فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

چگونه می توان به فنّ بیان عالی دست یافت؟

چگونه می توان به فنّ بیان عالی دست یافت؟

سخنوران معتقدند که خطابه همچون فنون و علوم بشری، اصول و ضوابطی دارد که هرکس بتواند با دقّت کافی اصول و قواعد فنّ خطابه را به کار بگیرد، خطیب ماهری می شود. می گویند: ارسطو واضع فنّ خطابه بود ولی خودش خطیب و سخنور نبود. سخنور کسی است که اسلوب خطابه را در سخنرانی هایش مراعات کند.
رسیدن به مقصد اصلی و اعلا در سخنوری به سادگی امکان پذیر نیست بلکه به تمرین بسیار و اطلاعات وسیع و استقامت نیاز دارد. راه های دست یابی به این هدف عالی را می توان در چند موضوع خلاصه کرد:


الف) استعداد ذاتی:
خطیب موفق کسی است که به طور طبیعی، آهنگی جالب، بیانی فصیح و حنجره ای گرم وگیرا داشته باشد. مخارج حروف را صحیح ادا کند. گرفتار لکنت زبان و سردی بیان نشود. دلی پرسوز و سر پر شور و قلب پاک داشته باشد. به زیبایی منظر و حضور ذهن قوی و هوش سرشار آراسته باشد. چنین فردی با تمرین می تواند به قلّه بلند خطابه دست بیابد.


ب) مطالعة‌ سخنان ادیبان.
سخنران نخست باید گفتار ادیبان و سخنوران زبردست را مطالعه نماید تا اسرار فصاحت و بلاغت را در کلام آن ها بیاید و تعبیرات زیبا و نغز را دریابد و شیوة به کارگیری الفاظ و روش خوب و زیبای آن را بشناسد.
بسیاری از گویندگان معروف، در آغاز از سخنرانی های مکتوب دیگران بهره می جستند تا زمینة ذهی خود را برای تدوین سخنرانی آماده سازند.


ج) تسلط بر نفس:
خطیب باید خود را برای تحمل شداید آماده سازد و در مقابل اشکالات و اعتراضات و احیاناً تمسخر ها صبور و بردبار باشد و از سخنرانی دلسر نشود.


د) ریاضت و تمریم مداوم:
دیده نشده است که سخنرانی در شروع امر عیوب زیادی نداشته باشد؛ از لکنت زبان گرفته تا نارسایی بیان و فقدان الفاظ و جملات. تمامی سخنرانان این گونه عیوب را داشته اند ولی کم کم برطرف شده است.


5) جرأت و اعتماد به نفس:
ترس و دلهره و عدم اعتماد به نفس از عوامل بازدارنده از سخنور شدن است. اگر کسی بخواهد سخنور خوبی بشود، باید با تمرین و سخن گفتن در برابر مردم و در اجتماعات، ترس و دلهره را از خود بزداید.
و) معلومات و محفوظات لازم:
سخنران باید هر چه می تواند بر محفوظات خود بیافزاید. اشعار زیبا و مناسب، سخنان نغز و شیوا از بزرگانی مانند سعدی و حفظ احادیث و ایات مناسب با موضوع بحث را در حافظه داشته باشد تا سخنرانی او از جذّابیّت خاصّی برخوردار باشد.[22]
[22] محمد باقر شریعتی سبزواری، دربارة سخن و سخنوری، ص 62 به بعد، با تلخیص.

منبع :
www.yazdjdu.ac.ir


+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۱ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۶:۴۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه مخاطبان را گریزان کنیم ؟!

 

چگونه مخاطبان را گریزان کنیم ؟!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۱ خرداد۱۳۸۸ساعت ۶:۳۷ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تفکر عقلانی مثبت در سخنرانی


تفکر عقلانی مثبت در سخنرانی

آیا تاکنون اتفاق افتاده است که درباره چیزی واقعاً دچار استرس شده باشید و فقط هنگامی که آن را با یک دوست در میان گذاشته اید احساس آرامش کنید؟ اغلب اوقات، تجربه ای که ما از استرس داریم ناشی از درک ما از استرس است. این درک ما، گاهی درست و گاهی اشتباه است. بعضی وقتها ما بطرز غیر معقولی نسبت به خودمان خشن و بی انصاف هستیم و یا قضاوت های عجولانه ای در خصوص نیات دیگران داریم. چنین کاری می تواند ما را به قعر مارپیچ تفکر منفی بفرستد.
آگاهی بر تفکر، تفکر عقلانی و تفکر مثبت ابزار ساده ای هستند که   ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۳۰ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

یک ارائه حرفه ای

یک ارائه حرفه ای

 

هر کس خطیب بزرگی نخواهد شد


همه می توانند –وبسیاري بایست- اجراي شایسته اي داشته باشند، اگر بفهمند که چگونه باید وارد گود این

 مهارت شوند 

مقدمه

هنگام گوش دادن به سخنان جالب،الهام بخش و .....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۰:۴۲ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تمرین برای سخنرانی

تمرین برای سخنرانی


آیا تاکنون اتفاق افتاده است که درباره چیزی واقعاً دچار استرس شده باشید و فقط هنگامی که آن را با یک دوست در میان گذاشته اید احساس آرامش کنید؟ اغلب اوقات، تجربه ای که ما از استرس داریم ناشی از درک ما از استرس است. این درک ما، گاهی درست و گاهی اشتباه است. بعضی وقتها ما بطرز غیر معقولی نسبت به خودمان خشن و بی انصاف هستیم و یا قضاوت های عجولانه ای در خصوص نیات دیگران داریم. چنین کاری می تواند ما را به قعر مارپیچ تفکر منفی بفرستد.
آگاهی بر تفکر، تفکر عقلانی و تفکر مثبت ابزار ساده ای هستند که    ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۸ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۳:۱۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

آماده کردن سخنرانی

آماده کردن سخنرانی
آماده کردن سخنرانییک سخنرانی دربرگیرندۀ هر نوع گفتگو با یک گروه است که ممکن است رسمی یا غیررسمی باشد و می تواند از یک جلسه توجیهی تا یک سخنرانی مهم را شامل شود. سخنرانی هر شکلی که داشته باشد، قوانین و ضوابط یکسانی دارد.
● فهرست اقدامات
۱. در مورد قبول سخنرانی تصمیم بگیرید.
از خودتان بپرسید آیا فردی مناسب برای ایراد سخنرانی هستید یا خیر. آیا وقت کافی برای آماده شدن دارید؟ شاید برای هر دقیقه سخنرانی به سی تا شصت دقیقه زمان برای آماده شدن نیاز داشته باشید. آیا به موضوع سخنرانی علاقه مند هستید؟ آیا می توانید به سؤالاتی که مطرح میشوند، پاسخ دهید؟ اگر پاسختان منفی است بگویید خیر!
۲. جزییات را روشن کنید
مشخص کنید که باید سخنرانی چقدر است و   ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۲:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مرحوم فلسفي و رسانه‌اى به نام منبر


مرحوم فلسفي و رسانه‌اى به نام منبر
مرحوم فلسفي و رسانه‌اى به نام منبرچندين دهه است که با شنيدن نام مرحوم حجت‌الاسلام فلسفى موضوع خطابه و منبر به ذهن تداعى مى‌شود. در برخورد با شخصيت‌هايى همچون مرحوم فلسفى با توجه به شهرت و آشنايى عمومى که با آنها وجود دارد، غالبا دو نوع برخورد مى‌شود و به‌طور غالب از دو جنبه به آنها توصيه مى‌شود:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۷:۲۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

سخنرانی با استفاده از اسلاید

سخنرانی با استفاده از اسلاید

چرا از سخنرانی کردن جلو دیگران هراس داری؟!

 این کار خیلی سخته؟؟

برای اینه که ........

1.

2.

3.

اما ارائه سخنرانی بسیار ساده است،

      فقط کافیه که برای اون برنامه ریزی و تمرین کنی

حالا چرا فن سخنرانی مهمه؟؟؟

برای اینکه، از قدیما گفتن:

تا مرد سخن نگفته باشد،

                   عیب و هنرش نهفته باشد!

