع كار، اراده و اعتماد به نفس خود را تقويت كنيد و به خود تلقين كنيد كه قادر بر انجام اين كار هستيد، مشكل شما تا حد زيادي حل مي شود. علاوه بر اين، در اينجا به بعضي از راه كارهايي ديگر براي برطرف شدن اين مشكل اشاره مي شود. اما قبل از آن توجه به مقدمه اي در اين باره بايسته است:
اضطراب و ترس از شركت در برنامه هاي جمعي، علل زيادي دارد. يكي از آنها داشتن افكار منفي است و چون زير بناي احساسات انسان افكار او است، اگر اين افكار منفي باشد، احساسات او نيز منفي و تخريب گر خواهد بود. اگر بتوانيد افكار منفي را تبديل به افكار مثبت كنيد، ترس شما از بين مي رود.
چند نمونه از افكار منفي كه منجر به ترس از سخن گفتن در حضور جمع مي شود عبارت است از:
«اگر من صحبت كنم، مي ترسم عصبي و   ...   ...


برچسب‌ها: اضطراب, استرس, کنفرانس, سخنرانی, آرامش
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ خرداد۱۳۹۲ساعت ۱۷:۵۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چطور می شود یك سخنور خوب شد و خوب و روان و راحت صحبت كرد ؟

 

چطور می شود یك سخنور خوب شد و خوب و روان و راحت صحبت كرد چون من در صحبت كردن در یك جلسه رسمی می ترسم. لطفا مرا راهنمایی كنید.

منشاء مشكل شما کم رویی و نوعی اضطراب اجتماعی است . اضطراب اجتماعی از عدم یادگیری مهارت های اجتماعی ناشی می شود. یكی از ابعاد وجودی انسان كه باید در محیط خانه و مدرسه متناسب با سایر ابعاد رشد كند, بعد اجتماعی است .


انسان موجودی اجتماعی است و باید در بستر اجتماع با همنوعان خود زندگی كند. برای این كه بعد اجتماعی انسان رشد كند و در صحنه های گوناگون بتواند با دیگران روابط مناسبی داشته باشد باید مهارت های اجتماعی را یاد بگیرد.
بعضی خانواده ها و یا بعضی از معلمان و مربیان در دوران كودكی و نوجوانی , زمینه رشد و شكوفایی كودك را آن طور كه باید, فراهم نمی كنند و یا قادر به آن نیستند, یا امكانات لازم را ندارند و یا خودشان نیز در این زمینه دچار مشكل هستند. به هر دلیل , این فرایند اجتماعی شدن و . . .


برچسب‌ها: سخنور خوب, راحت صحبت کردن, کمرویی, اضطراب در سخنرانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ بهمن۱۳۹۱ساعت ۱۲:۵۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

راه کارهای مقابله با ترس از زبان یک روانشناس

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۲۰


راه کارهای مقابله با ترس از زبان یک روانشناس

ناگهان همه چیز به طرز پیش بینی نشده ای خراب می شود. چراغ های نئون حالتی تهاجمی می یابند و گازهایی که از اگزوز ماشین ها خارج می شود خفه کننده و  . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, مقابله با ترس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۱ساعت ۱۱:۴۸ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

فوق‌العاده بودن را تمرین کنید

 مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۱۶

فوق‌العاده بودن را تمرین کنید

حتماً این جمله را شنیده‌اید که ترک عادت موجب مرض است! اما ما به شما می‌گوییم که به این جمله توجه نکنید، چراکه تغییردادن رفتار و . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, تغییررفتار, انرژی مثبت, تمرین های همیشگی, هدفگذاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۱ساعت ۱۹:۳۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه صبور باشیم؟


مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۱۱

چگونه صبور باشیم؟


صبور بودن اغلب یک انتخاب است. شما انتخاب می کنید که توجه داشته باشید زیرا میدانید چیزی مهم است. چیزی که ما می خواهیم از آن بپرهیزیم این است که . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, چگونه صبور باشیم, مبانی شخصیتی یک سخنران, اخلاق سخنرانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۱ساعت ۹:۵۴ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا خجالت می کشیم؟


مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۹

چرا خجالت می کشیم؟

خجالت کشیدن در مقابل دیگران , ویژگی ناراحت کننده ای است که تعداد زیادی از افراد دچار آن هستند و باید پذیرفت که وجود این ویژگی در حد افراط مانعی برای رسیدن به . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, خجالت کشیدن وقت سخنرانی, چرا خجالت می کشیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۱ساعت ۱۸:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

یادگیری جرئت مند بودن

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۶

یادگیری جرئت مند بودن

● جراتمند بودن چیست ؟
دفاع از حقوق خود و اجازه بهره‌جوئی از این حقوق را ندادن، یك تعریف جرأتمند بودن است. جراتمندی همچنین به معنی انتقال روشن آنچه در واقع می‌خواهید ،احترام گذاردن به حقوق و . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, جرئت, جرئتمندی, یادگیری جرئتمندی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۱ساعت ۱۳:۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

۱۰ دلیل برای نترسیدن از شکست و اشتباه


مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۳

۱۰ دلیل برای نترسیدن از شکست و اشتباه


از علل اصلی عدم موفقیت، هراس کاذب از شکست و اشتباه و عدم تحمل رنج و تلاش است که باعث می‌شود از خیر موفقیت بگذریم و . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, ترس, شکست
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۱ساعت ۲۱:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه در شرایط پر فشار خونسردی خود را حفظ کنیم؟

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ،

مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۴۱ - تمرین موارد و توجه به نکته هایی مهم برای ارائه سخنرانی و انجام گفتگویی موفق و مؤثر

۲

چگونه در شرایط پر فشار خونسردی خود را حفظ کنیم  ؟


همه می دانیم که وجود استرس به سلامت جسمی ما آسیب وارد می آورد اما در این بخش می خواهیم از مضرات استرس در زندگی شغلی آگاه شویم. مردم معمولا هنگامیکه . . .


برچسب‌ها: تمرین سخنرانی, استرس, حفظ خونسردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۱ساعت ۱۴:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

حفظ آرامش در شرایط استرس زا


مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ، مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۳۳ - تمرین برقراری آرامش و نظم در محل سخنرانی ، برخورد مناسب با مخاطبان مشکل دار و اخلالگران و روش های حفط آرامش در موقعیت های استرس زا

۱۰

حفظ آرامش در شرایط استرس زا

بمب ساعتی تیک تاک می کند، همه روی شما حساب کرده اند، کدام سیم را قیچی می کنید؟

در حالیکه در اکثر مواقع لازم نیست در شرایط مرگ و . . .


برچسب‌ها: آرامش, همایش, اخلال, مخاطب مشکل دار, استرس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۱ساعت ۱۵:۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه در شرایط پر فشار خونسردی خود را حفظ کنیم؟

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرین های ضروری برای تدریس ، سخنرانی ، گویندگی ، گفتگو ، مناظره ، مجریگری ، مباحثه ، مذاکره و مصاحبه استخدامی و رسانه ای .

۳۳ - تمرین برقراری آرامش و نظم در محل سخنرانی ، برخورد مناسب با مخاطبان مشکل دار و اخلالگران و روش های حفط آرامش در موقعیت های استرس زا

۴

چگونه در شرایط پر فشار خونسردی خود را حفظ کنیم؟

همه می دانیم که وجود استرس به سلامت جسمی ما آسیب وارد می آورد اما در این بخش می خواهیم از مضرات استرس در زندگی شغلی . . .