شما بگین: چرا در این کارگاه شرکت کردین؟

l       افزایش پویایی و رقابت در محیط های دانشگاهی و حرفه ای

l       افزایش تعداد و تنوع همایشها

l       افزایش تمایل استادان نسبت به ارائه سمینار و سخنرانی توسط دانشجویان (به عنوان بخشی از نمره پایان ترم)

در عین حال، اضطراب و   .....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مسابقه فن سخنوري

 

مسابقه فن سخنوري


    این مسابقه29و 30 ارديبهشت ماه در تالار فردوسي دانشکده ادبيات و علوم انساني برگزار شد در طی این مسابقه هر یک از دانشجویان شرکت کننده مدت 15 دقيقه سخنراني داشتند. گفتني است معيارهاي ارزيابي سخنراني ها در دو جدول تنظيم گردیده بود. که جدول نخست، ارزيابي داوران فني بود. که در خلال هر سخنراني تکميل مي شد و جدول دوم، ارزيابي مخاطبان، توسط 10 نفر از شنوندگان که 5 نفر مخاطبان آزاد و 5 نفر اعضاي انجمن علمي زبان و ادبيات فارسي بودند، در خلال هر سخنراني تنظيم ميشد. در پایان پس از ارزیابی توان سخنوری شرکت کنندگان به پنج نفر برتر جوایز ارزشمندی اهدا گردید.
 

http://farhangi.um.ac.ir/portal/index.php?q=node/639

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۲:۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

الخطيب وقصص القرآن الكريم (2)

 

الخطيب وقصص القرآن الكريم (2)


خامسًا: أرى أن يتأمَّل الخطيبُ في نصوص القصة، ويحاولَ استنباط الدروس والفوائد منها، ويقيِّد ذلك قبل أن يراجع كتب التفسير والشروح وقصص القرآن؛ وذلك لتنمية ملكة الاستنباط لديه، ولينظر ما وافَقَ هو فيه غيرَه، وقد يفتح الله - تعالى - عليه بفوائدَ لم يُسبَقْ إليها، بخلاف ما إذا بدأ يجمع فوائد القصة ودروسها من الكتب التي سبقتْه، فإنه يكون قد رهن عقله لها، فلا ينشط في التفكير والاستنباط.......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۲:۲۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

الخطيب وقصص القرآن الكريم (1)

 

الخطيب وقصص القرآن الكريم (۱)

للقصة تأثيرٌ كبير في النفس البشرية؛ فقارئُها ومستمعها يعيش بكليته مع أحداثها، وتؤثِّر في نفسه إيجابًا أو سلبًا، حسب هدف كاتبها منها، والرسالة التي يريد إيصالها للقارئ أو المستمع عن طريقها؛ ولذلك كثرتِ القصصُ والروايات، وازدهرتْ سوق كُتَّابها، وتنوَّعتْ تنوعًا كبيرًا؛ فقصص للأطفال، وأخرى لمن هم فوقهم، وقصص للمراهقين، وروايات للكبار، ومنها العاطفي، ومنها البوليسي، ومنها المرعب؛ بل منها قصص السحر والشعوذة والخرافة؛ ليسبح قارئها ومستمعها في خيالها، وينبت عن واقعه حال عيشه معها.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۲:۲۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : روش تبلیغ، اصول، مبانی و قالب ها

کتابشناسی فن بیان : روش تبلیغ، اصول، مبانی و قالب ها

يادداشت: رسالت ها، پیام تبلیغی و محتوای آن، ‌مبلغ موفق، مبانی تبلیغ،‌ انواع تبلیغ،‌ اقسام محتوایی تبلیغ، روش های تأثیر گذاری، فعالیت مؤثر و تبلیغات شیطانی از مطالب ارائه شده در این کتاب است./ تاریخچه، مبانی و مفاهیم سخنوری، انواع و مراحل سخنوری، مراحل سخنرانی، عوامل مؤثر در خطابه، موانع تبلیغ، تبلیغ از طریق ابزارها و مناظره از دیگر بخش ها و درس های این کتاب است.

کتاب «روش تبلیغ، اصول، مبانی و قالب ها »، نوشته حجت الاسلام رضاعلی کرمی، کتابی مناسب برای آشنایی مبلغان با اصول، مبانی و قالب های تبلیغ است. 

به گزارش رسا، کتاب «روش تبلیغ، اصول، مبانی و قالب ها »، نوشته حجت الاسلام رضا علی کرمی، کتابی مناسب برای آشنایی مبلغان با اصول، مبانی و قالب های تبلیغ است.

بر اساس این گزارش، کتاب روش تبلیغ، در بردارنده دو بخش، هفت فصل و 27 درس است، در بخش اول به مفاهیم، کلیات، ماهیت، تاریخچه، اهمیت و ارکان تبلیغ پرداخته شده است.

همچنین، رسالت ها، پیام تبلیغی و محتوای آن، ‌مبلغ موفق، مبانی تبلیغ،‌ انواع تبلیغ،‌ اقسام محتوایی تبلیغ، روش های تأثیر گذاری، فعالیت مؤثر و تبلیغات شیطانی از دیگر مطالب ارائه شده در این کتاب است.

تاریخچه، مبانی و مفاهیم سخنوری، انواع و مراحل سخنوری، مراحل سخنرانی، عوامل مؤثر در خطابه، موانع تبلیغ، تبلیغ از طریق ابزارها و مناظره از دیگر بخش ها و درس های این کتاب است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:«ناطق به هر مقدار که بتواند توجه مخاطبان خود را جلب کند، قدرت تأثیر گزاری بیشتری خواهد داشت. خطیب با در نظر گرفتن رعایت ویژگی های شخص توجه کننده جلب توجه کند. این ویژگی ها عبارتند از: نیازها، نگرش ها، انتظارات، انگیزه ها و تجربه های افراد».

گفتنی است، کتاب «کتاب روش تبلیغ، اصول، مبانی و قالب ها »، یکی از کتاب های درسی رشته تخصصی تبلیغ است.
 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۳:۱۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : اگر می خواهید سخنور شوید

اگر می خواهید سخنور شوید

میکروفون

کتاب «خودآموز اصول و فنون سخنوری» نوشته علی فروزفر با هدف اهمیت کاربردهای ارتباط گفتاری در دو بعد درون‌فردی و برون‌فردی و مهارت‌ها و تجارب ارتباط شفاهی منتشر شد.

 

به گزارش ایبنا، گفتار و ارتباط گفتاری رایج‌ترین عملکرد انسان در عرصه ارتباط با دیگران و محیط است. همچنان که این ارتباط، گران‌ترین ابزار ارتباطی و یکی از ارزشمندترین موهبت‌های الهی به انسان است و طیف وسیعی از شرایط و عوامل گوناگون باید در کنار هم قرار گیرد تا ارتباط گفتاری به شکلی شفاف و اثربخش برقرار شود.

 

در این میان، هنر سخنوری، بخش اساسی و مهمی از سامانه ارتباطات انسان در طول تاریخ است. اگر مردان بزرگ، سخن گفتن قدرتمندانه و برانگیزنده را نیاموخته بودند و از نفوذ کلام بهره‌ای نداشتند، چگونه می‌توانستند سهمی در شکل‌گیری تاریخ و تکامل تمدن بشر به عهده گیرند؟

 

سخنوری، یک هنر مرموز و دست نیافتنی نیست و دلیلی ندارد که افراد معدودی آن قدر خوش اقبال باشند که مهارت‌های این شیوه ارتباطی را به ارث ببرند

 

سخنوری، یک هنر مرموز و دست نیافتنی نیست و دلیلی ندارد که افراد معدودی آن قدر خوش اقبال باشند که مهارت‌های این شیوه ارتباطی را به ارث ببرند. به همین دلیل کتاب «خودآموز اصول و فنون سخنوری» با این هدف تالیف شده که خواننده، اهمیت کاربردهای ارتباط گفتاری در دو بعد درون فردی و برون فردی را درک کند، مهارت‌ها و تجارب ارتباط شفاهی خود را رشد دهد، شیوه‌های گوش دادن موثر را بیاموزد، اصول و قواعد سخنوری اثربخش را یاد بگیرد و بر اضطراب و تشویش ارتباطی غلبه کند.

 

این کتاب در 16 فصل سعی دارد این اصول و فنون را به مخاطب یادآوری کند. اصول فن بیان و سخنوری، طراحی ارتباط و تولید پیام اثربخش، گوش دادن به عنوان یک قهرمان خاموش، طراحی پیام با واژه‌ها، هدف و موضوع سخنرانی، آماده‌سازی و سازمان‌دهی سخنرانی، گونه‌های سخنرانی، پیام‌های غیرکلامی در ارتباطات شفاهی، بررسی ابعاد روانی سخنرانی و رابطه بین فناوری و ارتباط شفاهی و شیوه‌های بهره‌گیری اثربخش از امکانات و لوازم فنی و کمکی در جریان سخنوری و در پایان اخلاق در سخنوری و سخن و سخنوری در قرآن و کلام معصومان (ع) و شاعران فصول مهم این کتاب به‌شمار می‌آیند.

 

چاپ نخست کتاب «خودآموز اصول و فنون سخنوری» نوشته علی فروزفر در 392 صفحه و بهای 70000 ریال به کوشش انتشارات سروش منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۳:۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارتهای سخنرانی و ارائه مطلب

مهارتهای سخنرانی و ارائه مطلب

عنوان کتاب: مهارتهای سخن


رانی و ارائه مطلب 
نویسنده: رحمت ا... فتاحی، فاطمه نبوی
ناشر: تهران: چاپار، 1388 
شماره دیویی: م222ف 51/808 
توضیحات:  نويسندگان، اين کتاب را به دو بخش كلي اصول و مبانی ارائه سخنرانی و کاربرد فناوری در ارائه مطلب تقسيم کرده اند. در مقدمه ای کوتاه به بررسی ارزش سخنرانی پرداخته و از عواملی همچون انگيزه قوی، برنامه ريزی، کمک گرفتن از تجربه ها و دانش ديگران، تمرين و ... به عنوان اصول اوليه سخنرانی نام برده شده است. 
همچنين تهيه به موقع سخنرانی و اسلايدها، اطمينان از به همراه داشتن حداقل سه نسخه از فايل های لازم، پيش بينی وقايع غيرمنتظره و در نظر گرفتن شرايط و موقعيت مکان سخنرانی پيش نيازهايی دانسته شده که بايد به آنها توجه کرد. 
بخشی نيز به سخنرانی فی البداهه اختصاص يافته و در بخشی ديگر به راه های غلبه بر اضطراب اشاره شده است. در پايان نيز رهنمودهای لازم برای تهيه و نمايش اسلايد برای سخنرانی ارائه شده است. 
مطالعه اين کتاب می تواند برای اساتيد دانشگاهها، دانشجويان، نمايندگان اصناف مختلف و ساير افرادي که نياز به مهارت در سخنرانی و ارائه مطالب خود دارند، مفيد باشد. محل نگهداري: گردش كتاب و مطالعه بانوان 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۳:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارتهای سخنرانی و ارائه مطلب

مهارتهای سخنرانی و ارائه مطلب

معرفی کتاب

مهارتهای سخنرانی و ارائه مطلب/ رحمت ا… فتاحی، فاطمه نبوی.ـ تهران: چاپار، ۱۳۸۸
نویسندگان، این کتاب را به دو بخش کلی “اصول و مبانی ارائه سخنرانی” و “کاربرد فناوری در ارائه مطلب” تقسیم کرده اند. در مقدمه ای کوتاه به بررسی ارزش سخنرانی پرداخته و از عواملی همچون انگیزه قوی، برنامه ریزی، کمک گرفتن از تجربه ها و دانش دیگران، تمرین و … به عنوان اصول اولیه سخنرانی نام برده شده است.
همچنین تهیه به موقع سخنرانی و اسلایدها، اطمینان از به همراه داشتن حداقل سه نسخه از فایل های لازم، پیش بینی وقایع غیرمنتظره و در نظر گرفتن شرایط و موقعیت مکان سخنرانی پیش نیازهایی دانسته شده که باید به آنها توجه کرد.
بخشی نیز به سخنرانی فی البداهه اختصاص یافته و در بخشی دیگر به راه های غلبه بر اضطراب اشاره شده است. در پایان نیز رهنمودهای لازم برای تهیه و نمایش اسلاید برای سخنرانی ارائه شده است.
مطالعه این کتاب می تواند برای اساتید دانشگاهها، دانشجویان، نمایندگان اصناف مختلف و سایر افرادی که نیاز به مهارت در سخنرانی و ارائه مطالب خود دارند، مفید باشد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۱:۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : چگونه دیگران را شیفته خود کنید!

مقدمه

-بخش 1-اولین برخورد

-فصل اول:قدرت مردم

مزایای ارتباط

رو در رو

چرا خوش برخوردی به کار می آید؟

چرا 90 ثانیه؟

-فصل دوم:تاثیرات اولیه

ملاقات

خوش آمدگویی

یک تمرین برای خوش آمدگویی

دست دادن

برقراری رابطه دوستانه

مکالمه

آنچه خواهد آمد..

-بخش 2-90 ثانیه برقراری رابطه دوستانه

-فصل سوم:چیزی در این شخص وجود دارد که من واقعا از آن خوشم می آید!...

رابطه دوستانه طبیعی

رابطه دوستانه شانسی

رابطه دوستانه برنامه ریزی شده

زمینه مشترک

-فصل چهارم: همه چیز در حالت خلاصه می شود

یک حالت واقعا کارآمد

یک حالت واقعا ناکارآمد

انتخاب با شماست

یک تمرین برای حالت برانگیختن خاطرات خوش

-فصل پنجم:اعمال گویاتر از کلمات هستند

زبان بدنی

زبان بدنی باز

زبان بدنی بسته

حالت و اشارات جزئی تر

همخوانی

پیامهای مغشوش

خودتان باشید

تمرین برای همخوانی کلمات در مقابل لحن صدا

-فصل ششم:مردم از افرادی خوششان می آید که شبیه خودشان باشند..

هماهنگی طبیعی

هنر هماهنگ شدن

زورگویی

آنچه که به طور طبیعی رخ می دهد

در مورد افراد بدقلق چطور؟

چه وقت باید شروع به هماهنگی کنم؟

هماهنگی حالت

تمرین برای هماهنگی

هماهنگی زبان بدنی

-بخش 3-اسرار مکالمه

-فصل هفتم:فقط گفتن نیست، شنیدن هم هست

دست از حرف زدن بردارید و شروع به پرسیدن کنید!

برخورد تصادفی

اطلاعات آزاد

عدم توجه به نشانه ها

گوش دادن فعال

دادن و گرفتن

گفتگوی رنگی

تعریف و تمجید

تمرینی برای لحن صدا

از خطرات اجتناب کنید

خود را به یاد ماندنی کنید

تاثیرات پایدار

-فصل هشتم:معنی بخشیدن به حواسمان

بصری ، شنیداری یا جنبشی

خودآزمون -حس مطلوب شما چیست؟

هماهنگی با ترجیحات حسی

گفتگوی استعاری

تصاویر و اصوات

-فصل نهم:تعیین ترجیحات حسی

نیمرخ ترجیحات حسی

افشاگریهای تلویزیونی

بصری ها

شنیداری ها

جنبشی ها

به پرسیدن ادامه دهید

سازگاری و عدم سازگاری

نشانه های کلامی

کلمات بصری

گفتگوی بصری

کلمات شنیداری

گفتگوی شنیداری

کلمات جنبشی

گفتگوی جنبشی

نشانه های چشمی

تمرینی برای ترجیحات حسی

تمرین برای نشانه های چشمی

تعطیلاتی که اینگیرید به سختی به دست آورد

تصویر بزرگ

-فصل دهم:جمع بندی

از کجا باید شروع کنیم؟

رابطه دوستانه فرضی

یک قصه امروزی

-در مورد نویسنده


دریافتن راز موفقیت چندان دشوار نیست . هرچه شما با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید ، کیفیت زندگی شما بهتر می شود. 
چرا ارتباط با برخی از مردم آسان تر از برخی دیگر است؟ چرا شخصی با کسی که تازه او را ملاقات کرده ، خوب صحبت می کند در حالی که فرد دیگری با همان شخص هیچ ارتباط خوبی نداشته باشد؟ آشکاراست که بایستی چیزی در سطحی فراتر از آگاهی هوش ما روی داده باشد . اما آن چیز چیست؟
این کتاب چگونگی ارتباط هر چه بهتر با دیگران را به شما می آموزد و از طریق تمرین هایی که آموزش داده شده ، می توانید کیفیت ارتباطات خود را ارتقاء ببخشید.
-اولین برخورد
-از کجا باید شروع کنیم؟
-90 ثانیه برقراری رابطه دوستانه
-همه چیز در حالت خلاصه می شود
-اسرار مکالمه
-فقط گفتن نیست ، شنیدن هم هست
-معنی بخشیدن به حواسمان
-نشانه های چشمی
-اعمال گویاتر از کلمات هستند