برچسب‌ها: آرامش, همایش, اخلال, مخاطب مشکل دار, نظم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۱ساعت ۱۴:۳۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه درهنگام سخنراني بر اضطراب و نگراني خود فايق آييم ؟چگونه درهنگام سخنراني بر اضطراب و نگراني خود فايق آييم و� بر آن غالب شويم :
درشروع سخنراني آن چه كه شما با وضعيت خود نشان مي دهيد بيانگر مفهوم مهمي است كه آيا شما احساس راحتي داريد يا نگران هستيد. براي كنترل عرق نكردن وسرخ نشدن بدون نياز به دارو، مواد مخدر و ... راه هاي مختلفي وجود دارد كه به شرح� ذيل� مي باشد:

1-��� لباس گشاد بپوشيد
وقتي شمالباس تنگ برتن داريد شماشروع به عرق كردن مي كنيد شما حتي احساس ناخوشايند بيشتري مي كنيد بنا به دلايل مختلفي اولا لباس ها ممكن است حرارت شما را بالا ببرند. ثانيا وقتي كه عرق مي كنيد باعث مي شود لباس به بدن شما بچسبد واحساس ناخوشايندي بيشترملموس شود. سوم وقتي كه شما لباس تنگ برتن داريد ، نشانه هاي عرق درزير بغل تان سريع مشهود مي شود وباعث مي شود ميزان ناخوشايندي افزايش يابد. پوشيدن لباس آستين كوتاه جريان خنكي دربدن را افزوني مي بخشد

2-��� استفاده از ضد عرق ورفع كننده ي بوي نامطبوع :
استفاده از دفع كننده هاي بو ممكن است احمقانه به نظر برسد اما هميشه برا ي عرق كردن زود هنگام آماده باشد. سعي كنيد به انواع مختلف �و ابزار مختلف مانع عرق كردن خود شويد.

3-��� نوشيدن آب فراوان
خيلي مهم است كه درهنگام سخنراني آب بدنتان كم نشود مخصوصا اگر شماخيلي عرق مي كنيد.
ازدست دادن آب بدن باعث افزايش استرس و پايين آوردن �كارآيي حافظه مي شود ودرتعيين درستي لغات دچارمشكل مي شويد.
نوشيدن آب فراوان قبل ازسخنراني خيلي موثر مي باشد وهمين طور بايستي قبل از آن مراقب دستشويي رفتن هم بود.
پزشكان معتقدند كه اگر ادرار شما زرد روشن بود ، آن بدين معني است كه شما به نوشيدن مايعات فراوان احتياج داريد.

4-��� در ابتدا كمي تمرين فيزيكي كنيد.
مي دانيم كه كمي تمرين فيزيكي باعث عرق ناگهاني دربدن مي شود وآن چيزي است كه شما از آن اجتناب داريد به هرحال اضطراب ونگراني همچنين عرق كردن شما به دليل سبك شدن ممكن است كاهش يابد برهمين خاطراگركمي ورزش قبل ازسخنراني انجام دهيد خيلي بهتراست .
شما ممكن است كمي پياده روي نماييد يا با صداي بلند بالا پايين بپريد ويا مشتتان را به هواپرتاپ كنيد .همچنين مي توانيد صداي اسب درآوريد، يعني نفس عميقي بكشيد وازبين لبهايتان مثل آنچه اسب انجام مي دهد لبهايتان را بلرزانيد.آن باعث مي شود لب هايتان آرام وبشاش شود وناراحتي ازشما رخت بندد،سخنراني را با لبخند شروع كنيد كه باعث آرامش زياد مي شود .حد و روش خاصي را نمي توان براي ممارست وتمرين آرامبخش قبل از سخنراني تعيين نمود.
به هرحال شما يكي از موارد را براي آرام كردن خودتان قبل ازسخنراني پيدا خواهيد كرد. وقتي كه شما آرام هستيد كمترعرق مي كنيد، سرخ مي شويد و يا احساس نگراني خواهيد كرد.نكته ي مهمي كه بايستي بدانيد اين است كه اگر آدرنالين شما افزايش يافت خود راكنترل نماييد و در يك كلام ، ازنگراني هراسي نداشته باشيد.
در 1001 نكته مجريگري نكاتي براي اماده شدن قبل ازسخنراني آورده شده كه مي توانيد رجوع كنيد.