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۲۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارتهای سخنرانی و ارائه مطالب در 21 گام

بهانه هایی برای صحبت پکردن

خواندن این کتاب چه مزایایی دارد؟

ترس از صحبت کردن در مقابل جمع

کنار آمدن با ترس

چگونه شروع کنیم؟

دعوت

در چه موردی صحبت کنیم؟

جمع آوری مطالب

کنار هم قرار دادن مطالب

لطیفه ها و داستانهای کوتاه

امکانات سمعی- بصری

چگونه سخن بگوییم؟

تمرین

پیش از شروع سخنرانی

چگونه از زبان اندام استفاده کنیم ؟

شیوه های سخنرانی

ایا کسی به سخنان شما گوش میدهد؟

پرسش و پاسخ

بعد از اتمام جلسه

اعتماد به نفس بیش از حد، گمراه کننده است

خدا نگهدار!


* همراه با سی دی *
* مترجمین::
- مهدی مهدوی عرب
- نغمه خادم باشی

افراد معمولاً تلاش و زمان زیادی را صرف اماده سازی خود برای ارائه یک سخنرانی می نماید و در عین حال فرصت زیادی برای شنیدن پند و اندرز ندارند. به همین دلیل مطالب این کتاب کوتاه کاربردی و مشتمل بر نکات کلیدی برای سخنرانیهای رسمی وغیر رسمی است.
کتاب مهارتهای سخنرانی و ارائه مطالب در 21 گام به شما کمک می کند که بر ترس خود از صحنه فائق آمده و در هر شرایطی با اعتماد به نفس کامل سخنرانی موفقی را ارائه نمائید.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۲۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : آموزش گفتار

آموزش گفتار

برای مسلط بودن، جالب بودن، توانا بودن،

جذب و متقاعد کردن مخاطب

در این کتاب میخوانیم :

  • ضرورت داشتن بیانی قاطع و روشن

  • نخستین تمرینهای بازآموزی

  • تواناییهای فکری شما : اندیشهها، دانش

  • تواناییهای بیان شما : واژهها، جملهها

  • تواناییهای آوایی شما : صدا، طرز بیان

  • تواناییهای روانی شما : هوش، اراده

  • هنر بحث و گفتگو

  • هنر در جمع سخن گفتن

  • سخنوری به مناسبتهای گوناگون

نویسنده : پل ژاگو

مترجم : نیلوفر خوانساری

انتشارات ققنوس

نخستین تمرینهای بازآموزی

تواناییهای فکری شما : اندیشهها، دانش

تواناییهای بیان شما : واژهها، جملهها

تواناییهای آوایی شما : صدا، طرز بیان

تواناییهای روانی شما : هوش، اراده

هنر بحث و گفتگو

هنر در جمع سخن گفتن

سخنوری به مناسبتهای گوناگون

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۱۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : جدل و اقسام آن از نظر قرآن و فلسفه و منطق

جدل و اقسام آن از نظر قرآن و فلسفه و منطق


عنوان انگليسي:
عنوان عربي:الجدل و اقسامه فی نظر القرآن و الفلسفة و المنطق
نويسنده:ایلخانی، فاطمه
مقطع:کارشناسي ارشد
رشته گرايش:فلسفه و حکمت اسلامی
دانشگاه:دانشگاه آزاد اسلامی تهران
استاد راهنما:ابراهیمی دینانی، غلامحسین
استاد مشاور:
استاد ناظر:
تاريخ دفاع:1374
کلمات کليدي:،
واحد:مرکزی
منابع:

چکيده:
در این پایان نامه جدل از نظر فلاسفه و منطقیون وقرآن در تفاسیر شیعه و اهل سنت بررسی شده، اهم مطالب آن بدین قرار است: تعریف منطق و علت آموختن آن، جدل از نظر لغت، تعریف صناعت یا قیاس جدلی، موضع جدل، معنای موضع، اقسام موضع شامل اثبات و ابطال، اولی و آثر و موضع هوهو؛ دستورالعلمها،منافع جدل، غرض از مجادله، نیاز انسان به جدل درمقایسه با برهان، فرق مجادله با مشاغیه و مناظره، نظریه لغزشهای منطقی، چند آیه در مورد جدل، معنای لغت جدل در قرآن، انواع مجادله.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۱۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : هنر گفتگو با هر کس ، در هرجا

پیشگفتار

-بخش اول-اصول و مقررات پایه

فصل اول:چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگویی موفق باشیم

فصل دوم:چه کنیم که همه دوستمان بدارند

فصل سوم:نحوه ی گوش فرادادن موفقیت آمیز

فصل چهارم:چگونه گفتگویی را ادامه دهیم - یا متوقف کنیم

فصل پنجم:چگونه بپرسیم و چگونه پاسخ دهیم

فصل ششم:چگونه و چه وقت لطیفه بگوییم

فصل هفتم:چگونه با وضعیت های ناگوار گفتگو روبرو شویم

فصل هشتم:چگونه گفتگوکننده ای ناخوشایند می شویم

-بخش دوم-اصول و مقررات اختصاصی

فصل نهم:گفتگو با هرکس در محیط کار

فصل دهم:گفتگو با هر کس در جلسات و کنفرانس ها

فصل یازدهم:گفتگو با هرکس در رویدادهای کسب و کاری - اجتماعی

فصل دوازدهم:گفتگو با هرکس در مناسبت های اجتماعی

فصل سیزدهم:گفتگو با هرکس در محل های عمومی

فصل چهاردهم:گفتگوی تلفنی با هرکس

فصل پانزدهم:گفتگو با هرکس در اوقات دشواری

فصل شانزدهم:گفتگو با خانواده و دوستان

فصل هفدهم:گفتگو برای برقراری رابطه ی عاشقانه


"هیچ دلیلی وجود ندارد که هریک از ما نتوانیم گفتگو کننده ای خوب باشیم، این استعدادی عمومی و همه گیر ، و یکی از قطعی ترین عوامل موفقیت یا شکست ماست."
چنانچه شما این کتاب را برای خواندن انتخاب کرده اید، به احتمال زیاد یکی از کسانی هستید که معتقدید توانایی گفتگوی روان و مناسب یکی از عوامل کلیدی موفقیت شما در محل کار و شادمانی شخصی تان است. من می گویم حق با شماست و انتخاب درستی کرده اید. کتاب هنر گفتگو با هر کس در هرجا بر پایه ی این درک و فهم مشترک بنا شده است و بدون اینکه به چرای گفتگو کردن توجه داشته باشد، چگونگی آن را به شما می آموزد.
هنر گفتگو با هر کس در هرجا ، اعتماد به نفس و انگیزه ی لازم جهت حصول اطمینان کامل به توانایی تان را در گفتن سخن مناسب با هر کس ، در هر زمان و در هرجا برای شما فراهم می آورد.
-بخش اول کتاب ،جعبه ابزار شماست. خطوط راهنما و راهبردهای ارائه شده در این کتاب ، نیازهای شما را برای اینکه گفتگو کننده ای موفق تر باشید، دراختیارتان قرار می دهد.
-بخش دوم کتاب ،در عمل به شما یاد می دهد چگونه در حوزه های 9 گانه ی زندگی گفتگو کنید. هریک از فصول این بخش شامل توصیه هایی است در مورد آنچه باید بگویید، آنچه نباید بگویید ، نحوه عمل در موقعیت های ویژه و نحوه ی برخورد با وضعیت های مختلف.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارت های ارتباطی