5-�� بدانيد كه عرق كردن آنقدر مهم نيست .
سخنران هايي كه ازسخنراني نگران هستند انرژي زيادي را صرف مي كنند. خواه عرق نمايند، سرخ شوند ، لب هاي خشك داشته باشند ويا بلرزند وغيره .ياد داشته باشيد درآن روزعرق كردن شايد براي مخاطبين خيلي هم مهم نباشد حتي شايد آنها متوجه عرق كردن شما هم نشوند حتي اگر توجه هم كنند فرقي برايشان نمي كند.شما در جمع آنها نيستيد،� بنابراين اگر شما عرق نماييد زياد هم برايشان مهم نيست .
سخنرانان مضطرب به طور منظم تنفس نمي كنند، بنابرين مغز پيامي دريافت مي دارد كه اكسيژن تازه به مغز نمي رسد، سپس بدن دچارافزايش آدرنالين مي گردد كه اثرات مخرب آن سرخ شدن ، سريع عرق نمودن ، لرزه واحساس ناتواني درسخنراني است .عمومي ترين روش تكنسين ها را كه مي توانم توصيه نمايم اين است كه سه تا نفس عميق بكشيد.

6-� حركت هاي آرام در طول سخنراني
فكر آدرنالين به عنوان يك منبع انرژي مطرح است ازآن بايستي استفاده نمود. حركت كنيم ! وزود حركت كنيم ! درجاي ثابت نايستيم ، تريبون را نگيريم وسعي درچسبيدن به آن نداشته باشيم . به يك طرفي حركت كنيد، پاهايتان را كمي حركت دهيد قدمي ويا دوقدم به سمت حاضرين برداريد يا به طرفين .اگرپشت تريبون راحت تريد پاهايتان را كمي حركت دهيد يا لگن يا باسنتان راپهلو به پهلو حركت دهيد.شما مي توانيد آدرنالين براي سخنراني تان استفاده نمايد صدايتان را بلند كنيد، كلامتان را با تاكيد فراوان بيان نمايد. با استفاده از آدرنالين مي توانيد ژست خود را افزايش دهيد، خنده ي خود را افزايش دهيد.اگر شما ازآدرنالين استفاده� مي كنيد عرق كردن زياد مهم نمي باشد.

آدرنالين: (در شرايط استرس، توليد سلول هاي ايمني نوع لنفوسيتT افزايش مي يابد ومقدار زيادي سم در بدن انسان جمع مي شود. توليد هورمون آدرنالين به دنبال استرس و شرايط ناموزون با بدن، افزايش مي يابد. توليد بيشتر آدرنالين به بدن كمك مي كند تا انرژي بيشتري براي مقابله با شرايط جديد داشته باشد. از طرفي توليد آدرنالين، ذخاير موادقندي را تخليه مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي بدن، پاسخ طبيعي بدن ما به استرس است.)برچسب‌ها: فن بیان, چگونه درهنگام سخنراني بر اضطراب و نگراني خود فايق
+ نوشته شده در  شنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۱ساعت ۱۸:۳۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

در شرایط هیجانی چطور حرف بزنیم؟

 

در شرایط هیجانی چطور حرف بزنیم؟


خلاصه : سیاری از مشکلات ارتباطی ناشی از برداشت‌هایی است که افراد از پیام های یکدیگر دارند.

به گزارش خبرگزاری برنا، بسیاری از مشکلات ارتباطی ناشی از برداشت هایی است که افراد از پیام های یکدیگر می کنند. در واقع این تجارب ما هستند که برداشت های ما را تسهیل می کنند.
متن کل خبر : آنچه افراد را برای برداشت اشتباه کمک می کند، پیام های ضمنی است و یا واژه های مشترکی که بار عاطفی متفاوتی دارند.

پیام های ضمنی

روابط صمیمی پر از پیام های ضمنی است، پیام هایی که دو طرف به صورت پنهان به یکدیگر می فرستند. پیام هایی از قبیل من دوستت دارم، حرف خوبی نزدی، از دستت ناراحتم و غیره. افرادی که از پیام های ضمنی بیشتر استفاده می کنند، آن هم زمانی که بایستی مستقیم صحبت کنند، احتمال برداشت اشتباه را افزایش می دهند.

شرایط هیجانی ذهن را برای برداشت های نادرست و آماده می کند. برای مثال وقتی ناراحت و عصبانی می شویم، هیجان ناراحتی و یا عصبانیت، سیستم های هیجانی مغز را فعال می کند، در نتیجه سطوح عالی مغز نمی توانند پیام های طرف مقابل را به درستی معنا کند و در نتیجه ممکن است پاسخ اشتباه دهد. پاسخ اشتباه به صورت یک عامل، می تواند باعث افزایش تنش بین فردی می شود و پرخاشگری را تسهیل می کند. در نتیجه لازم است دو راه را برای زمانی که هیجانی می شوید استفاده کنید:

1- اندکی صبر کنید تا هیجان فرو کش کند

2- به صورت مستقیم صحبت کنید


واژه های مشترک اما متمایز

در بسیاری از موارد افراد صمیمی از واژه هایی استفاده می کنند که معنای متفاوتی برای آنها دارد. این موضوع می تواند ریشه در تجربیات شخصی و آموزشی داشته باشد. برای مثال در بسیاری از جمع ها کلمات مختلف بار معنایی متفاوتی پیدا می کند برای مثال بسیاری از افراد از واژه دیوانه برای رفتارهای اشتباه استفاده می کنند. این واژه برای جمع ها و موقعیت های مختلف معنای متفاوتی دارد اما ممکن است افراد از این واژه ها در جای نامناسب استفاده کنند.

وقتی بین دو نفر ناراحتی پیش می آید، ناراحتی باعث تداعی واژه هایی می شود که ما برای این موقعیت یادگرفته ایم، یکی ممکن است فحش دهد، دیگری گوشه و کنایه بزند و غیره.

هر فردی راه مخصوص به خود را دارد. اما چون عصبانیت فیلترهای مغزی را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است افراد اولین معنایی که از واژه ها به ذهنشان می رسد برداشت کنند. در واقع وقتی هیجانی می شویم، هیجان به عنوان یک تسهیل کننده، راه را برای اولین برداشت آماده می کند، چرا که هیجان با دست کاری سیستم ادراکی، نشانه ها را به نفع هیجان تعبیر و تفسیر می کند. یعنی، وقتی عصبانی هستیم، صحبت های طرف مقابل را به نفع عصبانیت خود تفسیر می کنیم.

برای همین هم، برای صحبت کردن در شرایط حساس باید دقت زیادی شود و از واژه هایی استفاده شود که بار معنایی یکسان تری دارند.

دقت کنید در شرایط ناراحتی و یا عصبانیت بیان صریح و مشخصی داشته باشید و از واژه های مناسب استفاده کنید.

سعی نکنید پیام های خود را به صورت ضمنی و یا از طریق حرکات بدن نشان دهید، مستقیم و محترمانه صحبت کنید.

http://www.farateb.com/news.php?table=news&id=3795&action=viewFullContent


برچسب‌ها: حرف زدن, هیجان, در شرایط هیجانی چطور حرف بزنیم
+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت ۲۱:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

 

من خیلی خجالتی هستم و نمیـدانـم باید از کجا سر صحبت را باز کنم.