- آنچه در درون است به حساب می آید/ زنجیره موفقیت/حلقه خود شکوفایی/ ارزشها/ به چه چیزهایی بها می دهید؟/ افکار ما/افکار ما به عمل و سپس نتیجه منجر می شود/ آیا افکار و عقاید شما راه پیشرفتتان را مسدود کرده است؟

- فصل 2: عقاید: سرچشمه رفتار و کردار

- عقیده، عمل و ارتباطات اجتماعی شما را هدایت می کند/ عقیده ما درباره خودمان/عزت نفس/گفتگوی درونی/ عقاید ما درباره دیگران/مرغ یا تخم مرغ؟/ آینه روانی ما/ عقاید ما درباره خود، د یگران و جهان

- فصل 3: آنچه بکاری همان را درو خواهی کرد

- زبان جشم/ سررشته زندگیتان را در دست گیرید/ دست روی دست نگذارید، کاری صورت دهید

- فصل 4: تمرکز بر موفقیت

- قدرت اهداف ستاره ای/ ستاره ای هدف گذاری کنید/ اهداف را روشن و دقیق برگزینید/ برنامه اجرایی

- فصل 5: دستیابی به حد اعلای موفقیت

- افراد موفق از عزت نفس بالا برخوردارند/ پیروزمندان از استانداردهای بالا برخوردارند

- فصل 6: چارچوبهای ذهنی افراد موفق

- مسوولیت پذیر باشید/ راهنمای گام به گام تصویرسازی ذهنی/ عبارتهای تاکیدی به پیشبرد اهداف کمک می کند/ عبارتهای آسان انتخاب کنید/ نوشتن عبارتهای تاکیدی

- فصل 7: کنترل زبان جسم

- علامت درست بفرستید/ حریم ارتباطی/نقش گشاده رویی در ارتباط/ اهمیت تمرکز ذهن در زبان جسم/ کمی به جلو خم شوید/ اهمیت تماس چشمی/ آرامش و اعتدال/ انعکاس و واکنش/ علایم زبان جسم را به عادت تبدیل کنید

- فصل 8: چگونه از طریق زبان جسم، ذهن دیگران را بخوانیم

- خواندن زبان جسم دیگران/ علایم را بصورت مجموعه تفسیر کنید/ حرکات را زیر نظر بگیرید/ مراقب علایم منفی باشید/ به علایم مثبت توجه کنید

- فصل 9: چگونه با دیگران هم موج و صمیمی شویم

- اهمین احساس تشابه و پیوستگی با دیگران/ از طریق شبیه سازی با دیگران اخت و مانوس شوید/ شبیه سازی زبان جسم/ شبیه سازی صدا/ شبیه سازی انرژی/ ایجاد صمیمیت به وسیله آینه کاری/ نقش وجوه مشترک در ایجاد صمیمیت/ همسازی با دیگران را بیازمایید

- فصل 10: فن درست گوش کردن

- چگونه گوش کنیم؟/ گوش کردن انعکاسی

- فصل 11: چگونه سنجیده و حساب شده سخن بگوییم

- فقط برای نشان دادن حضورتان حرف نزنید/ سخن تان را در چارچوب قرار دهید/ چند نوع چارچوب گفتگو/ تمرین موجب مهارت می شود/ برای شنونده چه نفعی دارد؟/ پرچم زدن

فصل 12- کلمات واضح و نیرومند انتخاب کنید

-نیروی شگفت انگیز کلمات/ کلمات تاثیرگذار انتخاب کنید/ کلمات را مثبت انتخاب کنید/ کلمات را دقیق انتخاب کنید/ جملات را نیرومند انتخاب کنید/ با اطمینان خاطر کلمات را بر زبان جاری کنید/ روشن سخن بگویید/ از نام افراد استفاده کنید/ با نشان دادن عکس، اسلاید و فیلم جملات خود را حمایت کنید

- فصل 13: با هر کسی به زبان خودش سخن بگویید

- برنامه ریزی عصبی- کلامی (ان.ال.پی)/ به چهار زبان صحبت کنید/ سخن گفتن به معنای برقراری ارتباط نیست/ زبان دیداری(بصری)/ زبان شنیداری (سمعی)/ زبان لمسی (احساسی)/ زبان منطقی ( استدلالگر)/ ارتباطات خود را راحت و شفاف کنید/ لغات زبانهای ارتباطی

- فصل 14: برای خودتان صحبت کنید نه برای مردم جهان

- سه شیوه ارتباطی/ چگونه افراد با وجود را بشناسیم؟/ شما تا چه اندازه باوجود هستید؟/ تقویت مهارتهای ابراز وجود / مراقب باشید در مرز بین ابراز وجود و خشونت گیر نکنید/ مراقب علایم زبان جسم تان باشید

- فصل 15: بر روی افکارتان سرپوش نگذارید

- درباره خودتان شفاف و صریح سخن بگویید/ بر پیام خود تسلط داشته باشید/ سخنگوی خودتان باشید/ بر احساساتتان تسلط داشته باشید/ با دیگران خودمانی شوید/ از موضوع اصلی دور نشوید/ شیوه برخورد با انتقاد/ دریافت اطلاعات بیشتر/ چگونه جر و بحث را کوتاه کنیم/ دو راه دیگر برای کوتاه کردن جر و بحث/ با مهربانی «نه» بگویید/ تحت سلطه زورگویان قرار نگیرید

- فصل 16: وقتی می گویید چه چیزی را دوست دارید، بگویید چرا

- بازخورد مثبت/ بازخورد منفی/ بدون بازخورد/شیوه ارائه بازخورد به گونه ای که شنیده شود/ واضح و باملاحظه بازخورد بدهید/ بدون تعبیر و تفسیر و برچسب زدن، فقط رفتار شخص را خطاب قرار دهید/ به زور و فشار متوسل نشوید، حمایت کنید/ تقاضا برای دریافت بازخورد/ احساساتتان را با طرف مقابل در میان گذارید/ توازن برقرار کنید/ از دیگران تقاضا کنید با بازخورد مفید در اختیارتان قرار دهند/ دریافت بازخورد/ چگونه با انتقاد برخورد کنیم/ پذیرفتن تایید و تحسین

- فصل 17: چگونه با افراد بدقلق برخورد کنیم

- ده اصل زیر را به خاطر بسپارید/ راهکار کلی/ انواع افراد بدقلق

-فصل 18: شکایت را به برگ برنده تبدیل کنید

- از گله و شکایت استقبال کنید/ شکایت بهترین بازخورد است/ شکایت هشدار است/ شکایت فرصت است/ نحوه برخورد با شکایت/ جمع آوری اطلاعات خوب و مفید/ ارائه اطلاعات خوب/ عوامل اصلی/ شیوه برخورد با مشتری خشمگین/ شیوه برخورد با افرادی که همیشه شکایت دارند

- فصل 19: چگونه مسایل را حل و فصل کنیم

- چقدر تلاش لازم است/ از چشم انداز مثبت به مساله نگاه کنید/ مساله را به روشنی توصیف کنید/ جنبه های اصلی مساله را بیان کنید/گزینه هایتان را فهرست کنید/گزینه هایتان را مجسم کنید/ نتایج خود را ارزیابی کنید/ تصمیم گیری/ تقاضای کمک از دیگران/ اجازه ندهید که مغزتان شما را به اشتباه بیندازد/ بر روی خلاقیت تان سرمایه گذاری کنید/ اهمیت اطلاعات پایه ای و زیربنایی/ استقامت نشان دهید/ توفان ذهن/ استفاده از نیروی تخیل/ با افکار راهگشا به خواب بروید


امروزه بر کسی پوشیده نیست که ارتباطات روشن و موثر یکی از ارکان کلیدی موفیت است. این کتاب با استفاده از حکایتها، استعاره ها، ماجراهای واقعی و جدیدترین تحقیقات، با زبانی ساده و قابل درک به شما نشان می دهد که چگونه با هرکسی متناسب با شخصیت و موقعیتش ارتباط موثر برقرار کنید. در سراسر کتاب از ذکر نظریه های خشک و غیرملموس پرهیز کرده و مستقیم به اصول عملی ارتباطات پرداخته و نهایتا کوشیده شده است با ارائه راهکارهای اجرایی، نارسایی های رفتاری شما را در هر اوضاع و شرایط برطرف نماید.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : پایان نامه های تبلیغی


منبع :

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارت های تأثیر گذاری و نفوذ کلام

- کلمات: ابزار تاثیرگذاری در ذهن/ صدای شما ... گذرنامه موفقیت/ چگونه صدای شما بر دیگران تاثیر می گذارد؟/ رسائی صدا/ کیفیت صدا/ درجه صدا/ سرعت و آهنگ صدا/ انواع صداهای ناموزون که به ارتباطات آسیب می رساند/ تقویت صدا/ اهمیت لحن بیان

- فصل دوم: موانع ارتباطی و شیوه غلبه بر آنها

- عدم درک طرف مقابل/ عدم توانایی در استفاده از بازخورد/ سخن نسنجیده و نامناسب/ بی احترامی به عقاید دیگران/ بی توجهی به حساسیت دیگران/ انتظارات مبهم و نامشخص/ رفتار این یا آن/ برداشت نادرست

- فصل سوم: با روابط عمومی مناسب مردم را شیفته خود کنید

- تغییر الگوهای ذهنی و رفتاری شما/ اهمیت روابط عمومی/ روابط عمومی چیست و در موفقیت فردی چه تاثیری دارد؟/نقش همدلی در ارتباط موثر/ رهنمودهایی برای بیشترین تاثیرگذاری/ وضعیت کنونی شما در تاثیرگذاری

- فصل چهارم : تاثیر کلام ، گذرگاهی به سوی قدرت

- جذابیت کلام/ متقاعد سازی، هنری اکتسابی است/ سنجش جذابیت کلام/ گسترش حلقه نفوذ/ شش رهنمود برای گسترش حلقه نفوذ/ چگونه بر اثر بخشی کلمات بیفزاییم/ نقش جاذبه شخصیت در تاثیرگذاری بر دیگران/ ویژگیهای جاذبه شخصیت/ درک افراد از طریق توجه به طبع و مزاج/ جهت گیریهای ارتباطی/ نقش تصاویر ذهنی/ روش ترسیم تصاویر ذهنی/ انواع ذهن و شیوه تاثیرگذاری بر آنها/ چگونه افراد را با خود هم افق کنیم؟/ استفاده از ریسمان طلایی ارتباطات

- فصل پنجم: کلمات نیروی محرکه زندگی شما

- نقش انگیزه در موفقیت/ انگیزه چیست؟/ نظریه انگیزش مزلو/ عوامل انگیزش بخش/ شیوه عملکرد انگیزه/ پنج انگیزه عمده و طریقه عملکرد آن/ خصوصیات فردی که دارای انگیزه است/ انگیزه برای حفظ آبرو/ انگیزه برای حفظ امنیت/ انگیزه برای کسب پول/ چهار گام عمده برای ایجاد انگیزه/ برانگیختن افراد از طریق کلمات

- فصل ششم: هنر سخن گفتن

- چگونه هنر سخن گفتن را تقویت کنیم/وقت مناسب برای سخن گفتن/ چگونه سر صحبت با دیگران را باز کنیم؟/ سرعت کلام / در سطح درک شنونده سخن بگویید/ بار احساسی کلمات/ نقش شور و احساس در تاثیر کلام/ با افراد بی تفاوت معاشرت نکنید/ تاثیر مخرب احساسات منفی بر روابط/ خشم/ نگرانی/ ترس و نفرت و تردید/ شیوه تاثیرگذاری بر افراد خشمگین/ کلمه های ساده و پرمعنا کالای شما را به فروش می رساند

- فصل هفتم: ارتباط موفقیت آمیز با زبان غیرکلامی

- صورت ظاهر/ حالت چهره/ تماس چشمی/ آشنایی با بعضی از ارتباطات غیرشفاهی

- فصل هشتم: ان،ال،پی: تکنولوژی جدید ارتباطات

- نقش زبان غیرکلامی در ان،ال،پی

- فصل نهم: چگونه سخنران خوبی باشیم

- معرفی سخنران/ پذیرفتن سخنران از سوی حضار/ نخستین ارتباط با حضار/ انتقال پیام به حضار/ درباره نیازهای مردم سخن بگویید/ چگونه ذهن افراد را به سخنانمان متمرکز کنیم؟/ استفاده از زبان غیرکلامی در سخنرانی/ تقویت سخنرانی/ پایان بخشیدن به سخنرانی/ چگونه خود را به عنوان سخنران ارزیابی کنیم؟/جدول ارزیابی وضعیت سخنرانی


آیا خودتان را می شناسید؟ آیا با کلماتی که می تواند در کار و زندگی یاریتان کند آشنایید؟ آیا مایلید که رهبر و فرمانده افکار و اعمالتان باشید و ماهرانه بر دیگران تاثیر بگذارید؟ آیا می توانید با ابزار سخن اعتماد دیگران به سوی خویش جلب کنید؟ آیا در مقام داوری می توانید نقطه نظراتتان را با کلماتی مناسب و قابل فهم و اثر بخش بیان کنید؟
اگر بعضی از پاسخ هایتان منفی است به شما نوید می دهیم که کتاب خودآموز گام به گام تاثیرگذاری و نفوذ اکنون در اختیار شماست و از این لحظه تحت اقتدار و تاثیر روانشناسی علمی ارتباطات هستید و برای تبدیل پاسخ های منفی به مثبت ضرورت دارد مطالب این کتاب را به دقت خوانده و مو به مو به مرحله اجرا گذارید. 
از آنجایی که ارتباطات شامل طیف گسترده ای از تبادلات کلامی و غیرکلامی است یادگیری این فنون و تکنیک ها به شما امکان می دهد که در محیط خانه و کسب و کار ذهن دیگران را تحت سیطره خود در آورید و در جهت اهدافتان هدایت کنید و با چند حرکت تاکتیکی رشته های صمیمیت را بگسترانید و بیش از این موفقیت را در انتظار نگذارید.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۲۰:۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : جایگاه صناعات خمس در قرآن

جایگاه صناعات خمس در قرآن


عنوان انگليسي:The Place of the Five Techniques of Reasoning (contention, demonstration, rhetoric, fallacy, Poem) in the Quran
عنوان عربي:مکانة الصناعات الخمس فی القرآن
نويسنده:جعفری نژاد، علی محمد
مقطع:کارشناسي ارشد
رشته گرايش:الهیات و معارف اسلامی
دانشگاه:قم
استاد راهنما:دیاری، محمدتقی
استاد مشاور:
استاد ناظر:
تاريخ دفاع:1379
کلمات کليدي:،
واحد:
منابع:

چکيده:
در این پایان نامه به تطبیق صناعات خمس منطقی (برهان، جدل، خطابه، شعر و مغالطه) بر آیات قرآن پرداخته شده و مطالب آن در شش فصل با این عناوین آمده است: فصل اول، جایگاه خرد و خردمندی؛ فصل دوم، برهان و قرآن؛ فصل سوم، جدل در قرآن؛ فصل چهارم، خطابه در قرآن، فصل پنجم، صناعت شعر و دیدگاه قرآن درباره آن، فصل ششم، صناعت مغالطه از دیدگاه قرآن

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۹:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : جادوی سخنوری