مشاور عزیز: من یک مرد 35 ساله خیلی خجالتی هستم که هیچ وقت یاد نگرفته چگونه می تواند سر صحبت با یک خـانم را باز کند؟ اصلا نمی دانم که در چنین شرایطی باید در مــورد چه چیزهایی حرف بزنم؛ بهمین دلیل هم معمولا حـرفی بـرای گـفتن ندارم. رفته رفته تمام دوستانم در حال قـطــع کردن رابطه شان با من هستند و مرا به مهمانیهايخود دعوت نمی کنند. البته من خودم هم به آنها حق می دهـم و ســرزنششان نمی کنم. به همین دلیل خودم هم دیـگر تــمایلی به شرکت در جشن ها و مهمانی ها ندارم. من آدم بد قیافه ای نیستم؛ چون چه در محل کار و چه در خارج از آن، خانم هایی که در نگاه اول مرا می بینند، به من لبخند می زنند و رفتار خوبی از خود نسبت به من نشان می دهند. مشکل من اینجاست که نمی دانم باید چه چیزی به آنها بگویم و چه عکس العملی از خود نشان دهم. هیچ گاه نمی توانم جمله ای را که شروع می کنم به درستی به پایان برسانم و این کار مرا واقعا عصبانی می کند و باعث می شود که احساس بدی نسبت به خودم پیدا کنم و خونسردی ام را از دست بدهم. سوال من این است که بعد از "سلام" چه چیز دیگری باید بگویم؟- هومن-

 

هومن عزیز: برای حل مشکل خود می توانی از شیوه یکی از چهره های موفق تلویزیونی بهره بگیری. هدف اولیه این است که تا جاییکه می توانیم باید در مورد طرف مقابل خود اطلاعات بدست آوریم. شاید به تو یاد داده باشند که در اولین برخورد باید در خانم ها تاثیر بگذاری، ولی ما به تو می گوییم که این حرف ها را فراموش کن؛ تو باید به دنبال این باشی که خصوصیات بارز و منحصر به فرد مخاطب را برای خودش آشکار کنی. بیشتر افراد دوست دارند با کسی صحبت کنند که آنها را مورد توجه خود قرار دهد. اگر این توانایی را پیدا کنی که دیگران در هنگام صحبت کردن با تو احساس کنند جالب توجه، استثنایی و بی نظیر هستند، این تصور در آنها ایجاد می شود که تو خودت نیز به شخصه انسان فوق العاده و بی همتایی هستی. من به تمام خانم ها و آقایونی که برای مشاوره نزد من مراجعه می کنند، توصیه می کنم که همه ما دوست داریم با افرادی ارتباط داشته باشیم که سبب شوند در مورد خودمان احساس بهتری پیدا کنیم.   آسان ترین راه این است که وانمود کنید شما همان مجري موفق هستید؛ همانطور که می دانید آنها با مطرح ساختن سوالاتی که نیاز به تشریح و تفصیل دارند، توانسته اند شهرت جهانی برای خود برهم زنند. سعی کنید از شخص مقابل سوالاتی بپرسید که پاسخ آنها چیزی بیشتر از یک "بله" و یا "نه" ساده هستند. برای مثال، اگر قصد دارید تا با کسی در محل کار سر صحبت را باز کنید، می توانید از او سوال کنید: "تو چه جوری اینجا استخدام شدی؟"  اگر در مهمانی به کسی برخوردید و جذب او شدید می توانید بپرسید: "چی شد که تصمیم گرفتی امشب بیای اینجا و در این مهمانی شرکت کنی؟" نمونه های دیگر برای شروع یک مکالمه اثر بخش از این قرار است: "بجز کار، علاقه به انجام چه امور دیگری داری؟ در چند سال اخیر چه اتفاقات شایان ذکری در زندگی ات رخ داده؟ فکر می کنی در چند سال آتی چه تغییراتی در زندگی ات ایجاد شود؟ با چه تکنیک هایی قصد فائق آمدن بر مشکلات را داری؟ و ... " دقت داشته باشید که پرسش های شما نباید جزء سوالاتی باشند که طرف مقابل بتواند با یک "بله" یا "خیر" خشک و خالی به آنها پاسخ دهد و سر و ته قضیه را هم بیاورد. باید سوالاتی مطرح کنید که دامنه پاسخ دادن به آنها کاملا باز باشد. به عنوان نمونه سوالی نظیر " خوش می گذره؟" چیزی بیش از یک پاسخ کوتاه در بر ندارد و شما را به هیچ کجا نمی برد و چیزی دستگیرتان نخواهد شد. اما اگر مشاهده کردید که فردی به تنهایی در گوشه ای ایستاده می توانید جلو بروید و از او بپرسید: "تو خیلی جدی - یا خوشحال - به نظر می رسی ( بسته به شرایط)، می تونم بپرسم به چی فکر می کنی؟" این سوال باعث می شود که آنها به صورت ناخودآگاه اطلاعاتی هم در مورد خودشان و هم در مورد شرایط موجود، در اختیارتان قرار دهند.