- فصل اول: هنر سخنوری و بلاغت

- فصل دوم: برنامه ریزی و آمادگی ساده شده

- فصل سوم: اعتماد به نفس و تبحر

- فصل چهارم: در مقابل هر مخاطبی با قدرت شروع به صحبت کنید

- فصل پنجم: کسب تبحر در سخنرانی مقابل گروه های کوچک

- فصل ششم: کسب تبحر در سخنرانی مقابل گروه های کوچک و مذاکرات

- فصل هفتم: استادی تربیون: تحت تاثیر قرار دادن بسیار

- فصل هشتم: تبحر آوایی: فنون قدرتمند صدا

- فصل نهم: ترفندهای تجارت: فنون سخنوران متبحر

- فصل دهم: تسلط بر فضای سالن

- فصل یازدهم: در پایان مثل توپ صدا کنید: نفسشان را بند آورید

- فصل دوازدهم: سخنرانی فروش ترغیب کننده ای ایراد کنید


توانایی شما در سخنوری جادویی است که با تمرین آن می توانید به موفقیت نائل شوید. سخنوری، احترام و ارزش شما را نزد دیگران بالا می برد و درهای بیشماری را به روی شما باز می کند. در این کتاب، انواع روشهای سخنوری، از مبتدی تا سخنرانی حرفه ای و برگزاری سمینار در برابر جمعیت به روشی حرفه ای و به تفصیل شرح داده شده است.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۹:۵۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : صناعت مغالطه نزد منطقیین اسلامی

صناعت مغالطه نزد منطقیین اسلامی


عنوان انگليسي:
عنوان عربي:
نويسنده:نبویان، محمود
مقطع:کارشناسي ارشد
رشته گرايش:
دانشگاه:موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی
استاد راهنما:دکتر بهشتی، احمد
استاد مشاور:
استاد ناظر:
تاريخ دفاع:1379
کلمات کليدي:
واحد:
منابع:
چکيده:
نکته اصلی این پایان نامه ارایه گزارش تفصیلی از تعداد مغالطات موجود در کتب منطقیین اسلامی بوده و سعی شده است تا در مورد هر یک از مغالطات به کتب موجود منطقیین استناد شود. با توجه به وجود مغالطات کثیره در کتب منطقیین اسلامی این نکته روشن خواهدشد که این ادعا که منطقیین اسلامی صرفاً سیزده یا شانزده قسم مغالطه را بیان داشته اند(در حالی که منطقیین غربی هفتاد و پنج نوع مغالطه بیان کرده اند) ادعایی غیر صحیح می باشد وتعداد مغالطات بیان شده در این پایان نامه (که مستند به کتب منطقیین اسلامی است) دویست و نود و چهار قسم می باشد. به عبارت دیگر وقتی که به بخشهای مختلف مباحث مغالطات که در کتب منطقدانان اسلامی مطرح شده است مراجعه شود روشن خواهد شد که منطقیین درصدد ارایه اقسام تفصیلی مغالطات نبوده بلکه صرفاً در این مقام بوده اند که انواع کلی آن را فهرست نمایند به ویژه اینکه باعتماد به مباحثی که در صناعات قبل از مغالطه مطرح کرده اند سعی نموده اند تا در صناعت مغالطه مباحث را به صورت کلی و اجمالی ارایه نمایند و لذا برای دستیابی به نظریه تفصیلی منطقیین اسلامی در باب مغالطات باید به صناعات قبل و نیز موارد مورد نظر آنها مراجعه گردد. بدین جهت مسأله محوری این پایان نامه یافتن و به دست آوردن اقسام تفصیلی مغالطات می باشد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۹:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : سخنران خوبی باشید

- مقدمه

- ایده های خود را ارائه دهید

- غلبه بر فشار عصبی

- آماده سازی سخنرانی

- مضمون

- حفظ توجه

- خود را آماده کنید

- ایراد سخنرانی

- اجتناب از عادات نامناسب

- توسعه عادات خوب

- سوالات

- سخنرانی عملی

- وسایل کمک آموزشی تصویری

- خلاصه


* ترجمه
- حبیب آقا رمضان سنگتراش
- نازنین نجفیان

رضایت شغلی، اجتماعی و شخصی، تا حد زیادی به توانایی ما برای ایجاد ارتباط واضح و بی شبهه با اطرافیان و دوستانمان بستگی دارد، تا از این طریق بتوانیم، آرزوها، اعتقادات و نگرش های خود را بیان نماییم. به همین دلیل آشنایی و نهایتا تسلط بر اصول و متون سخنرانی، شما را به این توان و سلاح مجهز می کند که در جریان ارتباطات با دیگران بتوانید به بهترین شکل، رابطه برقرار نمایید و در این راستا این کتاب قادر است کمک بسیار موثری برای شما باشد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۹:۵۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : 10 راه برای رسیدن به نیروی نبوغ کلامی


چرا نبوغ کلامی از اهمیت برخوردار است؟

نبوغ کلامی چگونه به من کمک خواهد کرد؟

مروری بر نیروی نبوغ کلامی

چگونگی

معمای کلمات

نکاتی درباره نبوغ کلامی

نیروهای محرکه کلامی

تاریخچه کوتاهی از تستهای بهره هوشی

ثمرات کلامی

معمای کلمات

مواردی از نبوغ کلامی

نبوغ کلامی در شما به چه میزانی است؟

جدول حل کنید

سطح کار با کلمات را در خودتان اندازه بگیرید

اهداف معلومات لغویتان را در جنبههای دیگر زندگی ...

به کلمات جدید، خوب گوش دهید

به دنبال کلمات جدید بگردید

نقشه ذهنی بسازید

یک فرهنگ لغات خوب بخرید

نیروی محرکه کلمات

داستان سوزوکی

تقلید

بازی

عشق به آموختن

مرتکب اشتباه شدن/ شکست خوردن

پافشاری

مواردی درباره نبوغ کلامی

از بهترینها تقلید کنید

با کلمات بازی کنید

به دنبال کلمات ناشناخته باشید

رژیمی سلامت در اختیار مغزتان بگذارید

از اشتباهاتتان درس بگیرید

با کلمات، دوست شوید

در تعقیب نیروی کلامی، پافشاری کنید

مطالعات موردی- واژهای درباره تجارت

کلمات و نیروی آنها

مطالعه موردی- ثبت کلمات

مطالعه موردی- درباره نبوغ افراد غریبه

کلمات جدیدی را که به یادآوری شما کمک میکنند، ترکیب کنید

تاریخچه فرهنگهای لغات زبان انگلیسی

از کلمات مورد علاقه خود استفاده نمایید

هر ساله پنج کلمه ریشهای بیاموزید

به دنبال عبارات و کلمات تسمیه صوتی باشید

نبوغ کلامی و موفقیت تحصیلی

نیروی لغوی و کلاه و جوراب

طبیعت چند جانبه کلمات

ترجمه کنید و آگاه باشید

حافظه و نبوغ کلامی- فراخوانی از حافظه هنگام آموختن

مغز چپ و راست شما

نقشههای ذهنی

ثمرات کلامی

ادراک فهم و سوء تفاهم

مواردی درباره نبوغ کلامی

از اصل فراخوانی از حافظه هنگام آموختن استفاده کنید

کلمات کلیدی را رنگی کنید

از تصورات و رویاهای روزانهتان استفاده کنید

از رنگ و آهنگ استفاده کنید

از پیشرفتهای خود، نقشه ذهنی تهیه کنید

صدای سکوت

باید به تو کمک کنم

مغز و جسم به طور همزمان

صدای شما

آیا میتوانم یک قایق به شما بفروشم؟

بر روی صدایتان مطالعه کنید

لبخند بزنید

مراقب محتوای کلام خود باشید

تمرین آینه

بازیهای پر سروصدا انجام دهید

آواز بخوانید

نسبت کلمات مثبت/ منفی خود را پیدا کنید

زبانتان را نگه دارید

موقعیتهای گفتار

به کلمات بیاویزید

شنوندگان شما

با صدای بلند صحبت کنید

داستان بگویید

بیاموزید تا صدایتان را برجسته سازید

لهجهها و طرز تلفظهای متفاوت را امتحان کنید

از تصاویر کلامی استفاده کنید

مراقب کلماتی که بار میبرید باشید

صدایتان را پر انرژی کنید- حافظهتان را قوی سازید

اهداف سخنگوییهای شخصیتان را مشخص کنید

ابتدا بیندیشید

کنترل تمام کلمات را به عهده گیرید

خواندن سریعتر

درک دایره المعارفی- چشم جادویی شما

به خاطر سپردن آنچه میخوانید

شکارچی کلمات باشید

برای ثبت کلمات جدید خود، دفتر یادداشت روزانه تهیه کنید

یک پرونده برای دانش نبوغ کلامیتان ایجد کنید

از فهرست استفاده کنید

محیط خواندن را زمین بازی کلمات قرار دهید

خویش را مامور نبوغ کلامیتان نمایید

با چشم سوم خود بازی کنید

راهنماییها

ارتباط با حیوانات

اندازهگیری بهره هوشی کلامی

از حافظه خود برای برقراری ارتباط استفاده کنید

از ماهیت چندگانه کلمات استفاده کنید

از نقشههی ذهنی استفاده کنید

ارتباطات حیوانات را شاهد باشید

فرهنگ لغات فردی حرفهای خود را گسترش دهید

جهت دهنده باشید

خویش را بازرسی کنید

بهره هوشی و نبوغ خلاق

بهره هوشی کلامی و نبوغ عددی

نیروی کلامی = نیروی عددی

نبوغ بهره هوشی کلامی و فضایی

نبوغ بهره هوشی کلامی و اجتماعی

نبوغ بهره هوشی کلامی و فیزیکی

پاسخنامه معمای کلمات


با کمک تونی بازان دیگر هرگز نیاز ندارید در جستجوی لغات باشید!
این کتاب به شما میآموزد که چگونه نیروی نبوغ کلامیتان را افزایش دهید و در کاربرد لغات ورزیده شوید.
با خواندن، سخن گفتن، به خاطر آوردن و درک کلمات، زندگی اجتماعی و شغلیتان را گسترش بخشید!
این کتاب شامل تکنیکهای انقلابی بازان در توسعه فراخوانی از حافظه و درک است و میآموزد که چگونه :
- فرهنگ لغات شخصی، خلاقیت و حافظه خود را گسترش بخشید.
- از نقشههای ذهنی استفاده کنید تا نیروی کاربردی لغات را در خود افزایش دهید.
- درک خود را توسعه دهید و سخنران موفقی باشید.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۹:۴۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارت هاي سخنراني تخصصي

1. مهارت هاي سخنراني و سخن گفتن: چطور با صحبت کردن در هر موقعيتي برنده شويم

Speak To Win: How To Present With Power In Any Situation

ناشر : راشين

سال نشر : 1388

نویسندگان : تريسي برايان

 

2. مهارت هاي ارائه: چگونه مي توانيم يک احساس خوشايند در ديگران به وجود آوريم...

Successful Presentation Skills

ناشر : عارف کامل

سال نشر : 1387

نویسندگان : برادبوري آندرو

 

3. چگونه يک سمينار خوب ارائه دهيم؟(درس نامه): سمينار در مسايل...

How to hold an Effective Seminar?

ناشر : سايه گستر

سال نشر : 1386

نویسندگان : موسي خاني مرتضي - حميدي ناصر

 

4. سي دقيقه قبل از ارائه مطالب

30 Minutes - Befor a presentation

ناشر : انستيتو ايز ايران

سال نشر : 1380

نویسندگان : فورسايت پاتريک

 

5. چگونه يک سمينار خوب ارائه دهيم؟(درس نامه): سمينار در مسايل...

How to hold an Effective Seminar?

ناشر : سايه گستر

سال نشر : 1386

نویسندگان : موسي خاني مرتضي - حميدي ناصر

 

6. سخنراني موثر

Your Guide to Successful Speaking

ناشر : فرا

سال نشر : 1387

نویسندگان : گروه انتشاراتي بريفينگز

 

7. سخنراني

The presentation pocketbook

ناشر : آدينه

سال نشر : 1387

نویسندگان : تاونزند جان

 

8. آيين سخنراني موفق

-

ناشر : بامشاد

سال نشر : 1385

نویسندگان : هال جري ام

 

9. هنر سخنراني: مهارت هاي عملي فن بيان در قالب نظريه هاي کلاسيک و معاصر

The art of public speaking

ناشر : رشد

سال نشر : 1381

نویسندگان : لوکاس استفن اي

 

10. مهارت هاي سخنراني تخصصي: راهنماي بهبود سخنراني هاي تخصصي مورد استفاده استادان، سخنوران، دانشمندان، مهندسان، پزشکان و ديگر علاقه مندان

Speaking technically: a hand book for scientist, engineers, and physicians on how to improve technical presentetions

ناشر : چاپار

سال نشر : 1381

نویسندگان : گودلد سينکلر

 

11. آموزش سخنراني از زبان يک سخنران و تسلط بر مذاکرات روزمره

-

ناشر : توانگران

سال نشر : 1380

نویسندگان : داوري آرمان

 

12. سخنران خوبي باشيد: فنون آزمايش شده براي اصلاح مهارت هاي برقراري ارتباط و ارائه سخنراني

-

ناشر : فراروان

سال نشر : 1382

نویسندگان : دني ريچارد

 

13. مهارت هاي سخنراني و ارائه مطالب در 21گام

-

ناشر : انستيتو ايز ايران

سال نشر : 1380

نویسندگان : يودر المون

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۶:۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتاب یادنامه حسینعلی راشد

 
در نمايشگاه كتاب عرضه مي‌شود؛
يادنامه «حسينعلي راشد» با مقالاتي از بزرگان ادبيات و تاريخ

خبرگزاري فارس: كتاب يادنامه حسينعلي راشد با نام «با راست قامتان پهنه اندرز» و با مقالاتي از احمد مهدوي دامغاني، شفيعي كدكني، محمدحسين ساكت، بهاءالدين خرمشاهي و باستاني پاريزي منتشر مي‌شود.

جعفر پژوم، نويسنده و پژوهشگر به خبرنگار فارس گفت: كتاب «با راست قامتان پهنه اندرز»، (يادنامه راشد) توسط انتشارات سخن منتشر شده است و كار عرضه آن در نمايشگاه كتاب آغاز خواهد شد. 
وي همچنين توضيح داد: اين كتاب به زندگي و افكار سخنور و قرآن پژوه معاصر، مرحوم راشد مي پردازد و براي تهيه آن از همكاري استاداني چون دكتر احمد مهدوي دامغاني، دكتر محمدرضا شفيعي كدكني، محمدرضا كليمي، دكتر حسين رزمجو، دكتر محمدحسين ساكت، دكتر محمدرضا خسروي، بهاءالدين خرمشاهي و دكتر باستاني پاريزي بهره برده‌ام. 
پژوم اضافه كرد: كتاب در سه بخش تاليف شده است كه بخش اول آن شرح حال مرحوم راشد را دربر مي گيرد، بخش دوم مجموعه مقالاتي است كه انديشمندان در مورد انديشه هاي ديني مرحوم راشد نوشته اند و بخش سوم كتاب هم به تصاوير ايشان در دوران منبر و نيز تدريس در دانشكده الهيات اختصاص دارد. 
وي در پايان خاطرنشان كرد: به دليل استقبال استادان و اهل فن از يادنامه راشد تصميم گرفتم مجموعه سخنراني هاي آن مرحوم را هم جمع آوري و تدوين كنم كه اين كار در حال حاضر رو به پايان است و به زودي توسط انتشارات قلم منتشر مي شود. 
حجت الاسلام حسينعلي راشد فرزند عالم بزرگوار ملاعباس تربتي در سال 1284 ش در تربت حيدريه در استان خراسان به دنيا آمد. 
در شانزده سالگي براي فراگيري علوم اسلامي راهي مشهد شد و طي ده سال از محضر اديب نيشابوري بهره برد. 
او همچنين از علماي نجف، اصفهان و تهران نيز استفاده فراوان برد و سپس به وعظ و ارشاد پرداخت. 
راشد مدتي در اصفهان منبر رفت ولي توسط رژيم شاهي به زندان افتاد. 
وي از سال 1320 ش در راديو ايران به ايراد سخنراني هاي اخلاقي و مذهبي پرداخت و در مدرسه سپهسالار (مدرسه شهيد مطهري) و دانشگاه فضيلتهاي راشد، دو فيلسوف شرق و غرب و مجموعه سخنراني هاي راشد از جمله آثار اوست. 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8802010762

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۴:۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مطالب قدیمی‌تر