در اکثر موارد انسان های خجالتی خودشان را بیش از اندازه تحت فشار قرار می دهند و تصور می کنند که باید به طور پیوسته برای مطرح کردن موضوعات جالب و سرگرم کننده، در تلاش باشند. هیچ الزامی به انجام چنین کاری وجود ندارد. بیشتر مردم صرفاً در پی مشاهده توجه و علاقه دیگری نسبت به خود هستند. بنابراین پس از اینکه شما سوال را مطرح و پاسخ خود را دریافت نمودید، چیزی را که چند لحظه پیش به عنوان جواب دریافت کردید، مجدداً تکرار کنید. شاید این کار در نظر اول امری طوطی وار به نظر رسد، اما رفته رفته به آن عادت پیدا خواهید کرد. خوب مثلا فرض کنید که می پرسید: "هی، تو خیلی جدی به نظر می رسی، تو ذهنت به چی فکر می کنی؟" و در جواب می شنوید که: "اخیراً شرکت تصمیم دارد افراد بسیار زیادی را به طور موقت از کار معلق نماید و من دچار دلهره شده ام که مبادا اسم من هم جزء این لیست باشد. "با پاسخ های قدیمی که در ذهنتان نقش می بندد، بجنگید؛ و سعی کنید حتی الامکان از آنها استفاده نکنید: "اگر مثبت فکر کنی هیچ گاه این اتفاق رخ نخواهد داد." و یا "چرا؟! هنوز که چیزی اتفاق نیفتاده پس بهتره نگران نباشی." به جای آن می توانید از جمله های روشنفکرانه ای نظیر: "منظورت این است که شرکت در حال نقل و انتقال است و تو باید به فکر کار دیگری باشی؟" استفاده کنید. نمونه ای دیگر: "دوستم قرار بوده با من تماس بگیرد و خیلی دیر کرده، اطلاع ندارم کجا است و نگرانم که اتفاقی برایش نیفتاده باشد" می توانید در جواب بگویید: "قرار بوده دوستت سر یک ساعت مشخصی به تو تلفن بزند و هنوز این کار را انجام نداده؟ به خاطر همین نگران شده ای؟" اگر او احساس کند که بالاخره کسی را پیدا کرده که از توانایی درک بالایی برخوردار است، تمایل پیدا می کند که به صحبت هایش با شما ادامه دهد.

نکته مهم دیگری که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که مردم عاشق این هستند که احساس کنند چیزی که در مورد آن صحبت می کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین در این قسمت می توانید جمله های اینچنینی بگویید، "خیلی جالب است، من جداً از دیدگاه شما خوشم آمده، به نظر می رسد که در مدرسه تکالیفت را خوب انجام می دادی که الان اینقدر باهوش و با مزه شده ای، و ...." تمامی این حرف ها صرفاً به این خاطر گفته می شوند که فرد احساس خوبی نسبت به خودش پیدا کند .


http://ravanshenasi.ravabet.com/


برچسب‌ها: چگونه سر صحبت را باز کنیم, هنر گفتگو با دیگران, خجالت کشیدن
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت ۱۹:۱۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

روش های کاهش استرس هنگام سخنرانی

 

روش های کاهش استرس هنگام سخنرانی


استرس و فشار روانی هنگام سخنرانی ، مساله‌ای طبیعی است كه مربوط به یک سخنرانی خاص ، حضور مخاطبان خاص ، تعداد مخاطبان ، زمان و فضای خاص سخنرانی ، موضوع سخنرانی و شرائط حاکم بر فضای سخنرانی و جلسه و ابزار و امکانات نیست . هر سخنرانی در هر شرائطی می تواند   . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ساعت ۹:۴۹ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری 

مطالعات و تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو : 14 - خودشناسی ، خود آگاهی ، تعالی شخصیت

 

مطالعات و تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو

۱۴- خود شناسی ، خود آگاهی ، تعالی شخصیت ( ۱۲ )

ترس و اضطراب

ترس و اضطراب مترادف هم هستند. زيرا هر دو واكنش رواني شخص در مقابل يك خطر هستند.

هر دو عوارض فيزيكي و جسمي مشابهي دارند مثل  : 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ شهریور۱۳۹۰ساعت ۲۳:۲۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو : 10 - مبارزه با خشم و نفرت ( 15)

 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو

۱۰ - حفظ خونسردی و مبارزه با خشم و نفرت ( ۱۵)

چگونه در شرايط پر فشار خونسردي خود را حفظ کنيم؟

همه مي دانيم که وجود استرس به سلامت جسمي ما آسيب وارد مي آورد اما در اين بخش مي خواهيم از مضرات استرس در زندگي شغلي آگاه شويم. مردم معمولا هنگاميکه فشار کاري به بالاترين سطح مي رسد عقل خود را از دست مي دهند و بدون کمک گرفتن از فکر خود دست به کارهايي مي زنند که بعدها موجب پشيماني آنها مي شود. ممکن است حرفي بزنند و . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ساعت ۲۰:۱۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو : 10 - مبارزه با خشم و نفرت ( 14)

 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو

۱۰ - حفظ خونسردی و مبارزه با خشم و نفرت ( ۱۴)

چه كساني با خشم برخورد مناسب ندارند!

با توجه به پژوهش‌هاي انجام شده درباره‌ي خشم آنچه مسلم است اين است كه شمار كساني كه با خشم خود برخورد نادرست مي‌كنند، به مراتب از شمار كساني كه به آن برخورد درست مي‌كنند بيشتر است. نيل‌وارنر در كتاب مشهور " خشم را، يار و ياور خود سازيد " با توجه به رفتاري كه اشخاص به هنگام خشم بروز مي‌دهند، آنهايي را كه با خشم بر خورد درست ندارند به چهار دسته تقسيم مي‌كنند  : . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ساعت ۱۸:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو : 10 - مبارزه با خشم و نفرت ( 13)

 

تمرین های ضروری برای سخنرانی ، گویندگی و گفتگو

۱۰ - حفظ خونسردی و مبارزه با خشم و نفرت ( ۱۳)

در هنگام خشم چه مي‌كنيد؟

در روزگاران پيشين، زن و شوهر جواني از كوه بلندي بالا رفتند، در بالاي كوه پير دانايي را ديدند. پير، جايي را براي‌شان باز كرد تا بنشينند. آنگاه گفت: «هر مطلبي كه داشته باشيد، مي‌توانيد از من بپرسيد». آنها معناي زندگي را پرسيدند. پير به پرسش آنها پاسخ داد. آنها رمز خوشبختي را سؤال كردند. پير، نسخه‌اش را نوشت. آنها اسرار جهان را پرسيدند. پير به آن هم جواب داد. آنگاه سؤال دشواري را پرسيدند كه: . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ساعت ۱۸:۳۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری 

مطالب قدیمی‌تر